İki siyasetçi ve bir asker ile sohbet!

Yoğun iş temposu ve bazı özel nedenlerden ötürü birkaç gündür köşeyi konuklara bıraktım. Gerçi, bu süre zarfında Yerin Kulağı köşesine az da olsa katkıda bulundum.
Cuma günü iki ağır misafirim vardı. Biri AYM kararı ile tahliye edilen tümamiral Ahmet Sinan Ertuğrul diğeri merhum Necmettin Erbakan’ın sağ kolu, eski milletvekili yeni AKP’li Şeref Malkoç’tu.
Sinan Ertuğrul, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının önemli isimlerinden biri idi. Darbe ile darbecilerle uzaktan yakından ilgisi olmamasına rağmen ‘Balyoz tufanı’ onu da ezdi, geçti. Somali açıklarında korsanların korkulu rüyası iken Türkiye’deki ‘korsanların’ hışmına uğradı.

Sinan Ertuğrul, Trabzon Vakfıkebirli! Trabzon Cumhuriyet Ortaokulunun en başarılı öğrencilerinden biri idi. İsteseydi, sınıf arkadaşı Gökhan İpek gibi Tıp fakültesine gider ve bugün Türkiye’nin en önemli tabiplerinden biri olurdu. Ama o, asker olmak istedi ve de oldu.  Deniz Lisesi, deniz harp okulu ve teğmen olarak donanma komutanlığında göreve başladı. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin donanımlı, bilgili, görgülü bir subayı olarak Avrupa’dan Amerika’ya, Uzakdoğu’ya kadar denizleri dolaştı. Şeref madalyaları aldı. Ülkesini en iyi şekilde temsil etti. Bir yandan da kendini geliştirdi. Elektrik ve elektronik alanında uzman bir subay oldu.
Balyoz tufanı kopmadan önce tümamiral Ahmet Sinan Ertuğrul, Deniz kuvvetlerinde geleceğin komutanı olarak görülüyordu. Ertuğrul’un Balyoz’a dahil edilmesinin nedeni kuvvet komutanlığında önünün kesilmesi idi. Ve kesildi de!
Ahmet Sinan Ertuğrul ile uzun uzadıya sohbet ettik. Türkiye’de ve dünyada son yıllarda olup bitenleri konuştuk, tartıştık. Ahmet Sinan Ertuğrul, şu anda terfi edemezse dahi muvazzaf bir subay olduğu için anlattıklarını ve görüşlerini yazmayacağım.
***
Türkiye, gerçekten sıkıntılı ve sancılı bir süreçten geçiyor. Uluslararası güçler kendi çıkarları için, Hacivat-Karagöz oynatır gibi Türkiye’de birilerini oynatıyor. Ve Türk insanın büyük bölümü Dünya’da ve Türkiye’de olup bitenlerden habersiz günü kurtarmak için o birilerinin peşine takılıp gidiyor. Gerçeklerle yüzleşmiyor, tepki vermiyor, uyumaya devam ediyor.
***
Şeref Malkoç; siyasete baba, aile torpili girmeyen ender siyasetçilerden biridir. Babası, Krino Kafoto’nun kardeşi Anastazi’nin işlettiği Yeşilyurt oteli restoranında çalışıyordu. Baba Malkoç iyi bir aşçı idi. Malkoç, hukuk fakültesini bitirdikten sonra birkaç kurumun yanı sıra serbest avukatlık yaptı ve Necmettin Erbakan’ın o yıllardaki Nizam veya Refah Partisinde siyasete başladı. Kısa sürede epey mesafe aldı.
Malkoç, siyasete başladığı yıllarda öndeki sağ partilerin birinde boşluk bulsaydı, belki de o partilerin birinde siyaset yapacaktı. Demirel; Necmettin Erbakan’ı AP’ye almış olsaydı, Erbakan’ın AP’de politika yapacağı yazılıp, çizilmişti. Şeref Malkoç’un tercihini de doğru- yanlış ben öyle yorumluyorum.
28 Şubat’ın en mağdur isimlerinden birinin kendisi ve Milli Görüşçüler olduğunu söyleyen Şeref Malkoç, 28 Şubatçılarla hukuki olarak mücadelesini sürdürdü ve hala sürdürüyor.
AKP kurulduğunda Necmettin Erbakan’ı terk etmedi ve Saadet Partisinde kaldı. Sonra HAS Parti kuruldu ve Numan Kurtulmuş ile birlikte bu partide politika yaptı, genel başkan yardımcılığında bulundu. Ve iki yıl kadar önce o da Numan Kurtulmuş gibi AKP’ye katıldı.
Şeref Malkoç’un Ankara’da arkadaşları ile birlikte kurduğu ve yaklaşık 25 avukatın görev yaptığı bir hukuk bürosu var. Malkoç, bir yandan avukatlık yaparken diğer yandan da siyasi faaliyetini sürdürüyor.
Bir iki ay önce Ankara il başkanlığına getirilecekti. Süleyman Soylu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı, il başkanı olmasını istedi. İsmi başbakan Erdoğan’a sunuldu. Malkoç, Ankara il başkanı atansaydı, seçimlerde milletvekili adayı olma ihtimali belki de suya düşecekti. İşte bu nedenle olsa gerek Malkoç, Ankara il başkanı olmadı. Erken veya 2015 yılında yapılacak genel seçimde AKP’den Ankara veya Trabzon’dan ilk sıralarda aday gösterilecek.
Malkoç ile de uzun uzadıya konuştuk, sohbet ettik. Konuşmamızın bazı bölümleri özeldi, kayıt etmedim. Malkoç; hilesi hurdası olmayan, inandığı dava uğruna mücadele veren, halkla iç içe bir siyasetçi.
***
Cumartesi günü MHP eski milletvekillerinden Süleyman Latif Yunusoğlu ziyaretimize geldi. Yunusoğlu’nu Fatih Eğitim Enstitüsünden, Tabakhane yokuşundaki kitapçı dükkanından tanırım. MHP Trabzon il binasının bir ara anahtarı onda idi. Türkeş’in Trabzon’a her gelişinde yanındaki üç beş kişiden biri de o idi.. Davaya ve lideri sadakatlığından ötürü milletvekili adaylığı ile ödüllendirildi ve seçildi. Yunusoğlu ile yaptığımız sohbetin bir bölümünü bugünkü gazetemizde okuyabilirsiniz.
***
Üç konuğumdan Ahmet Sinan Ertuğrul, ‘Benim için geçerli olan Anayasadır. Askerin milliyetçisi, dincisi, ocusu bucuzu olmaz’ diyor.. Ki bana göre de doğrusunu söylüyor. Anayasamızın ilk maddesi ne diyor; Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir. İkinci maddede Cumhuriyetin nitelikleri sıralanıyor. Üçüncü maddesi de devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü, dilinin Türkçe, bayrağı ve milli marşı yazıyor. 4. maddede bu üç maddenin değiştirilemeyeceği belirtiliyor.
Sinan Ertuğrul, global konuşuyor. İki siyasetçi ise genelde içe dönük ve siyasi görüşleri doğrultusunda söylemlerde bulunuyor.
Siyasetçi; içe dönük siyasi söylemlerde elbette bulunacak ama bir de dünyada olup bitenlerden haberi olacak, okuyacak, irdeleyecek, inceleyecek. Maalesef sağından soluna çoğu siyasetçimiz, sıkıştıkları alanın dışına çıkamıyor, Türkiye’ye ve dünyaya farklı bir pencereden bakamıyor. Kaybeden de Türkiye oluyor!


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.