İmamoğlu’nun veliahtı Murat Çalık olabilir!

imamoglu.jpg

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Millet İttifakının Cumhurbaşkanı adayı gösterilmesi halinde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına Beylikdüzü Belediye Başkanı Murat Çalık’ın gösterilme ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyebilirim.

Beylikdüzü Belediye Başkanı Murat Çalık, Rizeli bir anne ve Trabzonlu babanın üç evladından biri. İlk ve ortaokulu Maçka’da, liseyi Trabzon Lisesinde tamamladı. İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümünü bitirdi. Trabzon’da bir ara serbest çalıştı. Trabzon’daki ofisi Uzun Sokak’ta, Çinili Çarşının 5. katında idi. Faruk Kanca ile aynı binadaydı… Sonra İstanbul’a göçtü. Beylikdüzü Belediyesi’nde Ekrem İmamoğlu’nun sağ kolu oldu. Başkan yardımcılığı yaptı.  İmamoğlu, Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterilince, İmamoğlu yerine Beylikdüzü Belediye Başkanlığına Murat Çalık’ı önerdi ve parti yönetimi de onayladı.  Murat Çalık, Beylikdüzü’nde oyların yüzde 56,3’ünü alarak başkan seçildi. 

Murat Çalık, seçildikten sonra birkaç kez memleketi Trabzon’a geldi, Maçka’da yaşayan ailesini ve yakınlarını ziyaret etti.

Geride bıraktığımız hafta ise Trabzon’a tam bir çıkarma yaptı. Çalık Trabzon’a; gençlik yılları Trabzon’da geçen, babası İskenderpaşa İlkokulunda öğretmenlik yapan İstanbul Milletvekili, Gümüşhaneli Turan Aydoğdu ve Ülkücü kimliği ile tanınan Namık Kemal Zeybek’in yeğeni İstanbul Milletvekili Bayburtlu Gökhan Zeybek ve Beylikdüzü Belediye Meclisinin birkaç üyesi ile geldi. Ekibe Trabzon’da CHP Milletvekili Ahmet Kaya da katıldı.

Murat Çalık, Trabzon’da Vali, Büyükşehir, Ortahisar, Yomra ve Beşikdüzü Belediye Başkanları ile Ticaret ve Sanayi Odasını vs. ziyaret etti. Trabzon sokaklarını gezdi, esnafla görüştü. Trabzon medyası ile buluştu, Maçka’da yaşayan ailesini ziyaret etti.
Murat Çalık’a Trabzon’da her gittiği yerde, her kesim tarafından büyük ilgi gösterildi.  Beylikdüzü Belediye Başkanı Murat Çalık’ın Trabzon ziyareti; eş, dost ziyaretinden öte bir nabız yoklama, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun olduğu kadar kendi ismini de öne çıkarma hamlesidir. Ki, Murat Çalık, bana göre bir taşla iki kuş vurmuş ve doğru bir planlama yapmıştır. Murat Çalık, Trabzon’da başladığı yolculuğu önümüzdeki süreçte İstanbul ve Anadolu’nun muhtelif kentlerinde de sürdürmelidir.

Murat Çalık, İmamoğlu cumhurbaşkanı adayı olması halinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının en büyük adayıdır. İstanbul’da İmamoğlu’ndan sonra yine bir Karadenizli Büyükşehir Belediye Başkan adayı çıkacaktır. İmamoğlu, Cumhurbaşkanı adayı gösterilmezse veya olmazsa Çalık bir dönem daha Beylikdüzü’ndedir.

 

Hasan Kurt

 

**************************************************************

Ferrero stokladı fındık dip yaptı!

Fındık piyasasındaki dalgalanmayı, birçok ihracatçı TMO’nun fındık alımlarını sonlandıracağına ve de Dünya fındığının en güçlü firması Ferrero’nun kilosu 21 liradan fındık alıp, stoklamasına bağlıyor.

Bu iddia doğru mudur, yanlış mıdır, bilemiyoruz. Bildiğimiz, fındık ihracatının durma noktasına geldiği, Avrupalı alımcıların bekleme içerisinde olduklarıdır. Fındık sektöründen bir isim, Avrupalının fındığa talebinin azaldığını belirterek, ferrero.jpg​​​​​​​“Bazı çevreler Ocak ayından sonra fındık fiyatının düşeceği dedikodusunu yayıyor. Bu dedikodu ve söyl​​​​​​​enti ihracatı da etkiliyor” iddiasında bulundu.

Bu arada bazı ihracatçıla​​​​​​​r ise TMO’nun önümüzdeki günlerde satış yapacağını, Avrupalılarla yerli alımcıların bu satışları beklediklerini ileri sürdüler.

*****************************************************************

 

Sahildeki otopark açıldı!

Trabzon Büyükşehir Belediyesi TRABİTAŞ, Moloz dolgu alanının ve sahil yolunun kuzeyinde, önceleri ücretsiz olan ve her türlü olumsuzlukların yaşandığı otoparkı yeniden düzenledi, kamera sistemi ile donattı, giriş çıkışları kontrol altına aldı ve tam gün 5 lira otopark ücremoloz.jpg​​​​​​​tiyle hizmete açtı.

TRABİTAŞ’ın otoparktaki düzenlemesi ve 24 saatlik ücreti 5 lira olarak belirl​​​​​​​emesi, vatandaşlar arasında olumlu karşılandı.  Daha önceleri otomobilini ücretsiz otoparka park ettiğini söyleyen Semerciler esnaflarından Kazım Kara, “Otopark her şeyden önce güvenli olmalı. TRABİTAŞ yöneticileri gerçekten güzel bir iş yaptılar” dedi

 

*****************************************************************

 

Moloz boşaltılıyor!

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Moloz’daki eski dolgu ve çöp alanındaki toprağı periyodik aralıklarla boşaltmaya ve alanı yol seviyesine indirmeye başladı. Moloz’daki alandan taşınan toprağın, denize değil de Beşirli’deki dolgu alanının yüzeyine yayılması gerektiğini söyleyen bir Ziraat mühendisi, “Beşirli dolgu alanının önümüzdeki aylarda peyzajına başlanacağı ifade ediliyor. Moloz’dan o bölgeye taşınacak toprak, bölgenin yeşillenmesi ve ağaçlandırılmasına da büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

 

***************************************************************

Katipoğlu’nu anma sergisi!katipoglu-2.jpg

TAMEV (Trabzon Araştırmaları Merkezi Vakfı) ve Trabzon Kültür Derneği tarafından 5-14 Kasım 2020 tarihleri arasında, İstanbul-Beylerbeyi'ndeki Trabzon Derneği salonunda ressam "Yusuf Katipoğlu'nu Anma Sergisi" düzenlenecek.  Trabzon Kültür Derneği ikinci başkanı Dr. Erdal Atalay, Trabzon’un yetiştirdiği değerlerden biri olan ressam merhum Yusuf Katipoğlu’nun sergisine, İstanbul’da yaşayan Trabzonlular davetlimdir” dedi.

Bu arada yazar Mustafa Duman, sosyal medkatipoglu-1.jpg​​​​​​​yada, 1992 yılında çekilen bir fotoğraf yayınladı. Fotoğrafta: Gündağ Kayaoğl​​​​​​​u, D​​​​​​​r. Celalettin Algan, Dr. Mustafa Duman ve Yusuf Katipoğlu yer alıyor. Duman, “Bu üç değerli hemşehrim artık aramızda değil. Nur içinde yatsınlar” dedi.

**************************************************************************

 

Yakından tanıma fırsatını buldum. Maliye ve Gümrük Bakanı olarak görev yaptığı son yılında bana bakanlığın doğrudan Bakana bağlı Avrupa Birliği ile İlişkiler Dairesini kurma görevi verdi. Severek çalıştım. Sonra bir yıl da halefi Sümer Oral'ın bakanlığı sırasında görevi sürdürdüm. Ölümüyle sonuçlanan kazayı, aşırı, belki de aşırı öz güveni ile yaptığı kanaatindeyim. Çok çalışkan, sıra dışı zeki, ahlaklı ve yaşasaydı Türkiye'ye önemli siyasi katkıları olabilecek biriydi. Anısını sımsıcak duygularla yaşatıyorum zihnimde. (Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar