Ayşe İMAMOĞLU AZAKLI

Ayşe İMAMOĞLU AZAKLI

İLİŞKİLER VE ROLLER

Her gün yeni birileri ile tanışıyoruz, hayatımızın döngüsü değiştikçe içinde yer alan insanlar da sürekli değişim gösteriyor. Yeni şehir, yeni ev, yeni iş, yeni okul... Her bir değişimle en yakınınızdaki de değişiyor.

Yeni taşındığınız evde yeni 'kapı komşusu' ediniyorsunuz. Hani o bir fincan kahve içip dertleştiğiniz ya da kek yapmaya girişmişken bir su bardağı sütünüzün eksik geldiğini fark edip kendisinden rahatça istediğiniz. O 'kapı komşusu' sizin kapınız değiştikçe değişir. Eğer ki sağlamsa bağlarınız gittiğiniz her yeni kapıda eskimeyen 'kapı komşunuz' yine bulacaktır sizi. Ve o bir fincan kahve muhabbetleriniz hep eşsiz kalacaktır.

Okul biter, iş hayatına girersiniz. Aslında gerçek hayatın burada başladığını o zaman anlarsınız. Zira tahsil hayatınızdaki en yakın dostlarınız-ki onlardan bir ömür vazgeçemezsiniz, her ne olursa olsun-sizin seçiminizdir. Siz kendiniz gibi olanları seçersiniz, en iyi anlaştıklarınızı. Ama iş hayatında böyle bir seçim hakkınız yok. Şanslıysanız sizin gibiler çıkar karşınıza, yok değilseniz hayatın öteki yüzüyle karşılaşırsınız. Yürütmek zorunda olduğunuz samimiyetsiz ilişkiler... Sahte kahkahalar, üzüldüğünü sandığınız ama aslında umursamayan maskeli yüzler.

Hayatın her evresinde karşılaştığınız bir sürü değişik karakter.

Eğer ki siz ilişkilere önem veren bir bireyseniz her bir ilişkiyi kendi ölçeğinde değerlendirip, beklentilerinizi ya da öz verilerinizi o çerçevede değerlendirirsiniz. Geçmişinizi paylaştığınız dostlarınız gibi değildir ki haftada bir muhabbet ettiğiniz kuaförünüz. Hayat döngünüzde yer alan herkes çok kıymetlidir ki hayatınıza dahil olmuşlardır. Ama kimlerle neyi, ne kadar paylaşacağınıza siz karar verirsiniz ancak.

Yani hayatınız boyunca tanıştığınız herkes aslında sizin yaşamınızda bir amaca hizmet ediyor. Bir anlamı var hayatınızda olmalarının. Kimileri size  bir şeyler öğretmek için yakalarlar sizi. Kimileri hayatın farklarını ortaya koyuyorlar. Kimileri imtihanınız oluyor, her türlü sınıyorlar sizi. Kimileri ise yüreğinize dokunuyor, ne olursa olsun, ne değişirse değişsin, onlar değişmiyor. Bu dünyada bir yerlerde nefes aldıklarını bilmeniz bile yetiyor. Onlar kalbinizde hep baki. 

Rollerini tamamlayanlar ise gidiveriyorlar bir şekilde. Bırakın gitsinler, onlardan artık öğreneceğiniz bir şey kalmadığı için ya da sizin onlara artık faydanız dokunamayacağı için yol verin gitsinler. Sizi bırakmayanlar her daim ihtiyaç duyduklarınızdır.

Demem o ki hayatınızda yer alanlar sizin için kıymetlidir, değer bilmek gerekir ve her birinin ayrı ayrı rolleri vardır. Roller bitince zorlamamak gerek hayatı. Yeni sahnelere yer vermeli. Ancak, tüm yaşanmışlıklar o güzellikleri ile hatırlanmalı.

Gönlünüzde baki kalanlardan olmak dileğiyle…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum