İmamoğlu’nun danışmanı maça geldi!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun en yakın ekibinde yer alan danışmanlarından Yiğit Oğuz Duman, Kayserispor maçını Ekrem İmamoğlu’nun locasından izledi. Duman’ın Kayserispor maçına gelmesi, farklı yorumları da beraberinde getirdi. Bu arada, Kayserispor maçı için gelen bir başka ünlü isim de yemeksepeti’nin CEO’su Trabzonspor eski yöneticisi Nevzat Aydın’dı. Aydın ile Kayserispor eski teknik direktörü Bülent Uygun arasında söz düellosu olmuştu. Aydın, Uygun’a birkaç söz söylemek için maça geldiğini belirtti. Ancak, Bülent Uygun, Kayserispor teknik direktörlüğünden ayrıldığından Nevzat Aydın maçı izlemekle yetindi. Bu arada, Nevzat Aydın, Trabzon’da kaldığı üç gün içerisinde ünlü restoranlara uğradı. Bordo- Mavi Balık’ta kaliteyi ölçen Aydın, Maçka’da Sümer Restoran’da öğle yemeği yedi. Aydın dün sabah da Çamburnu’da Hancıoğlu tesislerinde kuymak paylaşımı yaptı.

 

***************

 

Akçaabat’ta çokça büyük toprak sahibi aileleri vardı. Tütün temel tarım üretimi idi. Köylü ya maraba olarak tarım işçisi ya gurbetçi işçi olmak zorundaydı. Çünkü üretemezse aç kalırdı. Toprak sahibi ailelerin üyeleri çoğunlukla iş üretmez marabalar üzerinden tarım girdileri, nakliye ve tarım ürünleri ihraç gelirleri ile geçinirdi. Zamanla toprak sahipleri araziyi arsalaştırarak arsa pazarlamaya başladı. Çünkü üretmeyi unutmuşlardı. O toprak sahibi ailelerden elinde zenginliğini veya toprağını muhafaza edebilen kimse kalmadı. İhtiyaçlar arttıkça sermaye girdilerini üreterek değil toprak satarak sağlayanlar bitti. İhtiyaçlarını üreterek sağlayanlar kendilerini kurtardı ve zenginleşti.
AKP iktidarı Türkiye üretkenliğini, dış sermaye girdisine bağladı. Yani 80 öncesi Akçaabat toprak sahiplerinin yaptığını tekrarladı. Güvendiği dağlara kar yağınca sermaye üretebilmek için toprak satışına başladı. Yetmedi. Arsa rantını arttıracak dev projeler üretmek istedi. Yeni İstanbul havalimanına ve Kanal İstanbul'a bu açıdan bakıyorum. Düşünün beş milyon kişilik bir şehir yaratıyorsunuz. Bunu Arap zenginlerine pazarlayarak nakit dış girdi elde edeceksiniz. Öte yandan dış sermayenin patronu ABD, İngiltere, İsrail üçlüsünün Kanal İstanbul ile Karadeniz'e serbest geçişini sağlayarak ülkemize para akışına sıcak bakmasını sağlayacaksınız. Güzel bir düşünce.
Ama 2050'lere geldiğimizde Akçaabat'ta satacak arazisi kalmayan bugünkü eski toprak sahipleri gibi olmak en büyük ihtimal.

Niçin halkımıza gerçekleri anlatmıyor ve kendi geleceğinin kendi elleri ile gerçekleşmek zorunda olduğunu söylemiyorsunuz.
Niçin devamlı hayaller pompalayarak halkımızı kandırıyorsunuz. Hollanda'nın 2016 yılındaki tarım ihracatı rekor kırarak 85 milyar euro oldu. Türkiye 2016 yılında 17.1 milyar euroluk tarım ürünü ihraç ederken Hollanda'nın yüz ölçümü Konya'dan sadece 3 bin kilometrekare daha büyük. Bize niçin üretmeyi öğretmiyorsunuz.
İşte Atatürk bunun için büyüktü. Ama siz yani dinci sağ ideoloji 1950'den beri ona saldırarak emperyalizmin ekmeğine yağ sürdünüz. Şimdi para bulmak için emlakçiliğe başladınız. Önce AOÇ arazisini sattınız. Sonra Karadeniz yaylalarını ve verimli topraklarımızı. Ama sattığınız topraklar babanızdan miras kalmadı, o bizde çocuklarımızın ve torunlarımızın emaneti.

Ne kadar emek o kadar köfte.

(Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar