İKİ YANLIŞ BİR DOĞRU ETMEZ!

Trabzonspor yönetimi önce Başakşehir Başkanına, Alanyaspor maçı sonrasında da bu kulübün başkanına verdi veriştirdi. Yerel gazeteler bu iki kulübün başkanını sürmanşetlere taşıdı. İlişkilerini, Ali Cengiz oyunlarını vs. gündeme getirdi. Trabzonspor üzerine oyun oynandığını vs. anlatmaya çalıştı. Anlatılanlar, yazılanlar doğru olsa ne yazar!

Bu kulüpler Trabzonspor’un rakibi mi?

Başakşehir kulübü yönetiminin neredeyse yarısı Trabzonlu… Alanyaspor bir ilçe takımı. Bu ilçenin sokakları neredeyse Trabzonluların kontrolünde, turistik otellerin birçoğu Karadenizlilerin. Nüfusunun üçte biri Alanyalı,  geri kalan Alman, Rus, Karadenizli ve Doğulu!

Trabzonspor yönetimi kalkmış, Başakşehir’e ve Alanya’ya yükleniyor. Tamam, Başakşehir her türlü filmi çeviriyor. Bununla mücadele, bu kulübü ve başkanını öne çıkarmakla olmamalı.

İki hamle de bize göre yanlış. İki yanlıştan bir doğru çıkmaz denir ya bu iş de öyle.

Trabzonspor yönetimleri, Anadolu takımları karşısında puan kaybetse dahi, tepki vermemeli.

Yarım asra yakın Trabzonspor’u yakından takip eden bir gazeteci ve 40 yıllık üye olarak net olarak şunu söyleyebilirim;  Trabzonspor’un rakipleri Galatasaray ve Fenerbahçe’dir. Trabzonspor; Beşiktaş’ı ve diğer kulüpleri rakip olarak görmemelidir.

Trabzonspor, Anadolu’da gönüllerin takımı idi. Son dönemlerde gönüllerin takımının yerini hedefteki takım aldı gibi. Bunun nedeni Trabzonspor’un zirvede olmasıdır. Zirvede olana her yandan saldırı ve eleştiri gelebilir. Burada önemli olan, bu saldırılar ve eleştiriler karşısında, soğukkanlı olmak ve hedefi iyi belirlemek ve Anadolu takımlarını rakip olarak görmemektir.

Süper ligde oynanmamış 6 maç var. Trabzonspor, bu karşılaşmaları galip bitirmesi halinde şampiyondur. Yani, bu aşamada kaybedilmiş hiçbir şey yoktur.

Ayrıca; Trabzonspor, bu karşılaşmaları kazandıktan sonra şampiyon olmaması bir başarısızlık değildir.
Trabzonspor’u yönetenler, kim ne derse desin başarılı bir performans sergilemiş, kulübü ekonomik olarak uçurumun eşiğinden kurtarmış, takım da ligde ve kupada başarılı sonuçlar almıştır.

Trabzonspor yönetimi ufak tefek hata ve yanlışlara rağmen, doğru ve güzel işler yapmıştır ve önümüzdeki süreçte de yapacaktır.                                                   Hasan Kurt

                                       Kapımız herkese açıktır!

unnamed.jpgİYİ Parti’nin ilçe kongreleri devam ediyor. İYİ Parti’nin ilçe kongreleri renkli ve hareketli geçiyor. Beşikdüzü’nün CHP’li Belediye Başkanı Ramis Uzun’un da katıldığı kongrede konuşan İYİ Parti kurucularından Ali Sağır, “İYİ Parti olarak, engelleri ve imkansızlıkları aşarak bugünlere geldik. İYİ Parti ilk seçimden sonra dağılır, tabela partisi olur diyenler, bu süreç içerisinde İYİ Parti’nin iktidar alternatifi olduğunu gördüler. İYİ Parti’ye olan ilgi her geçen artarak devam ediyor” dedi. Sağır, parti içerisinde eleştiri olmasını da normal karşıladıklarını belirterek, “İş yapan eleştirilir. Kişisel olarak benim hiçbir arkadaşıma ve diğer partilerden bize katılanlara karşı asla ön yargım olamaz ve olmadı. İYİ Parti’nin yükselişini engellemek isteyenler bunu başaramayacaklardır. Çünkü İyi Parti bir cesurlar hareketidir. Bizim kapımız, partimizin ilkelerini benimseyen ve onaylayan herkese açıktır” dedi. İYİ Parti Vakfıkebir ilçe başkanlığına mevcut başkan Alpaslan Beşli yeniden seçildi.

                                   Karadut dondurması!

karadut.jpgGazipaşa caddesindeki Selim Pastanesinin sahibi Selim Akgün, tanıtım ve enformasyonu ön planda tutan iyi bir esnaftır. Gazeteye gelirken hemen hergün Selim’e selam veririz. Ara sıra da pastane önünde ve içeride sohbet ederiz. Selim geçenlerde Beşikdüzü’ne gitmiş. Akkese köyünden karadut almış ve dondurmada kullanmış. Karaduttan yaptığı dondurmayı metheden Selim, “Siz de tadına baktınız iki satır yazmadınız” dedi. Biz de, ‘Yazma işi reklama, tanıtıma girer. Ayrıca önceleri de yazmıştık’ dedik. Selim ısrar etti, ‘yine yazın, belki tadına bakmak isteyen olur’ diye karşılık verdi. Selim Akgün’ün yalnız dondurması değil diğer tatlıları da sağlıklı ve ağız tadıyla yenecek ürünler. Bu arada Trabzon’un tanınmış diğer pastanelerinin ürünlerinin de kaliteli olduğunu belirtelim.

                         Bir asır öncesinin  Kızlar Manastırı’nda

Trabzon Boztepe’nin kuzey yamaçlarında eski Mitra tapınağı yerinde 1350li yıllarda Trabzon İmparatoru Alexios Komnenos’un annesi İrini’nin yaptırdığı Theoskepastos Manastırındaki (Kızlar Manastırı) kilisesinin 1895 yılında çekilmiş yeni bir fotoğraf  bulundu. Tazmanya arşivinde yer alan ve  sosyal medyada paylaşılan fotoğraf gerçekten mükemmel.

bir-asir-1.png

Fotoğrafta kilisenin ön kısmında 1843 yılına kadar güzel freskler varmış. Trabzon’a gelmiş olan ünlü tarihçiler, Texier ve Fallmerayer bu freskoları bakıp Trabzon’un tasvirisi tamamlamışlar. 

Kilisenin Osmanlı döneminde birkaç kez restorasyonu olmuş. İlk restorasyon 1843 yılında yapılmış. Aile freskolarının orijinal hali bu fotoğrafta net bir şekilde görülüyor.

bir-asir-2.png

Görüntüde Meryemana‘nın ikonografisi yer alıyor. Kucağında olan çocuk İsa’dır. Yanında elinde küre tutan Alexios Komnenos, eşi Theodara, sonra Alexios üçüncü Komnenos ve sağ tarafta Alexios Komnenos oğlu Andronikos Komnenos. Andronikos Komnenos 14 Mart 1376  yılında saraydan düşüp genç yaşında hayatını kaybetmişti. Theoskepastos kilisesinde bir de mezarı varmış. Mezar 17. Yüzyılda bozulmuş. Manastırdaki mezara, Alexios Komnenos’un bir oğlu ve bir kuzeni defnedilmiş. 

1901 yılında yapılan restorasyonda ise eski muhteşem freskoların bir kısmı bozulmuş. Bu fresklerin ne yazık ki büyük bir bölümü bugüne ulaşmamış.

bir-asir-3.png

Önceki ve Sonraki Yazılar