İnce’nin mitingi!

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, dün iki saatliğine Trabzon’a geldi. İnce, havalimanından miting alanına geldi, konuştu ve tekrar alana döndü.  Seçimin erkene alınması nedeniyle, Cumhurbaşkanı ve milletvekili adayları zamanı tasarruflu kullanmak zorunda! Muharrem İnce de bu nedenle Trabzon’da uzun süre kalmadı. İyi de etti. 


Bugünlerde Türkiye’nin dört bir yanında aşırı yağmur nedeniyle sel oluyor. Sel ve taşkınların nedeni aslında aşırı yağmurlar değil çarpık yapılaşma!
Atatürk Alanındaki özellikle de iktidar partisinin mitinglerinde sahil yolunda uzun araç kuyrukları oluşurdu. Çevre il, ilçe ve köylerden taşınan insanların çoğu Gazipaşa caddesinden yürüyerek Atatürk Alanına çıkardı.
Muharrem İnce’nin mitinginde sağdan soldan oradan buradan pek taşıma olmadı. Gazipaşa caddesinden miting alanına yürüyerek çıkan insan çok azdı!
Mitinge katılanlar genelde Ortahisar ilçesinde yaşayanlar ve çevre il ve ilçelerden gelen parti yöneticileri idi…
Muharrem İnce, konuşma platformuna çıkarken biz de miting alanına ulaştık. Yağmur tüm şiddeti ile yağıyordu. İnsanların bazılarında yağmurluk, bazılarında şemsiye… Ulusoy’un binasının önünden miting alanına girmek için Cemil Usta köfte salonunun önüne kadar, karınca hızıyla yürüyebildim. Polis kontrolünden geçtim, miting alanına girdim… Yoğunluktan orta bölüme geçemedim. Parka çıktım. Parkın içi ve kuzeyi kadınlı erkekli hayli kalabalık. Bir ağacın altında kendime yer buldum. Bir süre İnce’yi dinledim. Tekrar alanı dıştan da olsa dolaşmaya çalıştım.
Kalabalığı, iktidar partisinin mitingleriyle değil de Kemal Kılıçdaroğlu’nun Trabzon’daki son mitingiyle mukayese etmem daha doğru olur.  Kılıçdaroğlu’nun kalabalığının iki katı olmasa da alan tıka basa doluydu.  Yağmura rağmen binlerce kişi Atatürk Alanında idi. Ve alanda mitingi takip edenlerin hemen hepsi heyecanlı ve umutluydu. Mitingde varoşlardan, köylerden, ilçelerden, bazı okullardan taşınanlar, yani eskilerin deyimiyle bindirilmiş kıtalar yoktu. Ve ayrıca miting alanında ve çevresinde sivil resmi emniyet güçleri, belediye ve resmi daire personeli de yoktu. 
Türkiye’de eskiden olduğu gibi bugünde seçimlerin sonucunu ‘bindirilmiş kıtalar’ tabir edilen yoksul, dar gelirliler, varoşlarda, köylerde yaşayanlar ve din ekseni üzerinde siyaset yapanlar belirliyor. Bu seçimde bu kesim fire verecek gibi. Bu firenin ne kadar olabileceği konusunda fikir yürütemiyorum. 
Sonuç olarak; bu tür mitinglerde parti teşkilatlarının planlı çalışmalarının yanı sıra para da önemli! İnce’nin mitingi yeterli duyuru yapılmamasına, parasızlığa rağmen kabalalıktı, heyecanlı idi. 

Hasan KURT

***********************

Revi ile Balta’nın sohbeti!

revi-ile-balta.jpg

AK Parti’nin Trabzon’daki milletvekili adaylarına ve sıralamaya parti teşkilatından cılız da olsa tepkiler olmuştu. Seçim önceleri listeye giremeyenler, yerlerini beğenmeyenler tepkilidirler. Bu olay birkaç gün devam eder sonra işler yoluna girer.
AK Parti’nin Trabzon’daki ağır topu Muharrem Balta önceki akşam Zorlu Grand Otelde il başkanı Haydar Revi ve yönetici Metin Güneş ile beraberdiler. Ekip, iftar sonrası Zorlu’da çaylarını içtiler ve çalışmaya başladılar. AK Parti milletvekili ve yeni dönem l. sıra adayı Muhammet Balta, Trabzon’da hedeflerinin 6 milletvekili çıkarmak olduğunu belirterek, ‘Cumhur ittifakı olarak Trabzon’u 6-0 yapacağız, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da ilk turda başkan yapacağız’ dedi.

İki tamam 3’e gidiyoruz!

iki-tamam.jpg

İYİ Parti Trabzon 1.sıra milletvekili adayı Hüseyin Örs, dün akşam Boztepe’de idi. Boztepe mahallesindeki kahvehane ve kafeteryalarda vatandaşla sohbet eden ve destek isteyen Hüseyin Örs, ‘Partili arkadaşlarıma bu iş bitmiştir, dediğimde ‘Hüseyin Hoca 1 alabilir miyiz’ demişlerdi. Şimdi, bana bir vekil çıkarabilir miyiz diyen arkadaşlar iki tamam üçe gidiyoruz, diyorlar. Ve doğru söylüyorlar. Ben daha önce de hem vekil hem de belediye başkan adayı olmuştum. Hiçbir zaman bugünkü gibi her gittiğim yerde ilgiyle karşılaşmadım’ dedi.

Saadet’in planı!

Seçimde İYİ Parti ile birlikte sürpriz yapabileceği söylenen ikinci parti Saadet Partisi. Saadet Partisi’nin Atatürk Alanında Suluhan iş merkezinin üst katındaki il merkezinde bugünlerde hummalı bir çalışma var. SP milletvekili adayı Cevat Kurt, ‘İttifak olarak banko üç vekil çıkaracağız. Bu üç vekilden biri de ben olacağım’ diyor. 
SP il merkezinin son günlerde arı kovanı gibi dolup taştığı gözleniyor. Milli görüşçülerin yanısıra farklı partilerden da çok sayıda insan il merkezine uğruyor.

*************


Vakti zamanında Adalet Partisi Rize il başkanı Nihat Mete'nin bir memleket işi dolayısıyla Ankara'ya işi düşmüş. Meseleyi Süleyman Demirel'e izah etmiş. Demirel de o zaman hükümette teknokrat olan Turgut Özal'a yönlendirmiş Nihat Mete'yi. Nihat Mete saatler boyunca bakanlığın koridorlarında bekletilmiş. Ve nihayet Özal'ın huzuruna kabul edilmiş. Mesele Rize'nin İyidere'siyle alakalıymış. Özal;
- Bu İyidere dediğiniz yer nerededir? diye sormuş. 
Nihat Mete de ceketinin altından arka tarafını göstererek;
- Ha buriya gotumun dibindedir! demiş.
Özal, Nihat Mete'nin ters cevabı karşısında şaşırmış. İşini halledip Mete'yi yollamış. Sonra telefona sarılıp Demirel'i aramış. 
- Efendim, bana bir adam göndermiştiniz, meselesini hallettim. Yalnız üslubu ve tavırları hoş değildi efendim.
- Hayırdır Turgut Bey!
- Efendim ben zatıalilerinin işini çözmek için, bu İyidere dediğiniz yer nereye bağlıdır, diye soruyorum o bana götünü işaret ediyor. Bir daha böyle adamları...
- Turgut Bey biraz sakin olunuz. Siz iyi ki Mete Bey'e Kalkandere'nin yerini sormadınız.
* Binali Yıldırım'ın 81 milyon arkamızda sözünü duyunca aklıma geldi.
(Metin Kondel)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar