Gürsel Özgür

Gürsel Özgür

İNSAN

2016 yılını bitirip 2017’ye merhaba derken, ne değişiyor ki; dünya yangın yerine dönmüş, Müslümanlar birbirlerini yiyip bitirirken küresel güçler ellerini ovuşturarak ve pis pis sırıtarak zevkle izliyorlar, sanki insan değiller.

Garbın zalimleri kendi farklılıklarını asgariye indirip, Şarkın hassasiyetlerini istismar ederek farklılıkları sürekli kaşıyarak kangrene dönüşmesi için her türlü alçaklığı yapagelmişlerdir.

İnsanın insana yaptığı kötülükleri başka bir canlı yapamaz.

Yakınlarımızda bile o kadar içleri parçalayan tablolara rastlıyoruz ki, farkındayız ama umurumuzda değil.

Hastane bahçesinde kamyonetin kasasında naylon korumasında geceleyerek hastasını bekleyenleri görüyoruz ama seyrediyoruz.

Bir avuç yiyeceğe muhtaç çocukları görüyoruz ama öylece bakıyoruz.

Çoğumuz paylaşma dininin mensubu olarak ritüelleri çok önemsiyor ama vicdanları parçalayan sahnelere müdahil olmada figüran bile olmuyoruz.

Çok mu zor, biraz yemek vermek, devlet versin mi diyoruz yoksa ne işi var burada mı? Empati yapalım bence.

Her şeyin içi boşaltılınca vicdani düşünce yetimizi de kaybettik galiba.

Yardıma muhtaç insanların kimliğine bakmayalım, mezhebi ve de milliyetinin farklı olması neyi değiştirir, insanoğlu işte. Sorgulamadan el uzatalım, tek beklenti vicdani huzur olsun. Mevlana’nın dediği gibi, ‘’Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol!’’

Emperyalizm, kapitalizm aracılığı ile kendi çıkar düzenini kurmuş ve ölenler, açlar, yoksullar umurlarında değil. Çünkü onlardan değiller. Sanki insan ırkının bir alt yaratığı ölenler.

Son olaylarda görüldü ki; Ortadoğu’yu kan gölüne dönüştüren emperyalistler Birleşmiş Milletler’in bir işe yaramadığını da ispatlamıştır.

Kan içici Amerika ve yandaşları vekâlet savaşları ile kendileri hiç zarar görmeden cahil ve bilinçsiz milletleri karıştırıp çekiliyor ve o ülkede yıllarca süren çatışma ve vahşet devam ediyor. Kazanan; tek, ülkeyi karıştıranlar. Çözüm; ulusların kendi kaderlerini kendilerinin tayin etmesi ve küresel güçlerin oyununu bozmasıdır. Türkiye buna muktedirdir.

Toprak utandı çocukları bağrına basarken,                                                                                              

Kuşlar utandı masmavi gökyüzünde süzülürken,

Ağaç utandı, çiçek utandı, bu neyin nesi diye,

Gül utandı, rengini kan kırmızıdan aldı diye,

Barış utandı kanatlarına ölü çocuklar takıldı diye,

Bir insanoğlu utanmadı yaptığından (Ayşe Akdoğan)

 

Moral nasıl bozulur?

Çevre Bakanı 44 şehit verdiğimiz alçakça saldırıdan sonra polislere moral(?) verirken ‘’İnşallah şehit olayım, siz de olun‘’ dedi, kulaklarıma inanamadım. Yani devletin, vatandaşı korumakla görevli bakanı ‘’daha çok kayıplarımız olacak’’ diyor. Size söylense moral bulur musunuz?

Bir başkası da askerlerine; ’’Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum, gerekirse hepimiz ölürüz’’ diyordu. Yani kimin şehit olacağına O karar vermiyor, çünkü savaş meydanlarında binlerce kitap okumuş ve gerçekleri biliyor. Dini açıdan bakalım;

Bakara Suresi(2/154) ‘’ Allah yolunda öldürülenler için ölüler demeyin. Tam aksine, onlar diridirler, ama siz farkında olamazsınız’’ diye hükmetmektedir.

Ölmeyi emreden Komutan, hayatını muharebe meydanlarında, bizzat cephede savaşarak Milletine adamış ve kendini feda etmiş birisi; yani, Gazi Mustafa Kemal Atatürk.

Peki; polislere ‘’şehit olun’’ diyen kim? Çevre Bakanı. Kendi konusu olan çevreciliğin bile ilk dersini veren M.Kemal’den çok şey öğrenmeli.

Yalova’da köşkün temellerine zarar veren çınar ağacı kesilirken müdahale ederek köşkü raylar üzerinde uzaklaştıran Mustafa Kemal’den, binlerce ağaç kesilmesiyle betonlaştırılarak çimento ekonomisine mahkûm edilen bir Türkiye’ye…

İki konu var ki, bilinçli olmayan toplumlarda istismara çok açık, biri din diğeri ise sağlık.

Üzülerek ifade etmem gerekirse; tam da o dönemdeyiz. Kim dinci, kim dindar? Kim doktor, kim tüccar-doktor?

İki konuda da, son yıllarda çağ atladık maşallah…

Sağlıcakla kalın, saygılarımla, sosyal, laik, hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti ile nice yıllar diliyorum…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum