Av.Çağla Yavuz Uzun

Av.Çağla Yavuz Uzun

İŞ KANUNUNDA ARA DİNLENME HAKKI

4857 sayılı İş Kanununun (İK) 68. maddesinde, günlük çalışma süresi içinde işçiye dinlenmesi ve yemek, içmek gibi ihtiyaçların giderilebilmesi için ara dinlenme hakkı verilmiştir. Kanuna göre; “Günlük çalışma süresinin ortalama bir zamanında o yerin gelenekleri ve işin gereğine göre ayarlanmak suretiyle işçilere;

a) Dört saat veya daha kısa süreli işlerde onbeş dakika,

b) Dört saatten fazla ve yedibuçuk saate kadar (yedibuçuk saat dahil) süreli işlerde yarım saat,

c) Yedibuçuk saatten fazla süreli işlerde bir saat, Ara dinlenmesi verilir.

Bu dinlenme süreleri en az olup aralıksız verilir.

Ancak bu süreler, iklim, mevsim, o yerdeki gelenekler ve işin niteliği göz önünde tutularak sözleşmeler ile aralı olarak kullandırılabilir.”

Ara dinlenmesi, çalışma süresinin ortalama bir zamanında verilir. Bu zamanın ayarlanmasında ise o yerin gelenekleri ve işin gereği göz önüne alınır. Ara dinlenmesinin, işin başlamasından hemen sonra yahut işin bitimine yakın verilmesi Kanunun amacına uygun düşmemektedir. Ayrıca, işveren yönetim hakkına dayanarak ara dinlenmesini işyerinde nöbetleşe olarak kullandırabilir. Yargıtaya göre, günde on bir saate kadar olan (on bir saat dahil) çalışmalar için ara dinlenmesi en az bir saat, on bir saatten fazla çalışmalarda ise en az bir buçuk saat olarak verilmelidir.

Ara dinlenmesi, bir işyerinde işçilere aynı veya değişik saatlerde kullandırılabilir(İK 68/4). Ara dinlenmeleri çalışma süresinden sayılmaz(İK 68/5). Bu sebeple de ara dinlenmesi için işveren işçiye ücret ödemek zorunda değildir.

Yargıtaya göre, toplu iş sözleşmesinde ara dinlenmesinin iş süresinden sayılacağına ilişkin hüküm bulunsa da, işçi ara dinlenmesinde çalıştırılmamışsa bu süre fazla çalışma sayılmaz ve zamlı ücret istenemez. İşçiye normal ücreti ödenir. Ancak, işçi ara dinlenmesi sırasında fiilen çalıştığını ispat ederse fazla çalışma ücretine hak kazanır.

İşçiler için ara dinlenmesi temel bir hak olduğundan, ara dinlenme hakkı işçiye fiilen kullandırılmalıdır. Buna aykırı düzenlemeler geçersizdir. İşçi ara dinlenmesini serbestçe kullanabilir, dinlenme süresini işyeri dışında da geçirebilir.

***

KAYNAKLAR

Prof. Dr. Nuri Çelik, Prof. Dr. Nurşen Caniklioğlu, Prof. Dr. Talat Canbolat, İş Hukuku Dersleri, Beta, İstanbul, 2018.

 

Av. Çağla YAVUZ UZUN

avcaglayavuz@gmail.com

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.