İmamoğlu ‘Barış’ Yıldırım ‘PeKeKe’

  Trabzon, geride kalan mübarek Ramazan Bayramı’nın ikinci gününde İstanbul’un seçilmiş ve 18 gün sonra YSK tarafında mazbatası alınmış başkanı Ekrem İmamoğlu’nu ağırladı… Tabiri caizse Karadeniz’de Ekrem İmamoğlu fırtınası esti…  
60 yıllık ömrümde ikinci kez muhalefetin hınca hınç dolu alanda mitingine şahit oldum… İlkini gençlik yıllarımda, o dönem CHP’nin Genel Başkanı olan rahmetli namı değer Karaoğlan halkın umudu Bülent Ecevit’in sahilde bu günkü moloz mevkiinde  gerçekleştirdiği mitingdi.
İkincisine ise geçen hafta tarihe geçti Trabzonlular, haksızlığa uğradığını düşündükleri hemşerilerini adeta bağırlarına bastı. Tabiri caizse 7’den 70’e, köylüsü şehirlisi Meydan parkının içini ve dışını doldurdu.
Atatürk Alanı’nda her siyasi görüşten her düşünceden insana rastladım. Sağcısı solcusu, genci  yaşlısı, türbanlısı türbansızı, kadını kızı İmamoğlu’nu görmek için bankların üzerine çıkıtı, yer bulamayanlar ağaçlara tırmandı.
*** 

  Görenleri kıskandıracak “mahşeri kalabalık” öyle uzaklardan zorlamayla, taşımayla, emirle gerçekleşmedi. Haksızlığa uğramış hemşerisinin çıktığı bu yolda yalnız olmadığını ifade etmek için gönülden koşarak bir araya geldiler. 
Karadeniz’de Ekrem İmamoğlu rüzgarı eserken, aynı zamanda Cumhur ittifakının adayı Binalı Yıldırım da Doğu ve Güney Doğu’da halkla buluştu… Seçilirlerse yapacaklarını sıraladılar.
  Peki iki aday kendisini dilenmeye gelenlere neler söylediler?
Kendisini içselleştiren Karadenizlilerle ilk önce Trabzon’da buluşup daha sonra, Giresun’da devam eden ve Ordu’da noktayı koyan Ekrem İmamoğlu İstanbul’da Kadıköy’de, Beşiktaş’ta, Sultanbeyli’de ve Sançaktepe’de dilinden düşürmediği  “Demokrasi… Özgürlük… Huzur… Kavgasızlık, Her şey çok güzel olacak”  sözlerini tekrarladı. 
*** 

  31 Mart’tan önce Cumhur İttifakı her yerde söylediği Bekayı mübarek Ramazan Bayramında unuttular… Adayları Binali Yıldırım İstanbul’da seçmene söylediğinin tersini çıktığı Doğu ve Güneydoğu’da dillendirdi. Yıldırım Diyarbakır’da Lazistan, Kürdistan, daha da ötesi terör örgütü ve bebek katillerinin ortak söylemi olan “PeKeKe" dedi. 
   Size bir tahminimi söyleyeyim… Şayet “Derin yapı” devreye girmez ise, İmamoğlu “Karakolda doğru söyleyip mahkemede şaşanların” aksine Türkiye’nin Doğu’sunda da , Batı’sında da ve Güney’inde de halkın sevgi seli ile karışılacağından zerre miskal tereddüt etmiyorum. Hem de nabza göre şerbet vermeden.
  Bir tespitimi derç edeyim… Bu saatten sonra İstanbul’un seçilmiş belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, milletin gönlünde yer etmiş biri… Hepsinden önemlisi yıllardır “CB ve AKP’nin Genel Başkanı olan Erdoğan’ın karşısında oy verecek bir  lider yok” diyenler için de umut oldu.
***  

Sözün özü şu…
Geride kalan hafta Trabzon’da, Giresun’da ve Ordu’da Rum, Yunan, Pontus yaftasına maruz kalanların yanı sıra “hak hukuk adalet” arayanların coşkusu eşliğinde Ekrem İmamoğlu önderliğinde Karadeniz’de horon kuruldu. Doğu ve Güneydoğu’da ise bu vatan uğuruna toprağa giren şehitlerin kemikleri sızlatıldı. Umarım İstanbullu da bunun farkındadır.
 

A.Metin Genç’ten başka 
Trabzonlu yok mu?..

    İstanbul seçimine günler kala YSK tarafından mazbatası alınan Millet İttifakının adayı Ekrem İmamoğlu’nu karalamak isteyenler Trabzon’u Rum ve Yunan ilan ettiler. Sanki seçimler Türkiye’de değil de Yunanistan yapılıyor.
Bunlar olurken, ilginçtir AKP Trabzon’da siyaset yapanlardan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in haricinde tıs yok… Bir tanesi çıkıp ta “Beyler sizin ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu” dediklerin duymadık.
AKP Trabzon ‘da böyle tepkisiz ve sesiz kalınca akıllara ister istemez  bir takım soruların peş peşe sıralanıyor. Acaba diyorum Ahmet Metin Genç Trabzonlu da diğerleri, diğerleri Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’nun Trabzon için ima ettiğinden mi?
  

Farabi’yi “hasta” etmişler…

  Bölgenin Sağlıkta gözbebeği Farabi için bugüne kadar yazılıp çizilen olumsuz haberlere ve köşe yazılarını hep abartılı buluyordum… Ama bir yakınımın acilde yaşadığını duyunca yazanlar hak verdim.
Lafı evirip çevirmeye hiç gerek yok… Farabi “ölmüş de meğer kaldıranı yok...” Anlaşılan hastanenin yöneticileri har vurup harman savurup, israfın alasını gerçekleştirirken, malzeme almayı akılların getirmemişler.
Sonunda sağlıkta umut kapısı olan koca Farabi’yi, hastadan alınan kan sonrası, kanın durması için kola yapıştırılacak küçük bir banttı bulunmaz hale düşürmüşler. Görünen o ki, Farabi’yi bitirip hasta etmiş. Az kaldı yakında ruhuna Fatiha okurlar. Yazık!..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.