İki anahtar parti!

Önceki akşam, bir TV kanalındaki açık oturumda gazeteciler, AKP-MHP ve yerel seçimlerdeki olası ittifakları tartışıyorlar.
Gazetecilerin yarısı, MHP ile yapılan ittifak ile birlikte AKP’nin istediğini elde edeceğini söylüyor. Diğer yarısı ise İYİ Parti’nin yerel ve başkanlık seçiminde belirleyici rol oynayacağını söylemelerine rağmen İYİ Parti’yi neredeyse yok sayıyorlar.
Referandumda;  AKP, MHP, SP, BBP hatta Kürt seçmenin de bir kısmının oyuyla tartışmalı yüzde 51’lik evet çıktı. CHP’nin oyu yüzde 25 civarında. Hayır cephesinin yüzde 24’lük oyu nereden geldi?

Referandum sonuçları irdelendiğinde, tüm seçim bölgelerinde aslında CHP ve MHP’nin bir önceki seçimlerde aldığı oy, çoğu kentlerde iki üç puan farkla hayır olarak referanduma yansıdı. Bu yüzde 49’luk bloka, AKP’den, HDP’den de oy gelmiş olabilir.
Mesela, Haziran 2015 seçimlerinde, AKP yüzde 41, CHP yüzde 25, MHP yüzde 16, HDP yüzde 13 ve yüzde 5 de SP ve diğerleri almıştı… HDP, yüzde 13’lük oyu İstanbul, bazı Akdeniz illeri ile Güneydoğu’dan aldı. Referandumda, Güneydoğu’da evet blokunun oyu arttığına göre HDP’den az da olsa bu bloka oy kaydı, denilebilir. HDP oylarının bölgesel olarak hayır ve evet şeklinde olduğu söylenebilir. Zaten, referandum sonuçları da bunu gösteriyor.
Referandumda çıkan sonuçlara göre, MHP oylarının en fazla yüzde 20’sinin evet blokuna gittiği net şekilde görülüyor.
MHP, hayır blokuna giden toplam oylarının yüzde 80’ini geçen süre içerisinde geri alabildi mi?
AKP yanlısı medyaya göre aldı!  MHP’nin oyu yüzde 10’un üzerinde imiş.
MHP’nin oyu, yüzde 10’un üzerinde gösteriliyor diğer yandan İYİ Parti’nin yerel ve başkanlık seçiminde anahtar parti olduğu söyleniyor.
Haziran 2015 genel seçiminde Trabzon’da CHP ve MHP’nin oyu 173 bin, Referandumda ise hayır blokunun oyu 159 bin oldu. Bu rakamın 9 veya 19 bini farklı partilerden gelmiş olabilir.
Bu durumda CHP ve MHP’ye 2015 Haziran’ında oy veren seçmenin en az yüzde 80’i referandumda hayır verdi.   
Aradan geçen iki yıl içerisinde ne değişti de, referandumda hayır oyu veren MHP tabanı, bugün partisine dönsün! Belki yüzde 10’u 15’i dönebilir. Ki, bu da çok iyimser bir rakamdır.
İYİ Parti’nin oy oranı bugün itibarıyla bizim tahminimize göre yüzde 15 ila 20 arasındadır. Kimi anketçiler, kararsız olarak görülen yüzde 15- 20 arasındaki seçmenin büyük çoğunluğunun İYİ Parti’ye gidebileceğini söylüyorlar. Bu görüş de bizim tahminimizi doğrular mahiyettedir.
Sonuç itibarıyla; seçimlerin iki anahtar partisi var. Biri İYİ Parti, diğeri de HDP!
Hasan Kurt


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum