İmar Planı değişecek mi?

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin hazırlattığı 1/5000’lik imar planına Ortahisar ilçesinde yapılan itirazların sayısının 2 bin 550 olduğu açıklandı. Büyükşehir Belediyesi’nin imardan sorumlu genel sekreter yardımcısı Cengiz Çolak, 2002 yılındaki imar planına 3 bin 750 itiraz olduğunu, yeni imar planına yapılan itiraz sayısının az olduğunu söyledi. Mimarlar Odası Başkanı Gürol Ustaömeroğlu ise, ‘İtirazların sayısına değil niteliğine bakılmalıdır’ dedi.
Bu arada Trabzon’daki odaların da imar planı ile ilgili rapor hazırladıkları bildirildi. Büyükşehir Belediyesi’nin hazırlattığı imar planına gelen itirazların komisyon tarafından değerlendirileceği, Ortahisar ilçesinde ise yasa gereği eski imar planının bir yıl uygulamada olduğu kaydedildi. Büyükşehir Belediyesi’nden bir yetkili, 1/5000’lik imar planına gelen itirazlar nedeniyle düzenleme yapılabileceğini söyledi.

imar-hlani.jpg

Arsin’deki sıkıntı!

Arsin’de, mobilya kent alanı olarak belirlenen bölgenin mülk sahipleri bugünlerde hayli sıkıntılı. İmar planında mobilya kent alanı olarak gösterilen bölgede, arsa ve arazi satışlarının durduğu bildirildi. Bölgede arsası bulunan işadamı Fikret Ataoğlu, ‘Arsamızı ne satabiliyoruz, ne de üzerinde inşaat yapabiliyoruz. Elimiz kolumuz bağlandı. Mağdur edildik’ dedi.  
Ataoğlu, serzenişinde haklı. Bölgeyi özel bölge ilan edenler, vatandaşın sıkıntısını çözmeli. İstimlaklara başlamalı.

arsindeki.jpg

Çimento’ya çifte kıyak!

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı 1/5000’lik imar planı ile Aşkale Çimento fabrikasının, Değirmendere ve Akoluk’taki arazilerinin değerini bire on arttırdığı ileri sürüldü. Yeni planda, Aşkale’nin Değirmendere’deki yaklaşık 81 dönümlük arazisinin 54 dönümünün ticari alan olduğu açıklandı. Belediye meclis üyesi Cahit Erdem, ‘2002 yılındaki imar planına göre fabrikanın 56 dönümlük ticari alanı varken, yeni imar planında 54 dönüme düşürüldü. Yeni planda ise fabrika çevresindeki arsalar büyük ölçüde yeşil alan olarak plana işlendi’ dedi.

çimentoya.jpg
Bu arada Aşkale Cimento’nun, Akoluk mahallesindeki 280 dönümlük arazisi 1/5000 binlik imar planı ve Kanuni Bulvarı’ndaki 18. Madde uygulaması kapsamında 170 dönümü imara açıldı, 110 dönümü de otobüs terminal alanı olarak plana işlendi. Aşkale Çimento, 110 dönüme karşılık çevre arsalara ortak edilmişti. Büyükşehir Belediyesi’nin bu düzenlemesi büyük tepkilere neden olmuştu.

Üç dönem başkanlık
yapanlar yolcu!

üç-dönem.jpg

AK Parti Genel Başkan yardımcısı Hayati Yazıcı, yerel seçimde üç dönemdir başkanlık yapanların yeniden aday gösterilmeyeceğini söyledi. Trabzon’da üç değil beş dönemdir belediye başkanlığı yapan tek isim olan Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen, bu karardan ilk etkilenecek isim. Şefik Türkmen, AK Parti’ye Anap’tan gelen bir isim. Türkmen, önümüzdeki seçimde bir başka partiden veya bağımsız aday olur mu, olmaz mı, bilemiyoruz. Bildiğimiz, Türkmen’in Akçaabat’ta reytinginin hayli yüksek olduğu. Bu arada Arsin Belediye Başkanı Erdem Şen’in, başkanlık sonrası Kamu Hastaneler Birliği’nde veya bir hastanede üst düzey göreve getirileceği söyleniyor.
 
Eyüboğlu ve Aksoy
aday olabilir!

Trabzon Lisesi’nin efsane müdürlerinden biri olarak gösterilen eğitimci Ömer Eyüboğlu’nun yerel seçimlerde Ortahisar Belediye Başkan adayı olacağı söyleniyor. Önceki seçimlerde farklı partilerden başkan adaylığı teklifi alan Eyüboğlu, bu teklifleri teşekkür ederek geri çevirmişti. Eyüboğlu’nun hangi partiden aday olacağı merak ediliyor. Bu arada KTÜ İnşaat Fakültesi Ulaştırma Bölümü öğretim üyelerinden Prof.Dr. Atakan Aksoy’un da Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olacağı öğrenildi. Projeleriyle adını duyuran Prof. Dr. Aksoy’un, İYİ Parti’den büyükşehir belediye başkan adayı olması bekleniyor.

Kanuni’nin tünelleri!

Kanuni Bulvarı güzergahındaki tünellerin bazılarına henüz başlanılmadığı, bir kısmının yapımının ise ödeneksizlik nedeniyle durduğu bildirildi. Karayollarından emekli olan yol uzmanı mühendis Mustafa K. Kanuni Bulvarı’nın güzergahının masa başında belirlendiğini kaydederek, ‘Kanuni Bulvarı çok maliyetli bir proje. Kanuni Bulvarı’nın doğu bölgesinde  güzergahının uzatılması maliyeti bir kat daha arttırdığı gibi, yapım süresini de uzatmaktadır’ dedi.
Öte yandan Bayındırlık eski Bakanlarından Koray Aydın, Kanuni Bulvarı’nın yapımına başlandığı yollarda, projenin 10–15 yılda ancak tamamlanabileceğini söylemişti. Koray Aydın’ın bugün gelinen noktada isabetli bir tespit yapmış olduğu ortaya çıktı.

************************

Etrafımızdaki diktatörlerden işi en kolay olan Azerbaycan’ın diktatör başkanı İlham Aliyev olsa gerek. Zira bildiğim kadarıyla İlham Aliyev’in hanımı aynı zamanda devlet başkan yardımcısı durumunda. Dolayısıyla İlham Aliyev Azerbaycan’ın dış ve iç politikasını yatakta pozisyon değiştirir gibi rahatlıkla değiştirebilir.
- Men ne dirim ay balam! Serisi
(Metin Kondel)

***************

Müslümanlar olarak; 'En mükemmel din İslam'dır" dediğimiz halde tüm Dünyada, Barış ve Adaletin esamesinin bulunmaması, yanlış din algımızdan kaynaklanıyor olabilir mi acaba?
Bizim Din algımızda "DİN" Camii içinde icra edilen ritüeller bütününe hapsedilmiş durumda. Oysa Kur'an da Peygamberlerin haykırdığı Din; Mescid'den dışarı çıkınca başlayan şeylerin genel adı. Yani sokakta kavgası verilen şeyler!
Bir kısmımız hiç Camiye girmiyor, bir kısmımız da Camiden hiç çıkmıyor. Yeryüzüne Barış ve Adalet nasıl gelecek!
(Yusuf Kahraman -Seddar Sağlam’ın paylaşımı)

*******************

(Nevzat Bor’un paylaşımı)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar