İmamoğlu 23 Haziran’da fark atar!

   Tarih 29 Aralık 2018… Ekrem İmamoğlu, bir günlüğüne Trabzon’a gelir. Zorlu Grand Otel önünde, gazetemiz sahibi ve yazarı Hasan Kurt ve gazeteci İhsan Öksüz ile karşılaşır. Üçlü ayaküstü sohbet eder. İmamoğlu, üç ayda üç yıla sığacak bir çalışma yapacağını ve AKP adayı kadar iddialı olduğunu söyler. AKP adayı o tarihte henüz netleşmemişti. Hasan Kurt, ‘Ekrem Başkan, sende bu duruş ve inanç olduktan sonra rakibin kim olursa olsun ipi göğüslersin. Geçenlerde Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e, İmamoğlu yüzde 52-55 arasında oy alır ve seçimi banko kazanır, demiştim. Bu tahminimi size de resmi aday gösterilmeden önce söylemiştim’ der. İmamoğlu ‘evet’ dercesine kafasını sallar. İhsan Öksüz araya girer ve ‘Ekrem başkan seçim senindir merak etme’ diye ekler. 
imamoglu-004.jpgEkrem İmamoğlu, seçim sürecinde devlet ve belediye imkanlarını inanılmaz şekilde kullanan AKP ve adayına karşı büyük bir başarı gösterir, çoklarına göre büyük bir sürpriz yapar ve seçimi 14 bin oy farkla kazanır. 
İstanbul Belediye Başkanlığı, adayların ve partilerin iktidara yürüyüşlerinde önemli bir kale. Türkiye nüfusunun beşte biri bu tarihi kentte yaşıyor. Türkiye ekonomisinin kalbi bu kentte atıyor. Para, medya bu kentte…
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iktidara yürüyüşü İstanbul Belediye Başkanlığını kazanması ile start almıştı. İmamoğlu işte bu kaleyi fethetti. İmamoğlu’nun kaleyi fethetmesi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP kurmaylarını tedirgin etti. AKP ve MHP seçimin iptali için YSK’ya baskı yapmaya başladı. İtirazların ardı arkası kesilmedi.
AK Parti iktidarlarının dizayn ettiği YSK önceki gün, ülke genelinde ve dünyada tartışılan bir karar imza atar ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlık seçimini iptal eder. YSK’nın kararı ve gerekçesi ülke genelinde ve dünyada büyük yankı yaratır. YSK’nın bazı sandık başkanları ve üyelerinin kamu görevlisi olmamalarını gerekçe göstererek belediye başkanlık seçimin iptal etmesine,  ülkenin hukukçuların hemen hemen tamamı tepki gösterir. YSK topa tutulur. Ancak, YSK kararlarına itiraz edilemeyeceğinden karar kesinleşir.

***

  Dün Hasan Kurt’a, ’23 Haziranda yapılacak olan başkanlık seçimini kim kazanır?’ diye sorduk.
Kurt, ‘YSK’nın bu kararı bana göre hak ihlali. Çünkü bir adayın kurallara göre kazandığı seçimin iptali söz konusu. İmamoğlu’nun, hak ihlali nedeniyle AYM’ye gitme hakkı doğdu diye düşünüyorum’ dedikten sonra, ‘31 Mart seçimlerinde İmamoğlu’na oy veren yüzde 48’lik kesim fire vermez. AKP bundan sonra hangi parti ve gruplarla ittifak yapsa, sonuç alamaz. Çünkü AKP adayı Binali Yıldırım’a oy veren kesimde çözülme başladı. Ayrıca, diğer adaylara giden oylar da 23 Haziran’daki seçimlerde Ekrem İmamoğlu’nu gider. Bir de İmamoğlu’nun mağduriyeti var. İmamoğlu, 23 Haziranda yüzde 52’yi görür, hatta geçer. İmamoğlu kazandıktan sonra seçim 23 Haziranda da bitmez, muhalefet sürekli erken başkanlık seçimini gündemde tutacak. Ve Türkiye iki bilemediniz üç yıl içerisinde tekrar seçime gider. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın rakibi de Ekrem İmamoğlu olur. İmamoğlu, havada karada seçimi kazanır. Türkiye’de özellikle devlet kadrolarında sıkıntı yaşanır ama zamanla normalleşir’ dedi. 

***

  23 Haziranda sonuç Kurt’un tahmini gibi mi olur yoksa bu süreç içerisinde farklı gelişmeler mi yaşanır, 31 Mart’ta kaybeden aday kazanır mı, şimdiden bir şey söylemek mümkün değil desek te, ibrenin İmamoğlu’ndan yana olduğu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Faroz sadece Faroz değildir!

faroz1.jpgGazetemiz patronu Hasan Kurt ile Tercüman Gazetesinde yıllarca birlikte çalışan Bülent Deveci, emekli olduktan sonra deniz kıyısından yaylaların zirvesine kadar Trabzon’u arşınlamayı sürdürüyor. Deveci’nin ekibinde ise Trabzon Valiliği eski basın müdürü Salih Özkan ile Hasan Kanber var. 
  Bülent Deveci, önceki gün balıktan dönen kayıklardan balık almak ve de eski dostlarını ziyaret etmek için Faroz Balıkçı barınağına gider. Bülent’in çocukluğu, gençliği Faroz, İncirlik, Yenimahalle arasında geçer.
   Faroz’daki ünlü kahveye uğrar. Selam verir karşıya geçer ve alt geçitten barınağa ulaşır. Doğruca Osman Usta’nın barınağına gider. Osman ve kardeşi Salih Usta babadan balıkçıdırlar. Salih bir ara İstanbul da deniz yollarında çalıştı, emekli oldu ve Trabzon’a döndü. Eskiden Salih, Albay Osman Arz, Miraç Özağcı ve Hasan Kurt’a mezgit ziyafeti çekerdi. 
   Bülent Deveci, Faroz Balıkçı barınağında 40 yıllık arkadaşı Osman Usta’yı nam-ı değer Baltar Osman’ı ziyaretini ve sohbetini şöyle aktardı;
faroz-001.jpg‘Barınağın 8 numaralı mekanının, Baltar Osman’ın (Usta)  kapısını çalarken Faş Temel’e rastladım. Ayaküstü konuştuk. Baltar Osman’ın barakasının kapası açıktı, içerden ‘gelin’ diye seslendi… Kapıdan adımımı içeri attım bir de ne göreyim bizim Baltar, yerde sırtı üstü, upuzun yatıyor.
  ‘Ne oldu Baltar, geçmiş olsun’ demeye kalmadı, Baltar, ‘Sorma kardeşim, doktorlar bel fıtığı diyorlar, ameliyat diyorlar’ dedikten sonra ayağa kalktı, boynuma sarıldı.  
  Baltar’a, ‘Hem bel fıtığı diyorsun hem de kaleci gibi kapıyorsun’ dedim… Güldü ve ‘gerçekten çok zorluyor beni’ dedi. Sonra deniz kenarında alçak sandalyede muhabbete başladık.
   Baltar Osman da, kardeşi Salih gibi liman işletmesinde kaptan olarak çalıştı ve emekli olmuştu. Baltar Osman, denizin kuruduğunu, eskisi gibi balık olmadığını söyledi. 
faroz11-001.jpg  Baltar Osman’ın ve Salih’in babaları müdür Seyfettin, ünlü bir balıkçı idi. Gençliğimizde Müdür Seyfettin amcaya tayfa bile olmuştuk. Müdür Seyfettin, Van gölünde de balıkçılık yapmış ve Vanlılara balık tutmayı öğretmişti. Hey gidi günler… 
  Baltar Osman, balıkçı barınağındaki barakaları göstererek, ‘Bülent, bu barınaktakilerin yarısı balıkçı değil, barınakları yeme içme mekanı olarak kullanıyorlar’ dedi.’
  Geçenlerde Farozun eskilerinden biri ‘Faroz sadece Faroz değildir’ demişti. Gerçekten, Faroz bir mahalleden öte bize göre bir efsanedir…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar