Rasim Efendioğlu

Rasim Efendioğlu

İNSANLIK TARİHİ BOYUNCA DİNLER

İSLAM DİNİ HİÇBİR DİNE BENZEMEZ, BU İSLAM DA O İSLAM’A BENZEMEZ

  İlk insan peygamber, bu zincir kesilmeden son peygambere dek gelir. İnsan özgür düşünme hakkı verilmiş tek canlı. Bu hakkına karşı sorumlu tutulmuş. eylemlerinden. Buyruklara uyar ve bu yol üzre yürürse yaratıkların en onurlusu, yoldan çıkarsa en onursuz.
  İnsana rehberler gönderilmiş, böyle yaşamaları istenmiş. Uyanlar uymayanlar sapanlar gerçek insan olanlar. İnsanlar dinsiz yaşayamamış ilahi dinlere yapay dinler de eklenmiş, kimi ağaca tapmış kimi aya, yıldıza güneşe. Yani bir koruyucu bir yol gösterici aramış. Akıl tekâmül ettikçe elbette rehber de ona göre olmuş. Sayıları kesinlikle bilinmese de insanlık tarihi boyunca binlerce peygamber gelmiş. Çünkü insan kolay yoldan çıkıyor.
DİNLERİN SINIFLANDIRILMASI
Din, din derslerinde, dini kaynaklarda ve yorumlarda Semavi dinler ve yapay dinler olmak üzere ikiye ayrılır. İlahi kitaplar... 104 kitap. Konunun uzmanı değilim, bu konumuzun dışında. Ancak bir ilahi din zinciri var İslam dinine dek gelen. Bu din tek dindir “İSLAM”. Hani cuma hutbesinin sonunda ‘ALLAH’IN KATINDA DİN İSLAM’dır diyor. Bu gelişim süreci son dine dek gelmiş. Ancak din İSLAM... Hristiyanlık, Musevilik ve Müslümanlık… Sanki bunların hepsi aynı. Kitap ehli deniyor. Evet, indikleri devirde hak ancak ondan sonra gelen dinden sonra önceki hükümsüz. Yaratanın iki üç dini olur mu? Son din son kitap İslam...
DERS VERMEYE, AKIL VERMEYE ÇALIŞMIYORUM
İslam dini “Her Müslüman dinin görevlisidir” diyor ve din adamları sınıfını kabul etmiyor. Aslında bu durum kitabi dinlerin hepsinde geçerli. Ancak uygulamada Papazlar, Papalar ve Hahamlar türemiş, ‘dinin görevlisiyiz’ demişler ve toplumun sırtından geçinmişler. İslam bunu açıkça ret ettiği halde günümüzdeki İslam bu dinlere benzemeye çalışmış, tabii yaratanın ve dininin buyruğu dışında.
İslam’ı anlamak zor değil. Apaçık bir kitabı var. Önce Araplara indiği için de “Biz onu anlayasınız diye apaçık Arapça indirdik”. Ancak günümüzde bu dine sahip çıkanlar, “Anlamayasınız diye Arapça olarak okuyun anlamadan inanın” diyorlar. Anlaşılmayan bir şeye nasıl inanılır. O zaman aya, güneşe tapanların durumuna düşülmüyor mu?
  Aklı yerinde olan biraz merak eden bu dini anlar. Diğer dinleri anlamak zor da İslam’ı anlamak kolay. Çünkü bu din aklı olanlara hitap ediyor. Ancak uygulamaya bakın düşünmeyin, anlamayın araştırmayın öyle inanın, deniyor. Oysa bu din bunu her yerde ret ediyor.
İSLAM DİNİ HİÇBİR DİNE BENZEMEZ
Siz bakmayın onların dinler arası diyalog istemelerine. Bu din hiç bir dine benzemez. Çok basit olarak bakıp anlayalım. Kiliselerin bahçesinde abdest alma yeri var mı?  Taharet tarifi var mı? Abdestin amacı bugün yapıldığı gibi yel gibi frat frut ıslat çık işte abdest değil. Namaz… Öyle sureleri, ayetleri tam kuralına göre okumak mı yoksa gerçekten yaratana bağlanıp ondan talimat alıp, hesap vermek mi. Biz hangisini yapıyoruz. Hangi dinde bu var? Malınızın hesabını bilin ve yoksulu muhtacı bir hesap üzre koruyun ona borcunuzu verin. Zekât var mı diğer dinlerde? Yiyor içiyorsunuz yanınızda yörenizde aç var mı, açlık nasıl siz de bunu yaşayın ve bunlara gerekli yardımı yapın. Evet diğer dinler de yalanı, ahlaksızlığı yasaklar ancak bunu salt öğütle yapar. İslam bunu ibadetlerle uygular, yasaklayıcı ayetler kutsal kitabında yer alır
  İslam’ın ilk doğduğu yerleri gezin görün, dünya Müslümanları burada birleşin, görüşün, yardım edin ve dünya İslam kardeşliği gelişsin bugün hac bu amaçla mı yoksa unvan almak, biraz da turistik gezi. Eh inanıp gözyaşı dökenler de var ancak haccın gerçek amacına ulaşılıyor mu?
  Kurban... Onu biz sadece kuralına göre hayvan boğazlamak yani biraz da maddi ibaret yapmak ve et bayramı olarak kutlamak diye biliyor uyguluyoruz. Hiç bir dinde bu yok bizde var ancak bizim dini anlayan var mı uygulayan var mı?
İslam dini tek Tanrılı dinlerden biri. Peki diğer dinler öyle mi? Kitabi dinler. Hristiyanlık, Hz. İsa’yı Allah’ın (cc) oğlu olarak kabul eder, yaratanın oğlu olur mu, doğar ve doğurur mu? Benziyor mu diğer dinlere İslam. Musevilikte on emir var dokuzu uyar ilahi buyruğa da Musevilik Allah’ın İsrail oğullarını üstün bir ırk olarak yarattığına inanır, ona büyük vaatlerde bulunur, olur mu böyle ilahi din. Hayır, bu dinler tek Tanrılı din değil. İslam’da İHLAS Suresi’nde belirtilen bir yaratıcı var mı diğer dinlerde?
BİLMİYOR VE ANLAMIYORUZ DİNİMİZİ
Kitabını okuyarak anlayamıyorsam nasıl öğreneceğim bu dini. Camideki hoca vaizlerinden mi. O vaizler ki o hutbeler siyasilerce dikte edilir basılır gönderilir biz de dinler onlardan dinimizi öğrenmeye çalışırız. Hayır, böyle öğrenilmez. Abdest alan maddi ve manevi her türlü pislikten temizlenmezse, namaz kılan günde beş kez söylediği yalandan yediği haramdan, yaptığı ahlaksızlıklardan yüzü kızarıp dönmezse. Belki süreleri çok kusursuz okur, çok güzel eğilir kalkar da yine o bildiği gibi yaşar İslam’a göre değil.
BUGÜN BAYRAM
Dinsel bayramlarımızdan ikincisini kutluyoruz. Evet, yaklaşma, yakınlaşma bayramı. Et bayramı değil. Her türlü ahlaksızlığın yok edildiği, insan sevgisinin ön plana çıktığı. Ölme öldürme, bölme, ötekileştirmenin olmadığı, yoksulu yetimin, kimsesizin korunduğu günlerin eşiği olmasını diliyoruz.
Bayram sabahı İslam âleminden tüm insanlığa yeni bir güneş doğmasını insanın gerçek insan olmasını ve uzaydan görüldüğü gibi yeşil bir top somut bir cennet olmasını dilerim… BAYRAMIMIZ GERÇEKTEN KUTLU OLSUN.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.