Mustafa Kemal Topçu

Mustafa Kemal Topçu

İNTERNET YAYINCILIĞI

Daha önceki yıllarda ansiklopedi, kitap, yani kâğıda dökülen bilgiler varken bu, günümüzde artık bunlar internet yayıncılığına dönmeye başlamıştır. Örneğin blog sayfaları, web siteleri bu gibi şeyler internet yayıncılığı adı altındadır.

Şimdi internet yayıncılığı nasıl yapılır?

Bu işi yapan kişilerin öncelikle bir hedefi olması gerekir. Mesela ilgi duyduğu konu üzerinden kendine bir yol belirler. Mesela teknoloji, bu konuda ilgilisi ve bilgisi varsa bir web sayfası açıp adını belirler ve teknolojinin ana dallarıyla ilgili çalışma alanları oluşturur, planlar yapar.

Konunun uzmanlarından yardım alıp, tecrübeli çalışanlar bulması gerekir. Her bir işçiyi teknolojinin ana dallarına bölmesi ve bu elemanların düzenli şekilde çalışmasını sağlamalıdır.

Bu gibi işlere giren kişiler başlangıçta kazanç beklemezler. Öncelikle kendilerine kitle oluşturma çabaları içine girerler.

Bu kitleyi de toplamak o kadar kolay değildir. İnsanların işine daha çok yarayacak bilgiler yazdırıp bunları sadece kendi web sitesinde değil kendi sitesine ait sosyal medyasında da paylaşmalıdır. Böylelikle yavaş yavaş kitle oluşturma başlayacaktır.

Peki web sitesindeki kazanç nerden gelir?

Kazanç genellikle reklamlardan gelir. Bu da internet sitesinin ne kadar kullanıcı kitlesi varsa o kadar kazanç demektir.

Günümüzde birçok şey sanal ortama dönmüş, internet yayıncılığı da artmaya başlamıştır. Çoğu kişi sanal ortamda para kazanmanın peşine düşmüştür. Şunu söylemek gerekirse, her işin başlangıcında zorluk vardır. Bu gibi işler kolay değildir, öncelikle bir miktar sermaye ve az da olsa kitlenizin olması gerekir.  İnsanlara faydalı içeriklerle hitap eden, dikkat çeken paylaşımlar yapmanız gerekir. Bu gibi işler sabır ister, belki aylar belki de yıllar sürebilir…

Bu sizin kitle toplamanıza bağlı…

Dediğim gibi, insanlara hitap eden şeyler yoksa zaten kazanç olmaz.

Kısaca internet yayıncılığı sanal ortamda bilgi veya farklı şeylerin paylaşımıyla meydana gelen bir döngüdür. Bu döngü sayesinde insanların farklı konularda sitelere girip o sitelere kazanç sağlatmasına sanal kazanç diyebiliriz.

Eğer bu işi tek başınıza, bir iş kurmadan yapmak isterseniz sermaye gerektirmez.

Bilgisayarınızın ve internet bağlantınızın olması yeterlidir. Hazır siteler kullanarak yapılabilecek bir iştir. Yazılım bilgisi veya teknik bilgi gerektirmez.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.