İlanlar ne anlatıyorlar?

7 Hazirandaki  genel seçim yaklaştıkça partilerin  çalışma tempoları hızlandı. Aynı tempoyu  yakalamaya çalışan milletvekili  aday adaylarının da kendilerini seçmene anlatabilmek için telefonlara yazılı ve sözlü mesaj bombardımanı aralıksız sürüyor…

Kendi cep ve ev telefonlarıma gönderilen mesajlara baktım, hepsi AKP’nin aday adaylarına ait.

Belli ki AKP’liler bu seçimin kendileri için bir dönüm noktası olduğunun farkındalar.

O nedenle olacak ki, ellerindeki her imkanı ve gücü sonuna kadar kullanmaktan zerre miskal geri durmuyorlar! 

Kim nasıl düşünüyor, bilemiyorum ama bence üç aydan az bir zaman sonra Türkiye bir hesaplaşmaya sahne olacak.

13 yıllık AKP döneminde iş yerlerinde ve madenlerde hayatlarını kaybedenlerin yırtık ayakkabılı analarının-babalarının ahları ve bugüne kadar kırıp dökülenlerin muhasebesi yapılacak.

AKP’nin bu genel seçimde büyük bir “handikabı” var.

O da, bu seçimde meydanları etkisi altına alabilecek bir liderinin ve hatibin olmaması. Hiç kuşku yok ki, bu eksikliği partiye göbekten bağlı olanlar iliklerine kadar hissediyorlar.

AKP’liler yeni Genel Başkanlarının isminin üzerine türküler yaksalar, kendisini hocaların hocası olarak lanse etseler de boş olduğunu görüyorlar. Başbakanlık koltuğuna oturanın “ustası” gibi meydanları etkileyemeyeceğini çok iyi biliyorlar.

AKP’nin aday adayları bir realiteyi de çok iyi biliyorlar.

Yapılan temayüllerin hikayeden öte bir işe yaramadığını, önce “gülü” solduran sonra da  “fidanı” eğen gücün partide tek seçici olduğunu sağır sultanın duyduğu gibi kendileri de farkındalar.

AKP’lilerini geneldeki lider sıkıntısının yanında, birde yerelde söz verilip de yapılmayanlar, bu seçimde oy için çalınan kapılarda duvar gibi karşılarına dikilecek! 

Yıllar önce ballandırılarak anlatılan 61 projenin geçen altı yıl içinde gerçekleşmemiş olması  aday adaylarını hayli terletecek.

***

AKP Trabzon’da birbirlerini “ezerek” aday adayı olanların, şehrin dört bir yanına yapıştırılan  renkli ilanlarının altlarına dercedilenler adeta geçmişte vaat edilip yapılmayanları, yapacaklarına dair palavralar ve yeni Türkiye kurgusunu yer veriliyor.

Birde bunların yanında kendilerinden önce partilerinden vekil olanları beceriksiz olduklarını ima eden “Ankara’da Trabzon’un sesi olacağız” türünden “yave” yazılar…

***

Sizi bilmem ama ilanları gördükten sonra aklıma şu sorular geldi…

1-Eyy aday adayları… Sizden önce milletvekili olan arkadaşlarınızın Trabzon’a kazandıramadığı;

Güney Çevre yolunu…

Teleferiği…

Yatırım adasını…

Kaptırılan lojistik üssünü…

İkinci havalimanı pistini…

İkinci devlet üniversitesini…

Şehir Hastanesini

Raylı sistemi…

siz nasıl ve hangi gücünüzle yaptıracaksınız?

2- AKP’den üç dönem milletvekili seçilip Trabzon’u Ankara’da bakan olarak temsil edenler  vaat ettiği  “ince ayarı” hayat geçiremedi. Siz, bir öncekilerinden daha mı beceriklisiniz?

***

Bizler bu soruların cevaplarını AKP’nin Trabzon aday adaylarından bekleyeduralım…

Türkiye’de insanlar kalıplaşmış yeniden formatlanmış sloganları duymaktan ve din iman edebiyatından bıktı.

Trabzon’da vatandaş; iş-aş, özgürlük, geçim sıkıntısı, demokratik haklar gibi konularda bir arpa boyu bile yol alınamayan bir ülkede değil üreten, ferah, huzurlu, ötekileştirmenin olmadığı, şiddetin yaşanmadığı bir ülke yaşamak istiyor... “Maval” değil

 

Avrupa’da hayal!..

Sevgili okurlar şöyle bir dikiz aynasından geriye bakın…

Yanılmıyorsam 2001 seçimlerinde birkaç yıl sonra Türkiye’nin başkenti Ankara’da yazın güneşin en tepede olduğu saatlerde Havi fişekler patlatılmıştı.

O günlerde tıpkı “1 dolar 1 lira olacak”  diyen havuz medyası yine iş başı yapmıştı. Atılan manşetler ve ekranlardan pompalananlar “Avrupa Birliğine giriyoruz…2014 yılında Avrupa Birliğinin tam üyesiyiz... Vizesiz günler bizleri bekliyor…” 

Bu gün 2015’i yarılamak üzereyiz gelin görün ki, hala Edirne’yi geçerken vize için kapılarda sabahlıyoruz!

Şuan ki Dışişleri bakanı, yıllar önce liderinin söylediğinin tam tersi bir müjde verdi, “2-3 sene sonra Schengen ülkelerine vizesiz gereceğiz”

Resmen bizleri balık hafızalı yerine koyuyorlar ve kafa buluyorlar!

Sizi bilmem ama bundan sonra söyleyecekleri bir tek Allah birdir sözüne inanırım!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.