İmamoğlu’nun adı Ekrem Dikmen’den mi?

   ekrem-imamoglunun-(1).jpgGazetemiz sahibi ve yazarı Hasan Kurt, zaman zaman ilginç tespitlerde ve tahminlerde bulunur. Kurt, geçtiğimiz gün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na, babasının veya dedesinin Ekrem adını vermelerinin bir nedeninin de, Adalet Partisi milletvekili Ekrem Dikmen olabileceğini söyledi. 
Kurt, gerekçesini de şöyle açıkladı; ‘Ekrem Dikmen Trabzon merkez Kisarna köyünden. Dikmen’in babasının Pazarkapı’da terzihanesi var. Ekrem Dikmen, İstanbul’da Yüksek İktisat ve Ticaret Mektebini bitirdikten sonra memleketine geldi. Pazarkapı’da muhasebecilik ve mali müşavirliğe başladı. Genç yaşta da Adalet Partisi’nde siyasete girdi, 33 yaşında milletvekili oldu. O yıllarda TBMM’nin en hareketli vekillerinden biri idi. Trabzon’un sıkıntılarını dertlerini TBMM gündemine taşıyan vekillerden biri idi. 1970 yılında AP’den istifa etti, Ferruh Bozbeyli’nin genel başkanlığında kurulan Demokratik Parti’ye geçti. Merhum Dikmen, 12 Mart muhtırası sonrası TBMM’de esip gürlemişti. 12 Mart muhtırasını TBMM’de okutmamıştı. İlk vekilliği döneminde İşçi Partisi Genel Başkanı Çetin Altan ile kavga etmişti. Ekrem İmamoğlu, 1971 yılında doğdu. Ekrem İmamoğlu’nun dedesi Hacı Mevlüt bey, Pazarkapı’da kereste işi yapıyordu. ekrem-imamoglunun-(2).jpgDikmen’in babası ile hatta kendisi ile de yakın dostu ve siyaseten de aynı partide idiler. Baba Hasan İmamoğlu, o yıllarda, aktif olarak siyasete girmemişti. Ekrem İmamoğlu’na Ekrem adının verilmesinin bir nedeni de TBMM’nin en hareketli vekillerinden biri olan Ekrem Dikmen olabilir, diye düşünüyorum. Bu konuyu baba Hasan İmamoğlu ile konuşacağım’… 
Hasan Kurt, her ne kadar bazı konularda farklı düşünse de, tezler ileri sürse de, düşünce ve söylemlerinin büyük çoğunluğunda isabet kaydettiğini söyleyebiliriz.

Cora öncülük etti Örs devam ettirdi!

   cora-oncelik-001.jpgAKP Trabzon milletvekili Salih Cora, geçenlerde önce sosyal medya hesabından yeni çocuğu doğan hemşerilerine gerçekleştirdiği ziyareti paylaştı. Cora’nın bu ziyaretleri çok ilgi gördü, herkesin beğenisini kazandı. Cora siyasetin ve milletvekilliğinin hakkını veriyor. Cora’dan sonra da İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs’ün yeni doğan çocuk ziyaretiyle ilgili paylaşımını yaptı. 
“Siyasetin mutfağı milletimizin otağıdır” diyen Cora, Ankara’daki çalışmalarından arda kalan zamanlarını Trabzon’da hemşerileri ile geçiriyor. İyi günlerinde ve zor günlerinde hemşerilerinin yanında yer alıyor. Sorunlarını dinliyor, sorunlarını ilgili makamlara ileterek çözüm arıyor. 
  Düğün, cenaze, açılış, davet, ziyaret… Şimdi de Cora bu alanlara bir yenisini daha ekledi. Cora çocuğu olan hemşehrilerini de ziyaret etmeye başladı.  Cora’nın başlattığı bu ziyaretleri İYİ Parti milletvekili Hüseyin Örs de devam ettiriyor. Bu ziyaretlerin bir de faturası var. Düğün dernek, yeni doğan çocuk ziyaretlerine boş gidilmiyor. Vekillere ALLAH kolaylık versin.

Kim kırmışsa o yapsın!

kim-kirmissa.jpg   Atatürk Köşkü yakınlarındaki evim sitesinde, su veya atık su borusu patlama olayı olmuş. Evim sitesi yönetimi olayı TİSKİ’de ilgililere, boru döşeyen, tamir eden ekibin çavuşuna aktarmış. Ekibin çavuşu, Evim sitesi yönetimine, ‘Boruyu kim kırmışsa o yapsın’ cevabını vermiş. Yönetim bu cevap üzerine, ‘Boruyu kimin kırdığını nereden bilelim. Sonuçta boru kırıldı. Tamir edilecek. Bu işi de siz yapıyorsunuz’ demişler. Olay muhtar Bekir Aktürk’e de iletilmiş. Aktürk de, patlayan boruyu tamir ettirmek için ilgililere söylemiş. Ancak henüz bir sonuç alınamamış.

                                                   ************

   Yıllardan beri İstanbul Belediyesinin gelirlerini cemaatlere, tarikatlara, vakıflara, ne idüğü belli olmayan mafyatik soytarı gruplarına aktardılar. Şimdi İstanbul'da yaşanma ihtimali yüksek bir deprem durumunda ne türden tedbirlerin alınacağı, halkın ne yapacağı tam bir muamma. İstanbul dünyanın en asalak metropolüdür. Meydanı yok denecek kadar azdır. Her tarafa mantar gibi bina dikmişler. Dikemedikleri yerlere de yol yapmışlar. Dünyada İstanbul kadar sefil, paranoyadan başka hiçbir şey üretmeyen, Anadolu'nun bütün emeğini, ürününü ucuza kapatan ikinci bir şehir yoktur. İşte bu İstanbul, sırf coğrafi nedeniyle bir halt olduğunu zanneden bu şehrin asalaklığı Türkiye'deki sağ iktidarların eseridir. Şimdi, o iktidarların yediği haltların kahrını bütün Türkiye'nin aklına boca ediyorlar.
Hani, belediyenin paralarıyla besledikleri sahtekârlardan bir tane deprem paratoneri hoca bulamadılar mı?
    ALLAH ile depremlerin Richter ölçeği şiddeti üzerinde pazarlık yapan soytarılar vardı. Artık İsmail Saymaz bir kitap da Richteriye Tarikatı hakkında yazar. Soytarılığın tek geçer akçe olduğu bir ülke burası. İnsanının çoğu hırsızlığa meyyal olduğu için gözünün önünde olan hırsızlığa arsızlığa yolsuzluğa ses çıkartmıyor. Makul olanda, aklî olanda uzlaşıp bir devlet sistemi kuramadığı hırsızların, eşkıyaların, çapulcuların gölgesinde korkarak, sinerek yaşayan bir halk! AKP bunlara az bile ediyor. 
(Metin Kondel)

                                                       ***************

   Dini kullanarak toplumu yönetmenin en iyi uygulayıcısı Emevilerin sımsıkı sarıldığı bir ayet vardır; “Ulul emre itaat ediniz”. Ayet önce Allah sonra Resule ve sonra emir sahiplerine şeklindedir. Ama burada emir sahipleri “Ulul emr” ile tam ne kastedildiği açık değildir, çeşitli yorumlar vardır, 4 halifeden komutana, fakihlere uzanan. Bütün bu yorumlar kişiseldir ve ayetin manasına katkı yapmaz. Sadece bir hadisi şerif hem manaya katkı hem uyarı yapar. “Ulul emre itaat iyiliğin emredildiği zamandır” der peygamberimiz. Yani körü körüne itaat değil doğru olan, iyi olan, güzel olan emre itaat edilir. Verilen emir sorgulanmalıdır hem de sorgulayana hain demeden sorgulanmalı. İyi bir gün dilerim. Yaşayacağınız her gün bir öncekinden güzel olsun. 
(Mahmut Haydar Ustaoğlu)

Önceki ve Sonraki Yazılar