İŞ DÜNYASINDA KALİTE, SPOR DÜNYASINDA EĞİTİM ŞART

İŞ DÜNYASINDA KALİTE, SPOR DÜNYASINDA EĞİTİM ŞART

Trabzon’un yetiştirmiş olduğu değerlerden biri olan iş dünyasına ve futbol dünyasına katkı sağlayan Kazancıoğlu Kömür A.Ş yönetim kurulu başkanı Metin Kazancıoğlu ile iş ve futbol dünyasına ilişkin sohbet ettik.

10403026_10207996136596738_7653549160729706819_n.jpg

Röportaj: Özlem Kazancıoğlu

Çocukluğundan beri ticaretle ilgilendiğini söyleyen 57 yaşındaki iş adamı  Metin Kazancıoğlu’na sorduğumuz sorular ve cevaplar şöyle;

“RUSYA İLE TİCARET YAPMAK...”
Kaç yılında ve nasıl giriş yaptınız sektörünüze?

1993 yılında  Türk Cumhuriyetleri ve Rusya ile ticaret yapmak üzere bir şirket kurduk ve o şekilde başladı.

İlk zamanlar yaşadığınız zorluklardan biraz bahseder misiniz?

Sektöre ilk adım attığımız zamanlarda her şeyin zorluğunu yaşadık. Kıyı ticaretinden ithalatçılık ve ihracatçılığa geçiş oldu. Hem
 Trabzon şehri hem Türkiye uluslararası ticaret konularında çok  bilgisiz ve eksikleri vardı. Bunları neredeyse ders çalışır gibi hem ticari konularda çalıştık diyebilirim.

İş yerinizde kaç eleman çalıştırıyorsunuz ?

50 ile 60 arasında değişiyor.  

İYİ TESPİT BAŞARIYI GETİRİR
Bugünlere kadar nasıl gelebildiniz tecrübelerinizi biraz anlatır mısınız ?       
      

Ticarete başladığım yaşlarda tecrübem yoktu. Ancak yakın çevremizde ticaret yapan insanları çok iyi gözlemleyip, tespitler yapmamız büyük avantaj oldu.  Hayatta nelerin yapılması, nelerin yapılmaması gerektiğini iyi tespit ettiğimi sanıyorum.

HEDEF: ÇOK ORTAKLI ŞİRKET
İleriye dönük hedefleriniz nelerdir?

İleriye dönük kitlesel şirket kurmak istiyorum. Yani çok ortaklı birbiriyle hem bayilik konusunda hem de alışverişte ortaklık olabilecek geniş bir ağ şirketi kurmayı arzu etmişimdir.

“YERİNİZDE SAYARSANIZ KÜÇÜLÜRSÜNÜZ”
Rakiplerle mücadelede sektör olarak sizce etik davranılıyor mu?

Oda yavaş yavaş yerini buluyor. Kapitalizmin doğasında rekabet var. Yani sürekli büyümeyi emreden bir sistem... Sürekli yerinizde sayarsanız küçülmüş olursunuz. Bu sistem büyümeye gelişmeye zorluyor.

“SİSTEM BİTİYOR”
Ekonomik olarak bir durgunluk var. Sebepleri? İş dünyası bundan nasıl etkileniyor?

Genel olarak kapitalizmin  her yüz yılda bir  bence kendini  sıfırlaması gerekiyor. Bu sistemin getirdiği bir durum.  Bence bu sistem bitiyor. Çünkü neden bir tarafta çok fakirler hem devlet ülke ve sınıf olarak bir yerde aşırı sermaye birikimi oluyor. Bu sefer bu sosyal yapıyı da etkiliyor. İnsanların sosyolojik ve psikolojik yapısını değiştiriyor. Mutsuz veya çok asabi insanlar yetiştiren bir sistem var.

“TİCARET PARA KAZANMA MESELESİ DEĞİL...”
Dövizdeki değişiklikler  satışlarınızı nasıl etkiliyor?  

Olumsuz etkiliyor. Ani değişiklikler, sistemin dışındaki iniş, çıkışlar olumsuz yönde etkiliyor. Ticaret  bir defa para kazanma meselesi değildir. Bir devamlılık  bir sürekliliktir. Ticaret insanların yaşamını kolaylaştırmak için yapılan bir şeydir. Bazı çevreler bunun dışında zengin olmak için bir sistem haline geldi. Dünyada bazı güçler dünyadaki finansı, ticari durumu yönlendiriyorlar, etkiliyorlar. Kötü oluyor.

Müşteri memnuniyeti sağlamak adına neler yapıyorsunuz?

Satış sonrası hizmete önem veriyoruz. Müşterilerimizin taleplerini cevapsız bırakmamaya özen gösteriyoruz.

“...YALNIZ OLMAK”
İşveren olmanın iyi ve kötü tarafları nelerdir?

İşveren olmak bazen güzel bazen yalnız olmak demektir. Dengeyi kurmak biraz zor. İnsanların ekonomik durumlarının iyi olmasını arzu ediyorsun. Ama sistemde sermaye arttırmanın zorluyor. İkisinin arasında orta yolu bulmaya çalışıyoruz.

‘SPORDA DÖNEN PARALAR HAKSIZ...’
İş dünyası ile ilgili sorularımız bu kadar. Bir de sizin spor geçmişiniz var Tütünsporun başkanlığını da yaptınız. Trabzon’da spor denilince akla futbol gelir. Genel olarak Trabzon’da ki futbolu artı ve eksileriyle değerlendirir misiniz?

Trabzon ve Türkiye’de hatta dünya ile ilgili bir alan....Ben profesyonel futbolun gelmiş olduğu yeri hiç beğenmiyorum.  Çünkü farklı bir sektör haline geldi. Bütün insanlardan kopuk. İnsanlar futbolu seyretmek yerine sadece rekabet duygularını tatmin ediyorlar.  Sporun güzelliğinin dışında rekabet duygusunu tatmin etmek için bir vesile bir vasıta aracı oluyor ve bu sektörde dönen paraları haksız kazançlar olarak görüyorum. Beğenmiyorum. Devletin okullarla amatörce yani sağlıklı bir toplum yaratılması için okullarla entegre olacak sağlıklı bir toplum için spor yapılmalı. Sadece futbol değil futbol farklı bir eski heyecanını kaybetti.

OKULARLA BİRLİKTE SPORU...!
Peki Trabzonspor?

Trabzonspor, bütün büyük takımlar gibi ekonomik olarak cebe sığmayan bir duruma geldi. Ekonomik durumu sürekli kötüye gidiyor. Devletin sübvanse etmese bütün profesyonel takımlar iflas etmek zorunda o zaman amacına uygun olmayan işler oluyor demektir. Bu yüzden bugünkü futboldan soğudum. Çocukluğumdan beri futbolun içerisindeyim. Aile olarak  amatör olarak kendimde futbol oynadım. Belli amatör kulüplerde başkanlık yaptım. Gördüğüm manzara bu. Devlet okullarla birlikte sporu tüm kitleye halka entegre etmeli.

“ANTRENÖRLERİN DEĞERLENDİRME ŞANSIMIZ YOK”
Peki Ersun Yanal’ın gidişini ve Rıza Çalımbay’ın gelişini nasıl yorumluyorsunuz ?

Hiçbir antrenörün kalitesini değerlendirme şansımız yok. Bunu saha sonuçlarıyla anlamak algılamak yanlış bir şey. Çünkü biz halk olarak antrenörleri eleştirirken sadece  ‘şu futbolcuyu neden oynattı, şu futbolcuyu neden oynatmadı’ diye bakabiliyoruz. Sadece futbol bilgimiz geniş kitleler olarak böyle. Antrenörlerde biz futbol sahalarında antrenman  sahalarından bir haberimiz olmadığı için antrenörlerin gerçekten kaliteli mi, kalitesiz mi olduğunu anlama şansımız yok. Bunu sadece saha sonuçlarına entegre etmek doğru değil. Takımın galip gelmesi için belki 30 tane faktör vardır. Bunun yarıdan fazlası olumluysa takım galip gelir. Hakemin psikolojik durumundan futbolcunun ayağındaki krampona kadar saha da çimin durumundan bir sürü faktör sayabiliriz. Çözüm antrenörün gidip gelmesi değil. Türkiye sisteminde arıza var. Para sadece süper ligde dolaşıyor. Takımların altyapıları okullara kadar yeteri kadar amatöre inilmiyor. Çünkü insanlar ya okumaya gidecek ya spor yapacak spor yapan eğitimini yapamıyor. Eğitimini yapan spor yapamıyor. Böyle eğitimsiz sporcular, sporsuz eğitilmiş insanlar oluşturuyoruz. Bu ele alınması gereken bir şey. Çalımbay ve Ersun Yanalla ilgili hiçbir değerlendirme yapmak istemiyorum.

Trabzonspor yönetimine önerileriniz var mı?

1461  takımı bir kaç sene önce süper lige çıktığı zaman şampiyon olduğu zaman o takımın muhafaza edilip hem yöresel futbolcuların çok olduğu hem de takım olduğunu değerlendirseydiler,  bugün bu kadar borca gitmezlerdi. Yöresel insanların futbol oynayacağı Trabzon’un özelliği bu zaten böyle bir şey oluşturulması lazım. Çok pahalı futbolculara gidilmesi gerekmiyor. Sistem olarak alttan yöresel futbolcuların yetiştirilip daha ucuz maliyetsiz şekilde olması gerektiğini düşünüyorum.

Zaman ayırdığınız ve sorularımızı cevapladığınız için teşekkür ederiz.

009-015.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.