‘İnsanları değersizleştiriyorlar!’


Dün öğle saatlerinde AKP eski milletvekillerinden Ayşe Sula Köseoğlu aradı. İlk sözü, ‘Ofisim gazetenin karşısında, bir çay içmeye gelmediniz’ oldu.
Ayşe Sula Köseoğlu, 24 Haziran seçimlerinden sonra memleketine, işinin başına dönen bir isim. Çokları gibi, bir bakanlıkta kurumda, kuruluşta yönetim kurulu üyesi, danışman olabilirdi. Trabzon’u tercih etti.  
Ayşe hanıma, ‘Haklısınız, fırsatım olmadı, mutlaka uğrayacağım’ dedikten sonra, ‘Sayın vekil, sizin tuzunuz kuru. Avukatlık gelirinizin yanısıra bir de emekli vekillik maaşınız var. Doların, Euronun ikiye katlanması, pahalılık, geçim sıkıntısı sizi pek etkilemez. Dar gelirlinin hali harap, biz ise sırat köprüsünden geçiyoruz’ dedim.  
-‘Hasan bey, milletvekilliği emekli maaşım 2019’da bağlanacak. En son Nisan ayında maaş aldım.’
-Ayşe hanım, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı birkaç aya kalmaz belli olur. Trabzon’un ilk kadın belediye başkanı siz olabilirsiniz. Gördüğüm kadarı ile Ankara belediye başkanını belirleyecek, Trabzonlular da tasdik edecek’...
-‘Başkan adayı tahminime göre Ocak ayında belli olur. Aday adayı arkadaşlar çok yönlü çalışıyorlar. Çalışırken de, birbirlerini yıpratıyorlar. İnsanlarımızı değersizleştirme süreci yaşıyoruz. Geçenlerde Ankara’ya gittim. Yeni genel başkan yardımcılarını ziyaret ettim, hayırlı olsun, dedim. Hemen, birileri yıpratma, çamur atma kampanyası başlattı. İnsanlar yaptıkları ile duruşları ile icraatı ile öne çıkmalı. Trabzon’da insanları karalama, kuyu kazma süreci yaşanıyor. Sevgi unutulmuş. Sevgiye, hoşgörüye ihtiyacımız olduğu bir dönemde, bu tür söylemler, dedikodular, insanların hoyratça birbirlerinin açığını öne çıkarmaları beni gerçekten üzüyor. Kavga, hasetlik, fitne almış başını gidiyor. Bu olay, bu şehri ileriye götürmez, götürmüyor.’

insanlari.jpg
-Partide gerçekten böyle bir süreç mi yaşanıyor?
-‘Gördüklerimi, duyduklarımı, yaşadıklarımı anlatıyorum. Maalesef böyle bir ortam var. Sevginin yerini nefret, dedikodu, yıpratma almış. Ve işin ilginç yanı, bu duruma herkes seyirci kalıyor. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın anlayışı hakim. Halbuki o yılan yarın böyle hareket edenlere de zarar verir. Kimse bunu düşünmüyor. Trabzon’a Orhan Karakullukçu gibi iz bırakan, tartışılmayan bir başkan geldi mi? Yıpratma süreci devam ederse yarın dışardan biri gelir. Ondan sonra da niye dışardan biri geldi diye tepki veriliyor. Böyle yaparsanız, sonuç da böyle olur.’
-Ayşe hanım, birkaç ay önce büyükşehir başkan adayı olabileceğinizi yazmıştık. Gerçekten, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday mısınız?
-‘Ben adayım diye bir açıklama yapmadım. Beni aday görmek isteyenler böyle söylemiş olabilirler. Ben şunu söylüyorum, Trabzon’umuz için doğru olan nedir. Önce bunu tespit etmemiz gerekiyor. Bu süreci kavgasız, gürültüsüz, insanları karalayarak geçirmemiz gerekiyor. Bunun hiç kimseye yararı olmaz. Ben yalnız Trabzon’da değil Türkiye’nin dört bir yanında tanınan ve partim için gece gündüz çalışan biriyim. Ben bu işi, bana bir görev verilsin diye yapmıyorum. Ülkem için partim için yapıyorum. Ben kendimi partimin bir neferi olarak görüyorum. Bana, genel başkanımız, partim ve Trabzon halkı bir görev verirse görevden kaçmam, en iyisini yaparım. Yerel seçimde kadınlar öne çıkacaktır.’ 
Ayşe hanımla kısa sohbetimizin özeti bu şekilde.
Köseoğlu, her ne kadar ben adayım demiyorsa da söylemleri büyükşehir belediye başkanlığı için aday adaylarından biri olduğunu ortaya koyuyor. Ayşe hanıma başarılar diliyoruz.

Hasan KURT

*********************
 
Şaka gibi!

Gazeteci Cevat Kol, Sürmenelidir. Sürmene’de olup bitenleri yakından takip eden Kol, Belediye Başkanı Rahmi Üstün’ün bir yerel gazetede yayımlanan röportajını eleştirdi. Kol şöyle dedi;
‘4 yılda hangi hizmetleri yaptınız?
Tam sayfa röportajların nasıl yapıldığı konusuna girmeyeceğim. Al gazeteleri mahalle mahalle dağıt!!
Hangi hizmet?
Belediye bütçesi ile belediye üretkenliği ile bir park bile yapılmadı. İçme suyu yollardır sürüyor. Grup suyu belediye ile bir alakası yok. Bıçak ve pideye katkı sıfır. İlçede Denizli, Bursa ve Çin bıçağı cirit atıyor. Bir bıçakçılar çarşısı bile yok. Manav kasap korsan bıçak satıyor. Pidecilere nasıl köstek olduğunuzu yazmayacağım bile!!
Turizmde ne oldu? Bir park, bahçe otel mi yapıldı. Var olanların yollarımı yapıldı. Tarihi köyler turizme mi açıldı? Hayır..
Tersanelerde artış mı var. Mevcut tersaneler yeni yerlerine taşındı. Lojistik bölgesi olup 5 bin kişi alınacak denilen alanda in-cin top oynuyor.
Eğitimde sağlıkta ne yapıldı. 30 yıl önce Sürmene eğitimde illerin önündeydi. Şimdi ilçelerin gerisinde kaldı. Siz atamalarla uğraşın! Sağlıkta hastane mi büyüdü. Her odası bir iş adamı tarafından yapılan hastaneye belediye ne yaptı? Vatandaş ya Araklı’ya ya Of’a gidiyor. Bir çok branş doktoru yok.
Kapatan esnaf sayısı kaç oldu?
İmarda kaçak oranı yüzde yüz arttı. Şehir içinde bunları görmek mümkün. Hangi kaçak binayı yıktınız? Yollar yürünecek gibi değil. Kaldırımlar işgal altında..
Ayinesi iş ise kişinin Sürmene’ye bakması yeterli. 4.5 yılda ne yaptınız ki 5 yıl daha istiyorsunuz!’
Cevat Kol; Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün’e başlangıçta epey destek vermişti. Üstün’e ilk dönemler toz kondurmuyordu. Cevat Kol, bize öyle geliyor ki başkanın icraatını gördükten sonra eleştiriye başladı. Sürmene’yi, ilçenin sorunlarını ve bu sorunların nasıl giderileceğini iyi bilen Cevat Kol, bize göre 2019 yılı Mart ayında yapılacak yerel seçimde çok sevdiği ilçesine belediye başkan adayı olmalıdır. Cevat, hangi partiden aday olursa olsun seçimi banko kazanır!

saka-gibi.jpg

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar