İnsan Onuruna  Yakışır Ücret!

İnsan Onuruna Yakışır Ücret!

CHP Milletvekili Ahmet Kaya, “Öğretmenlerimizin karın tokluğuna değil, insan onuruna yakışır bir ücret aldıkları, hiçbir öğretmenin atanamadığı için canına kıymadığı bir Türkiye diliyorum” dedi.

Yayınladığı mesajda öğretmenlerin mesleki çalışma şartlarına dikkat çeken CHP’li Kaya, “Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi, Eserinin üzerinde imzası olmayan yegâne sanatkâr öğretmendir. Hür ve bağımsız bir millet olmamızda büyük emekler veren, milleti sefaletten kurtaracak bir bilince erişmemizde bizlere ışık olan öğretmenlerimize minnettarız” dedi.

YOKSULLUK SINIRI!

Öğretmenlerin ek iş yapmadan geçinebildikleri, sadece karın tokluğuna değil, sosyal yaşantılarına da yetebilecek düzeyde insan onuruna yakışır bir ücret almaları gerektiğini söyleyen CHP’li Kaya, “Hiçbir öğretmen ne çalışırken ne de emekli olduklarında yoksulluk sınırının altında aylık almamalıdır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunduğumuz öğretmenlere 3600 ek gösterge kanun teklifimiz reddedilmişti. Tüm partiler bu konuda uzlaşmalı ve öğretmenlerimize hakkı olan 3600 ek gösterge verilmelidir. Sözleşmeli ve ücretli öğretmen uygulamalarının son bulduğu, tüm öğretmenlerimizin devlet nezdinde kadroya alındığı bir sistem hem öğretmenlerimizin omuzlarındaki yükü azaltacak hem de Türk eğitim sistemini daha çağdaş bir düzeye taşıyacaktır” diye konuştu.

ÖĞRETMEN AÇIĞI VAR

Sayıştay raporunda toplam öğretmen açığının 138 binden fazla olduğunu anımsatan Ahmet Kaya, “Bu sene pandemi sebebiyle daha fazla öğretmeniz emekli oldu. Öğretmenlerimiz bu yıl Milli Eğitim Bakanı’ndan 60 bin öğretmen ataması bekliyor. Sayıştay raporlarına yansıyan bu öğretmen açıklarının kapatılması için bu atamanın 2021’de gerçekleşmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.