İki kongre!

iki-kongre.jpg

Trabzon’da hafta sonu iki siyasi partinin il kongresi vardı. Kongrelerden biri Hamamizade Kültür Merkezinde, diğeri 19 Mayıs Spor salonunda… Kongrelerden biri MHP’nin diğeri ise Saadet Partisinin!

Kongrelerden birine davet edildik, diğerine edilmedik.

Davet edilmemize rağmen MHP kongresini de takip ettik, edildiğimizi de…

İki kongreden birinde salonun alt kısmı dolu ancak heyecansız, diğeri heyecanlı ve katılımı yüksek…

Hamamizade’deki MHP il kongresinde, karda kışta, her ortamda yıllardır partinin peşinde koşan, ülkücü kesimin önde gelenlerin büyük çoğunluğu yoktu… İl Başkanı Nihat Birinci, her ne kadar partiden üç- beş kişi istifa etti, dese de salondaki ve salon dışındaki görüntü tersini söylüyordu.

19 Mayıs Spor Salonundaki Saadet Partisi kongresi ise partinin geçmiş yıllardaki kongreleri gibi haşmetli olmasa da iyi idi. Tribünler ve salonun içi doluydu. SP’ye yıllardır gönül verenler, tıpkı MHP’de olduğu gibi başka partiye kaymıştı. Ama yine de salondaki görüntü, iyi idi! Yalnız, dikkatimizi çeken olay salonu dolduranların bir kısmının sandık başına gittiğinde başka partiye oy verip vermediği idi… Salondaki heyecan ve katılım, sandıkta SP’ye oy verseydi, bu partinin oyu yüzde ikilerde üçlerde olmazdı diye düşünüyoruz.

SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, konuşmasının bir bölümünde ‘Yüksek binalar, çarpıtılmış projeler, ne İstanbul’umuz ne de başka illerimizi ihya edebilir. Buraya gelirken gördüğüm yüksek binalar beni şok etti. İstanbul’a kimlerin ihanet ettiğini anladık da Trabzon’a kim ihanet etti? Bunu anlamakta zorluk çekiyorum” dedi.

Karamollaoğlu’nun, ‘anlamakta zorluk çekiyorum’ ifadesine cevap değil de katkı olarak söyleyelim, ‘İstanbul’u yönetenlerle Trabzon’u yönetenler arasında çok da fark yok. Ve ayrıca olayı özellikle Trabzon’da bugünkü yönetime indirgeme de çok doğru değil. Trabzon son 20 yıl içerisinde bu hale geldi!

Bu arada SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, gerçekten bilge lider. Tespitleri, çözüm önerilerini Milli Görüşün efsane lideri Necmettin Erbakan ile mukayese etmiyoruz, ancak bugünkü liderlere açık ara fark atar.

Gülcemal’in projesi neden hazırlanmaz!

gülcemal-2.jpg

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı, yaklaşık 6 ay önce Sahil Dolgu (Gülcemal) Projesi kapsamında, Beşirli ve Ganita arasında yapılacak çalışmaları Trabzon halkının taleplerine göre belirlemek için anket çalışması başlattığını açıklamıştı. Projenin 1. etabının dolgusu bitmesine rağmen, ne halka orada ne yapılmasının istendiği soruldu ne de büyükşehir belediyesi bir proje hazırladı. Hatta 1. Etap dolgu alanı hafriyat deposu haline getirildi.

Başkan Gümrükçüoğlu, o günlerde yaptığı açıklamada, sahilde düz bir dolgu gerçekleştirmediklerini, Trabzon sahilini dantel gibi işleyecekleri ve sahilin Venedik gibi olacağını ve de 1. Etabı 2017 yılı içinde tamamlayacaklarını iddia etmişti. 2017 yılının son aylarına gelmemize rağmen, dolgunun parasızlık nedeniyle tamamlanamadığı açıklandı.

Trabzon Belediyesi eski başkan yardımcılarından Orhan İlarslan, 1. Etap dolgu alanının sahil yolundan bile yüksek hale getirildiğini belirterek, ‘Belediyedeki arkadaşlar dış tahkimatın yükseltileceğini, 1. Etabın bitmesi için 8-10 milyon liraya ihtiyaç olduğunu söylediler. Bana göre, 1. etapta yapılacak iş, hafriyatın yayılması ve bölgenin düz hale getirilmesidir. Dış tahkimat eğer alçaksa neden teslim alındı. Ayrıca, tahkimatın yükseltilmesinin maliyetinin de fazla olacağını düşünmüyorum. Büyükşehir Belediyesi henüz doldurulmayan 2., 3. Etaplar dahil, tüm proje için Türkiye genelinde bir yarışma açmalı ve ilk üç proje arasında tercih yapılmalıdır’ dedi.

gülçemalll.jpg

 

Ali Şahin’in madalyası!

ali-şahin-(2).jpg

Bu yıl 39.’su koşulan Avrasya Maratonuna Trabzon’dan da katılımlar oldu. Hasan Kandaz ve İsmail Yavuz, aylar öncesinden katılacaklarını açıkladıkları maratona özel nedenlerden ötürü katılamadılar.

Trabzon’dan maratona bir başka ekip katıldı. Beşirli sahilindeki yürüyüş yolu müdavimlerinden Arsin Belediye Başkanı Erdem Şen ile Zorlu Grand Otel işletme müdürü Ali Şahin ile İsmail Nebioğlu, Birol Nebioğlu, Mustafa Şahin ve Abdulkadir Bektaş, 39. Avrasya Maratonu için İstanbul’da idiler. Beşirli sahilinde yürüyenlere fark atan Ali Şahin 39. Avrasya Maratonunda da dereceye girdi. Avrasya Maratonuna katılan Trabzon ekibi, 2018 yılında yapılacak olan 24 Şubat Trabzon yarı maratonuna ve ardından uluslararası maratonlara katılma kararı aldı. Ekibin ilk etabı Moskova Maratonu! Bu arada maratona Trabzon’dan başka isimler de katıldı. Mesela Faruk Demirkır ve İstanbul’da yaşayan onca Trabzonlu…

ali-şahin-(1)-001.jpg

***

Gocuklu milliyetçilik tasvip görmedi. Gaspıralı, Akçura, Galiyev, Ağaoğlu, Gökalp, Atatürk gibi Milliyetçilik geçen yüzyılı belirledi 3 bağımsız Türk devleti kurdu bütün Avrasya’yı etkiledi. NATO'cu milliyetçilik hep güdük ve kısır kaldı öyle dizayn edilmişti bu acılı öz eleştiriyi yapmak durumundayız. tekrardan o kopuk halkayla bütünleşilirse yine doğmakta olan Avrasya çağını belirleriz.

Beni takip edenlerden ricam; küçük heyecanlı, sloganik sözlere kapılmayın, mehdi ve mucize beklemeyen mucize millettir, milli ruhtur iradedir, kültür, bilim ve akıldır.

Güveççilerin acelesi var bırakınız, bunlar olmadan zaten herhangi bir başarı şansı yok.

Tarih bizi buna zorluyor.  Yazık ki siyasilerden bunu bir tek Tayyip Erdoğan görüyor. Doğu Perinçek görüyor. (Prof. Dr. Kemal Üçüncü)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar