Rasim Efendioğlu

Rasim Efendioğlu

İLK PAZAR SÖYLEŞİMİZE ANILARLA BAŞLAYALIM

Yaş ilerledikçe anıların değeri artar. Çünkü artık zaman çok çabuk geçiyor. Görüntüleri yutuyor. Göz kapaklarımızın ardındaki bellek çok güçlü değil. Bu nedenle yazılı, belgeli anılar daha da güçlü oluyor. Saklanmaya değer oluyor. Değerli okuyucularım sizlerle yıllardır söyleşiriz ak kağıt üstünde. Kiminiz anımsıyor, kiminiz de artık unutmuştur. Anımsayalım artık. Bu yıl nüfus cüzdanımın azizliğine uğradım Şubat ayında emekli oldum kamu hizmetinden. Hiç güzel değil emeklilik. Arıt sarılmak zorundayız anılara.Birlikte yaşadığımız anılar olmuş,ayni karelerde yer almışız.Çok net yansıtamadıklarım olur,bundan özür dilerim.Özellikle anılardan hareket eden PAZAR SÖYLEŞİLERİ istendi benden. Gelin birlikte anılara dönelim…

34 YIL ÖNCE GÜZEL BİR KÜLTÜR HAREKETİ, ÇAYKARA BÜLTENİ

Çaykaranın genç bir kaymakamı vardı, Sabahattin YÜCEL. Çaykara az gelişmiş bir belde. Ancak okuyanı çok. Toprağa umut bağlayanlar az. Gurbet elleri çıkmış, yurt dışına gitmiş, ekmek peşinde koşmuş. Ancak kültüre, sanata ilgi duyar insanları. Halk kültürü gelişmiş. Türküleri, fıkraları bol, söyleşileri güzeldir. İşte bu kaynağı canlandırmak ve biraz daha kalıcı kılmak için Kaymakamlığın sorumluluğunda bir dergi çıkarmak istenir. İlçenin amatör bir gazetecisi var, ilçenin sesi, sözcüsü Merhum Numan BAKKALOĞLU. Adliyede genç bir hâkimimiz de var. Kültüre sanata, eğitime ilgi duyan destek olan bir eczacımız var, Necdet DURGUN. Bir yazı kurulu oluşur, çalışmaya başlarız. Çok güzel bir ürün ortaya çıkar. Yıllar sonra çok yararlı bir kaynak olarak halen arşivlerde, koleksiyonlarla yerini koruyor.15-16 sayı başarı ile yayınlanır.

KİMİ ANILARINI ANLATTI, KİMİ KÖYÜNÜ TANITTI

Bülten, güzel bir dergi oldu. Yurdun dört bir yanına yayıldı. Yad ellerdeki hem şehriler, dostlar  bir ilaç gibi kapıştı dergiyi, sahip çıktı, destek oldu. Bu destekle yazı kurulu daha büyük bir zevkle çalıştı, her sayı daha güzel her sayı daha başarılı bir ürün ortaya çıktı. Çaykaralı olmayanlar da dergiye ilgi duydu. Dergi kanalı ile Çaykarayı, Çaykaralıyı tanıdı. Bu tür çalışmalar toplumsal dayanışmayı ve sevgiyi artırdı. Bugün sanal alemde, sosyal medyada buna benzer çalışmalar yapılıyor. Ancak ayni biçimde kalıcı olduklarını sanmıyorum. Nedenli başarılı sosyal medya çalışmaları olsa da basılı medyanın yerini hiçbir şey tutamaz. Sosyal Medyada değerli dostlar bu çalışmayı tekrar anımsatmak için sayfalarını koydular ve “tık” layarak bültenin eski sayılarının bu yoldan okunmasını sağlıyorlar. Sağ olsunlar. Bu bültenlerin tamamını yine bir kültür sever, sanatsever dostumuz tıpkıbasım ciltli kitap durumuna getirseler çok güzel olacağı kanısındayım.

AH KÖYLERİMİZ YAYLALARIMIZ

Hızlı çarpık kentleşme bir kültürü hızla yok etti ve ediyor. Kentleşmeye elbette karşı değiliz. Ancak kültürel yozlaşmaya karşıyız. Köy kültürünün değişik bir özelliği vardı, insani yönü ağırdı. Komşuluk, dostluk, yardımlaşma. İMECE kavramı köyde doğdu. Bir felakete uğrayan, evi yanan, sele gidenin acısı hemen paylaşılır, kısa bir süre sonra yaraları sarılır iyileştirilirdi. Şimdi kente çok katlı yüzlerce daireli bir apartmanda, bir dairede cenaze bir dairede düğün, dernek eğlence. Nerde komşuluk, nerde söyleşiler. Kimi yerde az da olsa v ar diyeceğiz de o da köyden taşınmış. Onlar da zamanla yok oluyor.Kent cenazeleri eğer köy bağlantılı değilse üçbeş kişi ile kalkıyor cami önlerinden. İşte bu nedenle kültürel yozlaşmaya karşıyım. Yoksa çok güzel evlerde oturun, çok modern araçlar binin, buna bir diyeceğim yok da hastaları ziyaret edelim, düğünlerde, cenazelerde acıları da mutlulukları da paylaşalım. Türküler oyunlar salt salonlara hapsolmasın. Düğün düzleri tekrar şenlensin.

BÜYÜKŞEHİR YUTTU YÜZLERCE YILLIK KÖYLERİ

Son büyük şehir yasası ile hangi nedenle olduğunu bilmiyorum. Beş yüz yıllık, belki bin yıllık köyleri yok etti MAHALLE yaptı. Neden? Büyük şehrin köyleri olmaz mı? Köylerin mahalleleri olmaz mı?Tüm kayıtlar karıştı,tabelalar söküldü,artık köy yok mahalle var.Yani Çaykaranın Şahinkaya Köyü yok,Şahinkaya Mahallesi var.Kumlu Köyü yok,Kumlu Mahallesi var..Bu ne saçmalık. İki yıldır bu saçmalığı yaşıyoruz. İlgililerden ve yetkililerden diliyoruz ARTIK KÖYLERİMİZİ geri verin. Köyler bizim en önemli kültür varlıklarımızdır. Elbette köylerin mahalleri vardır. Kentlerin mahalleri vardır. Onlar olsun.

DAHA CANLI, DAHA İLGİ ÇEKİCİ ANILARI BİRLİKTE YAŞAYACAĞIZ

 Pazar yazılarımı anılarla yüklü söyleşilere ayırdık. Adı üzerinde “SÖYLEŞİ”, ”SOHBET” İnsanı insan yapan sevgi dolu yüreğidir. Söyleşi de yüreğin çağlayanıdır. Ancak bu çağlayanı birlikte akıtabiliriz, coşturabiliriz. İlerdeki yazılarımda manilerle süslü anılar ve olanak olursa çarpıcı fotoğraflar sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu ilk yazımla tüm okuyucularıma selam ve saygılarımı iletiyorum. Barış dolu sevgi dolu güzel günlere.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum