İmamoğlu 2019’un adayı!

CHP, Recep Tayyip Erdoğan ile yarışacak başkan adayını değil İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayını erken açıkladı.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, geçtiğimiz günlerde istifa etmişti. İstifa eden belediye başkanlarının yerine gelecek yeni başkanı belediye meclis üyeleri seçiyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde AKP’nin 187 civarında meclis üyesi var. CHP’nin ise 121. İki üye de MHP’nin. İstanbul’un yeni başkanını bu üyeler seçecek.
Partilerin Meclis üye sayısı göz önüne alındığında, AKP adayı banko seçimi kazanacak. Arada 50’nin üzerinde oy farkı var. CHP adayının seçimi kazanması için AKP’li meclis üyelerinden en az 32 veya 33’ünün karşı tarafa oy vermesi gerekiyor. Bu gerçekleşir mi gerçekleşmez mi, bugün belli olacak.
CHP Genel Merkezi ve İstanbul İl yönetimi, bu tabloya rağmen Beylikdüzü belediye başkanı Ekrem İmamoğlu’nu büyükşehir belediye başkan adayı gösterdi.
Ekrem İmamoğlu ve CHP İstanbul il Başkanı dün kameraların karşısında idi. İl Başkanı Cemal Canpolat, Büyükşehir Belediye Başkan adaylarının Ekrem İmamoğlu olduğunu açıkladı. Toplantıda CHP’nin önemli isimlerinden Gürsel Tekin, milletvekilleri, meclis üyeleri ve partililer vardı.
Canpolat’tan sonra söz alan Ekrem İmamoğlu, seçilmesi halinde nasıl bir belediye başkanlığı yapacağını özet olarak tek tek anlattı.
İmamoğlu’nun söylemleri aslında bugün belediye meclisinde yapılacak seçimden ziyade 2019’un bahar aylarında yapılacak yerel seçim beyannamesi gibiydi.
Ekrem İmamoğlu, konuşmasına genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na teşekkürle başladı. Gürsel Tekin ve İl Başkanı Cemal Canpolat, Milletvekilleri, belediye başkanları, meclis üyeleri ile İstanbul teşkilatının İmamoğlu’nu sürekli alkışlamaları, sahiplenmeleri İmamoğlu’nun 2019 yerel seçimlerinde CHP’nin adayı olduğunu net bir şekilde ortaya koydu.
Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü Belediyesini AKP’den alan, bu ilçede partinin oyunu ikiye katlayan bir isim. Başkanlığı döneminde, büyük işlere imza attı. Halkla iç içe oldu. Sosyal ve kültürel etkinliklerde tavan yaptı. Hakkında olumsuz bir söylemde bulunulmadı. Anadolu’daki il ve ilçe belediyelerini ziyaret etti. Büyük sempati kazandı.
Eski ANAP’lı bir babanın oğlu ve eski MHP’li merhum bir amcanın yeğeni olan Ekrem İmamoğlu, yalnız CHP’den değil diğer partilerden de oy alacak bir isim.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu’nu aday göstermekle tam isabet kaydetmiştir.
CHP, 1994 yılında kaybettiği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını görünen o ki, Ekrem İmamoğlu ile yeniden kazanabilir.

(Hasan Kurt)

***************

Beşikdüzü’ndeki trafo!

Beşikdüzü’nde birkaç gündür, Merkez caminin yanına yola yapılacak trafo kavgası yaşanıyor. Trafonun cami bitişiğine yola yapılmasına karşı çıkan vatandaşla, belediye başkanı ve kaymakam arasında tartışma çıkmış. Beşikdüzü Belediyesinin imar planına işlenmemiş olan 2 X 4 metre ebadındaki trafonun, tartışılan yere mi yoksa başka bir mekana mı yapılacağı tartışmalarının nasıl sonuçlanacağı merak ediliyor.

beşikdüzü-(1).jpg

Milli Eğitim Müdürlüğü’nün
imzasız açıklaması!

Trabzon il Milli Eğitim Müdürlüğü, Kamil Ataman’ın ‘Ülkü İlkokulu’na değil tarihe ayıp’ başlıklı yazısına açıklama gönderdi.
Milli Eğitim Müdürlüğünün imzasız açıklaması şöyle;
‘330 öğrenci, 24 derslik ve sınıf mevcutları 13-15 arası olan Ülkü İlkokulu, öğrencileri mağdur edilmeden adreslerine uygun olarak Hızırbey, İsmetpaşa ve Kanuni İlkokullarına aktarılmıştır. Soğuksu Anadolu İmam Hatip Lisesi de bu binaya taşınmıştır. Soğuksu Anadolu İmam Hatip Lisesi binası ikili eğitim yapan Hasan Ali Yücel İlkokulun ek binası olarak kullanıma açılmıştır. Hasan Ali Yücel İlkokulu bu düzenlemeyle tekli eğitime geçmiştir. Bütün bu düzenlemeler devletimizin, eğitimin kalitesini artırmak adına başlatmış olduğu normal (tekli) eğitime geçiş çalışmaları doğrultusunda yapılmıştır. Şu an Hasan Ali Yücel İlkokulunun ek binası olarak kullanıma açılan okulun müstakil okula dönüşümü henüz tamamlanmamıştır. Süreç tamamlanınca ÜLKÜ ismi bu müstakil okulumuza verilecektir. Yapılan iş ve işlemler mevzuat dâhilinde yapılmaktadır.
Anadolu İmam Hatip Lisesinin ismi ise yeni yerine uygun olarak başka bir isim değiştirilmeden Ali Soylu olarak verilmiştir.’
***

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlemesine karşı çıkan yok. Burada eleştirilen olay, Ülkü İlkokulu’nun adının değiştirilmesi! Daha önceki haberlerimizde olduğu gibi Kamil Ataman da bu ad değiştirme eyleminin yanlış olduğunu söylüyor.
Milli Eğitim Müdürlüğü ise, yeni isimde ısrar ediyor. Bu ad verme olayının, Milli Eğitim Müdürlüğüne dışarıdan dayatılan bir emir olduğunu biliyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğünün bugün bu tarihi okula verdiği isim yarın değişecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Milli Eğitim Müdürlüğünün açıklamasında Ülkü adının Hasan Ali Yücel ilkokulunun ek binası olarak kullanılan binanın müstakil okula dönüşmesi ile birlikte bu okula verileceği belirtiliyor.
Milli Eğitim Müdürlüğü, o zaman yeni okula Ali Soylu adını versin, Ülkü İlkokulu’nun adı da değişmesin. Ülkü İlkokulunun adı, Ülkü Anadolu İmam Hatip Lisesi olsun. Bu zor bir iş mi? Çok kolay!  
Ülkü İlkokulunun adının değiştirilmesi olayının faturası İl Milli Eğitim Müdürlüğüne değil de bize öyle geliyor ki, AKP’ye kesilecek!

milli-eğitim.jpg
 
MHP’den ambargo!

MHP Trabzon il veya ilçe yönetimi, Kuzey Ekspres’in aboneliğini iptal ettirmiş. MHP il teşkilatından arayan bir yetkili, ‘MHP’nin aboneliğini iptal edin’ demiş. Trabzon’un önde gelen ülkücülerinden, MHP eski il yöneticilerinden Ceyhan Murathanoğlu, MHP’nin Kuzey Ekspres’in aboneliğini iptal etmesinin ‘ayıp’ bir iş olduğunu söyledi.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar