İki diplomalı vekil!

  İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın’ın, ‘Açık ve net söylüyorum, AKP dönemi kapanmıştır’ sözlerine AKP Trabzon milletvekili Bahar Ayvazoğlu cevap vermiş ve Aydın’ı eleştirmişti. Bahar Ayvazoğlu’nun, açıklamasına ise İYİ Partililer sert tepki göstermişti.
 iki-diplomali.jpg Biz de önceki gün bu köşede, ‘Bahar Hanımı kim konuşturuyor’ başlıklı bir yazı yazdık. Ve yazının son paragrafında da, ‘Bahar hanımın Koray Aydın’a yönelik açıklamasını kendisinin mi yoksa bir başkasının mı yazdığı’ şeklinde tartışma olduğunu belirtmiştik. 
  Dün sabah saatlerinde Bahar Ayvazoğlu’na eşinden dolayı yakın olan bir isim aradı ve ‘Bahar hanıma haksızlık ediyorsunuz. Bahar hanım iki üniversite bitirmiş, 2001 yılından bugüne parti çatısı altında çalışan bir isimdir’ dedi ve ardından Ayvazoğlu’nun tbmm.gov.tr’deki özgeçmişini gönderdi.
Bahar Ayvazoğlu’nun özgeçmişinde AÜ Türk Dili ve Edebiyatı bölümü ile KTÜ İktisadi İlimler Akademisi Ekonometri bölümü mezunu olduğu Yıldırım Beyazıt Üniversitesinde Sosyal Politikalar bölümünde master yaptığı yazılı. Özgeçmişte ayrıca Ayvazoğlu’nun siyasi geçmişi, AB hibelerince fonlanan bir projeyi yürüttüğü vs. yazıyor.  
  Bahar Ayvazoğlu’nun özgeçmişini gönderen isim, vekilin ‘boş’ biri olmadığını, açıklamayı kendisinin kaleme aldığını söylemek istiyor.
AKP’nin Trabzon milletvekilleri arasında Bahar Ayvazoğlu’ndan daha kıdemlisi, deneyimlisi vs. var. Mesela Muhammet Balta, Adnan Günnar… Balta ve Günnar hatta Salih Cora dururken Bahar Ayvazoğlu’nun topa girmesi ilginç!

                                             *****************

Türker Paşa nikah tazeledi!
turker-001.jpg  Emekli Deniz Harp Okulu Komutanı hemşerimiz Türker Ertürk Paşa, önceki gün CHP’nin TBMM’deki grup toplantısında CHP’ye katıldı, genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve Trabzon milletvekili Ahmet Kaya ile birlikte partilileri selamladı.
Türker Ertürk Paşa, emekli olduktan süre sonra Trabzon’da CHP il başkan adayı olmuş ve merhum Yavuz Karan ile yarışmış ve seçimi kaybetmişti.  Türker Paşa, seçimi kaybettikten sonra CHP’den de uzaklaşmış, Aydınlık grubunun TV sinde program yapmıştı.
  Yeniden CHP’ye dönen Türker Ertürk,  yaptığı açıklamada, “Bugün, Türkiye’de istisnasız her şey kötüye gidiyor ve hızla felakete doğru savruluyoruz. Bunun baş sorumlusu iktidardır. Her geçen gün devlet kurumları tahrip ediliyor ve tahribattan Türk Silahlı Kuvvetleri de ziyadesi ile nasibini alıyor. Halen seyrettiğimiz rotada bizi bekleyen Ortaçağ karanlığı, kan, kin ve gözyaşıdır.
Her dönemde ülkemizin düşmanları oldu ve olacaktır. Ama bu iktidar, cumhuriyet tarihimizde bir ilki başardı; tüm çağdaş dünyayı bize karşı birleştirdi ve düşman etti. Bu iktidarla ülkemizin geleceği yok, felakete savrulma durumundan çıkışı yok. Bugün geldiğimiz yer itibarıyla iktidar, ülkemizin güvenliği, çıkarları, refahı ve iç barışı önündeki en büyük engeldir.
Özetle ifade etmeye çalıştığım bu nedenlerle, aralıksız sürdürdüğüm vatan, millet ve çağdaşlık mücadelesini CHP çatısı altında devam ettirme kararı aldım.
Mücadeleme CHP çatısı altında devam edecek olmama rağmen, bu iktidarın karşısına dikilen ve Türkiye’nin birliği ve esenliği peşinde olan tüm muhalif partiler ve demokratik kitle örgütleri Türkiye Cumhuriyeti’ne ve cumhuriyetimizin kurucu ideolojisine muhalif olmamaları kaydı ile benim için muteberdir ve desteğimi hak eder. Çıktığım bu yolda desteğinizi talep ediyorum. Tanrı utandırmasın, Yüce Türk Milletini ve ülkemizi korusun”
dedi.
Türker Ertürk’ün, CHP’ye dönmesi Trabzon teşkilatında farklı yorumlara neden oldu. 

                                            ******************

KAŞARLI HAMSİYİ DENEDİNİZ Mİ?
  Ayıklanmış, kılçığı çıkarılmış hamsiyi yıkayın ve süzgece alın. Balığın yarısını mısır kasarli-hamsi.jpgununa bulayıp, kuyrukları ortaya, unlanmış kısmı alta gelecek şekilde tavaya dizin. Rendelenmiş kaşar peyniri, kıyılmış maydanoz ve pul biberi karıştırıp, balığın üzerine yayın. Kalan hamsinin dış kısmını mısır ununa bulayıp, üstte kalacak şekilde peynirli harcın üzerine dizin. Önlü arkalı pişirip, sıcak servis yapın... (Gökay Nemli)
                                              *****************
   Adı lazım değil, Trabzon'un en iyi devlet okullarından birinin altmış öğretmenine seminer etkinliği adı altında tarihi konakları, mektepleri ve kilise manastır türü çok eski yapıları gezdiriyorum. Maksat Karadeniz'in geçmişteki feodal, etnik ve de dini yapısını bir kaç tarihi mekân üzerinden baktırmak. Ama öğretmenlerin çok azı bu türden bir geziye meraklı. Zorla geziye getirilmiş o obez ruhlu çocuklar gibiler. Klasik memur şımarıklığı. Hayatı yemiş yutmuş öteye geçmişler. Hep söylerim; Türkiye'deki en cahil kesim öğretmenlerdir. Hiçbir şey bilmezler; daha kötüsü bilmediklerini de bilmezler. Rumlardan kalma yüz elli yıllık bir okulla ilgili bir şeyler anlatmaya çalışıyorum; bir tanesi hemen atılıyor olayı hemen çete savaşlarına bağlıyor. Basit ansiklopedik bilgileri bile kabule yanaşmayan çarpık bir bakış açısı var. Bir de yarım yamalak bilgilerle, efsane dedikodu türünden şeylerle Trabzon'u ve Karadeniz'i anlama çabaları yok mu? Üstelik bu öğretmenlerin çoğu da Karadenizli. Resmi bir şartlanmışlıkları var. Feodal dönemden kalma iki konak, Rumlardan kalma iki okul ve bir kilise ve çok eski bir manastırı gösterdik. Hiçbirisi şaşırmadı. Üstelik bu yerleri birkaç kişi hariç ilk kez görüyor olmalarına rağmen. Hayatın kendisine tenezzülleri yok ama sorsan öğretmenler. Bir daha öğretmen dolaştırmak mı? Tövbeler olsun! (Metin Kondel)
                                                    ********************

Ne mi yapıyoruz?
Devrimci olduğunu söyleyen bir sürü faşistle,
Dindar olduğunu söyleyen bir sürü müşrikle,
Çağdaş olduğunu söyleyen bir sürü yobazla,
Alevi olduğunu söyleyen bir sürü Yezidle,
Kürt olduğunu söyleyen bir sürü ırkçı ile,

Hümanist olduğunu söyleyen bir sürü insanlık düşmanı ile,
Dava adamı olduğunu söyleyen bir sürü kapı kulu ile,
Demokratım diyen bir sürü jakobenle,
Milliyetçi olduğunu söyleyen bir sürü bölücü ile,
Müslüman olduğunu söyleyen bir sürü putperestle
Ve İnsan olduğunu söyleyen bir sürü sığır ile,
Yaşayıp gidiyoruz işte !!!  (Harun Çelik)

Önceki ve Sonraki Yazılar