İmajını bulamayan şehir!

Herkesin bir imajı vardır. Yani bir görüntüsü vardır. Bu imajı taşıyabilmek insanın kendine özgü suretidir.

Görüntüyü taşıyabilmek için ya kendin gibi olursun ya göründüğü gibi olursun ya da sahte bir kimlik olursun.

Son günlerde çok popüler bir hal alan imaj; insanın dış görüntüsünden yani kılık kıyafetinden, yeme-içme alışkanlığı ve kişinin tutumuna kadar insanı sarıp sarmalayandır.

Toplum bazı kişilere roller yükler. Bu rolün üstesinden gelemeyenler imajlarını değiştirip başka bir görüntüye sahip olur. Yani imaj aynı zamanda değişkendir.

Şehirlerin de imajı vardır. Başkent Ankara’nın imajı ise taşıdığı misyondan ötürü gururlu ve mağrur oluşudur.

Ankara taşıdığı misyon yüzünden hep ayakta kalmaya mecburdur. İstese de bu imajını değiştiremez. Ama onu yönetmeye talip olanların ve yönetenlerin maalesef hep bir imaj sorunu olmuştur. 

Ankara’nın itibarı, başarısı son dönemde, onu yönetmeye talip olanların hırsları ve yanlış tutumları yüzünden yavaş yavaş silinmeye yüz tutmuştur.

Ankara hitap ettiği kitleye doğru mesajlar vermesi ve doğru algılanması gereken bir şehirdir. Bu imaj onun olmazsa olmazıdır. Şehrin misyonu, son günlerde yaratmak istediği imajla çatışıyor.

Geçmiş ile bugünün yansıttıkları çok farklıdır. Dışarıdan bakan insanlar bu farklı imajdan ne tür anlamlar çıkarıyor bilmiyorum ama ben kendi içimde hep çelişki yaşıyorum.

Şehir son 10 gündür acı çekiyor ve canı acıyor. Onu anlamayan ve yönetmeye talip olanlar hep kendi menfaatlerini ön plana çıkarınca onun o güzelim silüeti ve misyonu da yara almış oluyor.

Kente yapılan beş giriş kapısı. Yani Eskişehir, Konya, İstanbul, Samsun ve Esenboğa girişleri onun gizemini ve ulaşılmaz olduğu imajını yaratsa da o kapıların ardında, yabancılaştırılmanın, uzaklaştırılmanın acısını yaşıyor. Seçim yatırımı olarak yapılan, estetik olmaktan uzak bu kapılardan çıkarmamız gereken anlam başkentin proje anlamında hiçbir sıkıntısının kalmadığı mıdır? Oysa gözlemlerimiz maalesef bu kadar da iç açıcı değil.

Bir seçimi daha geride bıraktık. Ve Ankara’nın kâbusu yine nüksetti. Hep aynı senaryo ve bir Elm Sokağı kabusu hissiyatındaki “Ankara seçimleri” yine halkı yanıltmadı. Yine bir sürü hile katakulli, şaibe ile akla gelebilecek tüm negatif rüzgâr Ankara’da 10 gündür esiyor. Estikçe de insanları geriyor.

Ankara hak ettiği itibarı ne zaman görür bilmiyorum ama bildiğim çok önemli bir konu varsa o da onu yönetenlerin vermek istediği mesaj ve yaptıkları davranışların yansımalarının hiçte olumlu olmadığıdır.

Kentin imajı artık katıksız, saf, yapay olmaktan uzaktır. Doğal olmakla kendisine mesafe koyan Ankara sanki; Doğallıktan uzak jöleli bir başkent izlenimi veriyor.

Marka şehir olması gereken Ankara, maalesef sadece adı kalmışlığın hüznünü yaşıyor. Logosunda bile bir türlü karar verilemeyen ve yap-boz tahtasına dönen şehir amblem konusunda bile kimliğini bulamamıştır. Oysaki akılda kalabilmektir Logonun anlamı. Akılları karıştırmak değil…

Ankara’nın seymeni hiçbir lider ve otorite olmaksızın düşmana karşı savaşmıştır. Seymenlik geleneği muhabbeti bilmektir. Töredir ve en önemlisi adaptır. Kendisine de bu meziyetlere sahip bir başkan seçmesi onun en doğal hakkıdır.

Türkiye’nin imajını düzeltmek önce Ankara’nın imajını düzeltmekle başlar. Şaibenin konuşulduğu, haksızlığın olduğu, insanların ayrıştırıldığı bir başkent nasıl iyi olabilir ki…

Seymenin adı Oğuz, soyu Oğuz... Dürüstlükte dünyayı temsil eden, doğruları söyleyen yalandan uzak, medeniyetin timsali Selçuklu’nun temelinde var olan Seymenlerin diyarı Ankara; tarihinin asaletini ve imajını devam ettirmek senin görevindir…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.