İMAMIN OĞLU

   Röportaj yapmak benim için hep zor olmuştur. Merak ettiklerimi karşımdakine sormak, okuyucuyu ne kadar ilgilendirir ki?
Çok ilgilendiriyor. Çünkü insanların özeli bizim de merakımız oluyor.
Göz önünde olan insanların her şeyi didik didik edilir.

  Halil Cibran “Bugüne kadar yalnızca ‘Sen kimsin’ diye sorana ne cevap vereceğimi bilemedim” sözünde kendini tanımayı anlatır. 
Oysa biz kendimizden önce başkalarını merak eder dururuz. 
Kıvrımsız Kadınlar kitabının yazarı olan bendeniz, sormak zorunda isem, sorularımı da kıvrımsız içimden geldiği gibi sorarım. Ayşe Kulin’le televizyon programında yeni çıkan(Umut) kitabının söyleşisini yaparken o mağrur ve asil duruşun ardında bir ara kadın bilgeliği ve uzmanlığı ile benim hayatıma dair kıvrımsız sohbetimizin kurgudan uzak samimiyetini hatırladım. Çünkü oda kıvrımsız bir kadındı. Ve samimiydi. “ Peki! Ya sen kimsin?” diye sordu kısaca.
“Bana ne başkalarının hayatından” diyen ben, içimden geldiği gibi maskesiz olmayı tercih ettiğimden midir nedir bilmiyorum ama meraklı olmayı hiç sevmedim. Merak edilmeyi de.
Aslında soru sormayı hiç sevmedim. Sorulmasını da. 
İnsanların sıkıntıları, acıları, yaraları, heyecanı bizi neden ilgilendirir ki?
  İnsanların anlatmak istedikleri dışında, anlatmadıklarını merak etmek ne kadar doğru ki?
Ama bazı isimler merak edilen oluveriyor. Hele de gündemse…
 Mesela ben bu aralar Ekrem İmamoğlu’nu merak eder oldum.
Her ne kadar iki ay önce kendisine ulaşmak istediğimde özel kalem müdürü ile tanışıp hakkında yazacağım yazıyla ilgili randevu talebim gerçekleşmemiş olsa da, ben onu tanıyorum. O benim hemşehrim. Huyu, suyu, rengi bizim oralar.  O zaman yaz Havva dedim. Başarı ve layık olmak, değerli olmak duygusunu harekete geçirir. 
Bedri Rahmi Eyüboğlu, “İstanbul deyince aklıma martı geliyor; yarısı gümüş, yarısı balık, yarısı kuş. İstanbul deyince aklıma masal geliyor. Bir varmış, bir yokmuş” der.
Artık İstanbul masalları sevgi mutluluk anlatmıyor. Martı, deniz, çiçek, tarih de anlatmıyor. İstanbul artık üvey anne, üvey kardeş zulmü görmüş külkedisi kadar yalnız.
“Arap” saçına dönmüş İstanbul yıllardır mucizesini bekler durur.
Umarım sesini, rengini, kokusunu yeniden İmamoğlu ile bulur ve yüzümüzü güldürür.  
  Bu kadar kısa sürede insanların güvenini kazanıp İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışa girmek ve teveccüh edilen insan olmak, her baba yiğidin harcı olmasa gerek; hele de bu günlerde.
  Yalnızca İstanbullular değil tüm Türkiye’nin takdirini kazanmak.
Samimi, içten, doğal ve güler yüzlü olmak.
Ben kendi adıma kendisine sonsuz teşekkür ediyorum.
Uzun yıllardır aradığımız politikadan uzak politize olmamış bir gönüllü adam izledik.  Gönlü, İyi Bir İstanbul için hizmet etmek üzerine atan bu adamı umarım hep böyle izleriz.
Vatandaş mı kazandı İmamoğlu mu?
   Bence vatandaş kazandı. Vatandaş seçimini yaptı. Her ne kadar spekülasyon yapılsa da o gönlümüzün başkanı olmayı hak eden oldu.
   Seçimler yapıldı. Sonuç aldığımız ve alamadığımız risklerin toplamıdır.  Sonuç aldığımız ve alamadığımız hizmetlerin özetidir. Biz seçtik. Biz tercih ettik;  Şimdi sabırla beklemek zamanı. 
Umarım “iyi ki” ile başlayan cümleler kurmayı nasip eden günler yakındır.
  Hak yemeyen hakkını da yedirmeyen bir başkan İmamaoğlu; takdir edilmeyi ve tebrik edilmeyi beklediğini söyleyen samimi bir başkan. 
Biz sanırım samimiyeti özledik. Biz yardım istedik, elimizi uzattık oda kabul etti.
Yürekten inandık. Umarım yanılmayız. 
Ali Şeriatı “Sonradan ilahi adalet diye adaleti göklere çıkardılar ki, yeryüzünde ondan söz edilmesin” Bu bugün ki yazımın en kısa haliyle özetidir.
   Ve Cibran’da, “Sizler yasa yapmaktan çok hoşlanırsınız, fakat yasaları çiğnemekten daha çok hoşlanırsınız. Tıpkı okyanus kıyısında oynayan, azimle kumdan kaleler yapan ve sonra kahkahayla onları yıkan çocuklar misali”

 


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.