Osman Cudi Yılmaz

Osman Cudi Yılmaz

“İNSANLARIN SAĞLIĞIYLA OYNUYORLAR!”

“Devletin uygulamasının zararını vatandaş görüyor

Asıl sıkıntı şu; Sağlık Bakanlığı, bizden 5 YTL’ye hasta bakmamızı istiyor. 2002’den önce Emekli Sandığı’ndan başka hiç bir hasta özele gidemiyordu. AKP gelince ayrım kalktı. Herkes gitmeye başladı. Kurumlar, SGK çatısı altında toplandı. Bütün özel kurumlarla cüzi fiyatlarla anlaşmalar yapıldı. ‘Farkını ödeyen özeli tercih edebilir’ uygulaması geldi.

Özel sektör de bu gelişmeye ciddi yatırımlarla karşılık verdi. Avrupalıları bile imrendirecek yatırımlar oldu.

2007 seçiminden bir ay önce SGK ve Sağlık Bakanlığı, bütün tıp merkezleri ve polikliniklerle anlaşma yaptı. Binin üzerinde anlaşma oldu.

Bu yeni bir gelişmeye kapı açtı. Devlet hastanelerinde çalışan, günde 80 hasta bakan doktorlar devletten ayrılıp Türkiye’nin her yerinde klinikler kurdu. Çünkü devlette çalışmaktan kat kat fazla kazanacaklarını düşündüler. Yeni açılan kliniklere doktor transferleri başladı. Bu yapılan ilk yanlış oldu. 4 doktor birleşiyor, klinik kuruyor. Devletten doktor kaçışını bu yanlış sağladı.

Sağlık Bakanlığı bu kaçışın farkına vardı. 15 Şubat 2008’de yönetmelik çıkardı, özel hastane yapımını durdurdu. Doktor transferleri de durdu. Hastane yapımını durdurmak yine yanlış oldu. Bunun mantığını anlamak mümkün değil.

Yetmezmiş gibi Bakanlar Kurulu kararıyla muayene ve ameliyatlarda SGK’nın ödediği ücretin yüzde 30’undan fazla alınmayacak şartı geldi. SGK, 24 YTL ücret ödüyor. 3’te 1’i 8 YTL, toplam 32 YTL!

Bir katarak ameliyatı bin 250 YTL. Normalde bu fiyatın altına yapamazsınız. Ama devlet 350 YTL ödüyor. Üçte birini de üzerine koyun 460 YTL ediyor. Bu ameliyatın sadece lensi 250 YTL. SGK’nın verdiği fiyata yapanlar var. 5–10 dolarlık lensler kullanıyorlar.

AKP’NİN BELEDİYE ÇIKMAZI!

İnsanların sağlığıyla oynuyorlar. Vatandaşın ne yapacağını bilemediği bir ortam yaratıldı.

Dünya Göz Grubu 19 branşta 120 hekimle 230’a yakın tedavi şekliyle hizmet veriyor. Bu fiyatlarla nasıl yapacağız? Bu yüzden sistemden çıktık. 6 YTL’ye hasta bakmanın mümkün olmadığını biliyoruz.

320 hastane var. Bakan bin 350 diyor. Genel hastanelerle branş anlaşması yaptılar. Sistem dışında bırakıldık. Oysa yatırımlarımızdan 70 milyonun faydalanmasını istiyoruz. SGK anlaşmasından çıktık. Anlaşma yapan klinikler yalnız muayene ve katarakt ameliyatı yapıyorlar. 18 branşın ameliyatını yapamıyorlar. Her bir branşta doktor bulundurmaları gerekiyor. Altyapıları yok. Devletin 700 YTL verdiği retina ameliyatının maliyeti 2 bin 500 YTL. Zararı vatandaş görüyor.  Hiç bir kurumu kötülemem ama 500–1000 metrekarelik yerlerle hastane olunmaz. Vatandaşı uyarıyorum. Asıl kriz bu!”

PES DOĞRUSU!

Yukarıdaki ifadeler tırnak işaretinden de anlayacağınız gibi bana ait değil. Bu ifadeler sağlık yatırımları 200 milyon doları, yurt içi ve yurt dışındaki şube sayısı 13’ü bulan ve sadece sağlık yatırımlarında 2008 yılı için 100 milyon dolar ciro bekleyen Dünya Göz Hastaneleri Gurubu Patronu Oflu hemşerimiz Eray Kapıcıoğlu’nu ait.

Şimdi her sektörde olduğu gibi sağlıkta da özelleştirmeyi destekleyen AKP hükümeti, bunu yapamadığı için çuvallayan da AKP hükümeti.

Bunu nereden mi anlıyoruz?

Trabzonlu hemşerimiz Eray Kapıcıoğlu’nun yukarıdaki ifadelerinden.

Peki, sağlıkta özelleştirmeyi yürüten AKP’nin en tepe bürokratı kim ve bu bürokratı bugün istifa ettirip Trabzon Belediye Başkan aday adayı yapan kim?

O da AKP!

Bir de size kuvvetle muhtemel AKP Trabzon Belediye Başkan adayı olacak Dr. Orhan Fevzi Aksoy’un çok yakın dostuna söylediği, “Bıktım müsteşarlıktan ya ayrılacağım ya da emekli olacağım” dediğini bilgi notu olarak vereyim.

Sayın Gümrükçüoğlu’nun kişiliğine saygım var ve hiçbir zaman söz etmem. Yalnız bu güne kadar ki icraatlarını eleştirmek de görevimiz icabıdır. Kendisi aynı zamanda Yomralı olmakla birlikte hemşerim olur. Çok yakın hısımlarımın da yakın akrabası. Ama bunlar başka şey, gazetecilik başka! Onun için son soruyla yorumu sizlere bırakıyorum.

Sağlıkta, Dünya Göz Hastaneleri Patronu Eray Kapıcıoğlu’nun, “İnsanların sağlığıyla oynuyorlar” cümlesiyle özetlediği sağlık sistemini Arap saçına döndürenlerin Trabzon’a verecekleri ne olabilir ki?

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.