İmamoğlu proje imiş!

   Hafta arası yerel bir gazetemizin başyazarı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu için, ‘dışardan kurgulanan bir proje’ olduğunu yazdı, bununla da yetinmedi ve İmamoğlu’nun İstanbul diye bir derdi olmadığını da belirtti.
İmamoğlu, kendisi için bir proje olduğunu söyleyenlere, ‘Evet ben bir projeyim. Atatürk ilke ve inkılaplarına inanan ve onun yolundan giden bir projeyim’ mealinde cevap vermişti.
 imamoglu-009.jpg  İmamoğlu’nun dışardan kurgulanan bir proje olduğunu iddia edenler, bu iddialarını ispatlamalıdır. Gerçi, bu söylemdeki amaç; çamur atmak, karalamak ve AKP seçmeni dışında AKP’ye oy veren yüzde 20’lik kesimin kafasını karıştırmaktır. AKP’nin değirmenine su taşımaktır. 
    Ekrem İmamoğlu ve ailesinin siyasi geçmişini yazan-çizen ve siyasetle uğraşan hemen herkes bilir. İmamoğlu’nun İstanbul seçimlerini rekor bir oyla kazanmasının temelinde duruşu ve söylemlerinin yanı sıra, siyasi geçmişi de vardır. İstanbul’daki ülkücü camianın yüzde 80’i ve eski ANAP, DYP’liler İmamoğlu’na bu siyasi geçmişi nedeniyle oy vermişlerdir. İmamoğlu’na aynı desteği Cumhuriyetten yana olan Kürt seçmen de vermiştir.
   Ekrem İmamoğlu’na yönelik sanal eleştirilerin temelinde aslında, Cumhurbaşkanlığı adaylığı yatmaktadır. İmamoğlu, bu gidişle bariz hata ve yanlışlar yapmazsa rakibi kim olursa olsun ve seçim ne zaman yapılırsa yapılsın Cumhurbaşkanıdır.
  İmamoğlu’nun Cumhurbaşkanı seçilmesi, Türkiye’de yeni bir dönemin başlangıcı olacaktır. 17 yıllık AKP iktidarının farklı alanlardaki icraatı sekteye uğrayacak, Türkiye tekrar fabrika ayarlarına dönecektir. Bize göre sıkıntının nedeni budur. 

Koray Aydın yalnız geldi!

 koray-aydin-001.jpg  İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, dün öğle saatlerinde Trabzon’a geldi, hava kararırken Ankara’ya döndü. Koray Aydın, ‘Yomra belediye başkanımız Mustafa Bıyık’a hayırlı olsuna geldim’ demiş. Mustafa Bıyık, seçileli neredeyse 6 ay oldu. Bir partinin ve üstelik Trabzonlu genel başkan yardımcısının kendi ilçesinde belediye başkanlığına seçilen bir ismi 6 ay üzerine kutlaması gerçekten ilginç.
İYİ Parti’de Trabzon kökenli epey milletvekili ve GİK üyesi var. Koray Bey, bu vekillere ve milletvekillerine, ‘Arkadaşlar hafta sonu Trabzon’a gideceğiz. Yomra Belediye Başkanımızı kutlayacağız, hayırlı olsun, diyeceğiz’ diyebilirdi. 

TS’de en son eleştirilecek isim Ünal Karaman’dır!

   Son bir iki haftadır, sosyal medyada, sokakta sağda solda seyircisinden taraftarına birçok kişinin hedefindeki isim Trabzonspor teknik direktörü Ünal Karaman’dır. Ve işin ilginç yanı bugünlerde Ünal’ı eleştirenlerin büyük çoğunluğu bir ay öncesine kadar Hocayı yere göğe sığdıramayanlar.
   ts-de-en-son.jpgTrabzonspor yönetimi, yaşlı-genç çok sayıda transfer yaptı. Transfer edilen oyuncular, mutlaka birilerinin tavsiye ve önerisi ile alındı. Ve alınanların futbolculuk yaşamlarına baktığınızda bir ikisi hariç hepsi iyi futbolculardı. 
Trabzonspor kadrosunda bir de geçen sezondan gelen ve sakatlanan 3-4 direk oynayan oyuncusu vardı. 
   Teknik direktör kadrodaki oyuncular arasında en iyilerini seçer ve sahaya sürer. Trabzonspor da kadro belli. Sağ bek te 3Pereıre’den başa bir isim var mı? Yok. Solda Novak’tan başkası var mı? Yok. Defansın göbeğinde İranlı Hüseyin ve yanında oynayacak üç isim var. Birini oynatıyor, hata yapıyor, diğerini tercih ediyor, ağır kalıyor. Bir üçüncüsünü deniyor istediği verimi alamıyor.
   Orta sahaya geldiğinde, eldeki futbolcular belli… Sosa, Obi Mikel, Doğan, Abdulkadir… Bir dördüncü isim var mı? Bize göre yok. Var dediğimizde oynayacak olanlardan bir gömlek üstün değil. İleri üçlüye bakıyorsun. Sörtloth, Nvakaeme, Avduaj, Sturridge…. Bir dördüncüsü var mı?
Ünal, sonuçta bu kadrodan 11’ini sahaya sürecek. 
Tablo bu şekilde iken, hala seyirci ve taraftarın bir kısmının Ünal’a yüklenmesinin, Ünal’a ağır eleştiri getirmesinin nedeni, ya siyasidir ya da Trabzonspor’da olup bitenleri bilmemektir. Ya da Ünal’a yönelik bu eleştirilerin arka planında zirvelerde birileri vardır. 
Bunun başkaca da bir izahı yoktur. 
Sonuç olarak, Trabzonspor da bugün en son eleştirilecek kişi Ünal Karaman’dır. 

                                     ****************
          Meydan Parkı!

   Trabzon Meydan Parkı, Osmanlı öncesinden günümüze kadar geçen süre içerisinde kentin merkezi idi. Araştırmacı Fuat Demircioğlu, arşivinde ve edindiği eski Trabzon fotoğraflarını sosyal medyada peyderpey takipçileri ile paylaşıyor. Demircioğlu geçenlerde Meydan parkının, Cumhuriyet öncesi görüntüsü yayınladı. Parkın içindeki ağaçlar kesildi ve çevresindeki binalar yıkıldı. 
meydan-parki.jpgMeydan Parkı o yıllarda Trabzon’a farklı ülkelerden gelenlerin de uğradığı mekandı. Şehrin merkeziydi. Bu merkezin etrafında oteller, hanlar. Ticaret merkezi ise ağırlıklı olarak Kunduracılar, Semerciler ve Moloz bölgesiydi. 
   Meydan bölgesindeki taş binaların birçoğu 1800’lü yılların sonu ile 1900’lü yılların başında yapılmış. Bu yapılardan biri belediye binası diğeri ise Yeşilyurt oteli ve sırasındaki dükkan ve hanlardır.

  

Önceki ve Sonraki Yazılar