‘İş merkezi yapılamaz’

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Yavuz Selim Bulvarı’nın (Tanjant yolu) Hacıkasım mahallesinde şahıslardan otopark yapılması gerekçesiyle istimlak ettiği arsada, otopark ile birlikte iş merkezi yapıyor.

iş-merkezi-(1).jpg

Büyükşehir Belediyesinin, Kurtuluş ilköğretim okulu ile Dedeoğlu ve Yücesan ailesinden 25 milyon liraya otopark yapılması amacıyla istimlak ettiği yaklaşık 3 bin metrekarelik arsada 10 katlı 750 araçlık bir otopark yapılacağı açıklanmıştı.

iş-merkezi-(2).jpg

Ancak, otopark projesi değiştirildi ve yeni bir proje çizildi. Yeni projeye göre, arsanın giriş katında 7 büyük işyeri ve deposu ile üst katlarda ofisler olacak. Projeye göre, otoparka girecek araçlar 1. kattaki dükkanların arkasındaki bölüme geçerek mekanik sistemle üst katlardaki otoparka geçebilecek.

Otopark yapılacağı gerekçesiyle arsası istimlak edilen Metin Yücesan, ‘Arsamızı istimlak ettirmemek için çok mücadele ettik. Ancak, kamu yararı göz önüne alınarak otopark yapılacağı gerekçesiyle istimlak ettiler’ dedi.

Bu arada hukukçular, otopark yapılması için istimlak edilen arazinin başka bir amaç için kullanılamayacağını söylediler. Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin bu olayı nasıl aşacağı merak ediliyor.

Kandaz’ın tavukları!

Trabzon eski valilerinden biri köy yumurtası yemek için, Atatürk Köşkünün bitişiğindeki valilik konağının bahçesinin bir kenarında tavuk beslerdi. Vali bey, folluktan hemen her gün 5-10 yumurta alırdı. Vali bey, Trabzon’dan tayin olunca tavukların da dağıtıldığını duymuştuk.

kandaz.jpg

Atatürk Köşkü sakinlerinden, valilerin komşusu işadamı Hasan Kandaz, geçenlerde küçük bir poşetle ziyaretimize geldi. Kandaz, ‘Size organik erik, köy yumurtası ve amofte reçeli getirdim’ dedi.

Hasan Kandaz, Atatürk Köşkünde başarılı işlere imza atıyor. Birkaç dönümlük bahçesinde yok yok.

Hasan Kazdaz’ın köy yumurtaları gerçekten köy yumurtası idi. Trabzonspor’un meşhur malzemecisi ‘Kuş Memet’ Kalekapısındaki evinin üst katında tavuk besler. Kuş Memet’in tavuklarının yumurtaları meşhurdur. TS’nin eski topçuları Kuş Memet’ten yumurta isterler. Kuş Memet de arkadaşlarını kırmaz ve hepsine üçer beşer çift yumurta verir. Kuş Memet’in yakın dostlarından biri, ‘Memet abi, bu senin tavuklar günde üç kez yumurtluyor. Çatıda 6-7 tavuğun var. Tavukların bazılarının yumurtlamadığını söylüyorsun. Diğer yandan senden yumurta isteyene, yumurta veriyorsun. Bu nasıl iştir’ der. 

Kuş Memet, güler ve ‘Oğlum, şu karşıda marketten yumurta satın alıyorum. Sonra yumurtaları toprakla kirletiyorum. Oldu sana köy yumurtası’ diye cevap verir.

Hasan Kandaz’ın getirdiği köy yumurtaları gerçekten köy yumurtası. Yalnız eriklerin organik olup olmadığı konusunda pek karar veremedik.

Protokol Camisine ihtiyaç var mı?

Bu köşede cami ve imamlarla ilgili iki satır yazsak, önce gazetemizin spor müdürü Hamza Mısır, ardından Altuğ Atalay tepki koyar. Sonra da ikram sofrasının patronu Mustafa Çolak! Hamza Mısır Trabzon İmam Hatip lisesini adeta hatimle bitiren bir kardeşimiz. İmam Hatip’i tam 9 yılda bitirmiş. Altuğ Atalay, çokları bilmez ama namazında niyazında bir kardeşimiz. Mustafa Çolak’ı zaten hemen herkes tanır.

protokol.jpg

Trabzon Büyükşehir Belediyesi sahilde Moloz mevkiinde kimine göre 5 kimine göre kimilerine göre de tam 10 bin kişilik bir protokol camisi yaptırıyor. Cami, protokol camisi olacağına göre muhtemelen namaz kılınacak mekanlarda da düzenleme yapılacaktır.

Bu arada anlamadığımız bir olay var!.. Protokol camisi olur mu? Neyse…

Sahilde Moloz’da veya bir başka alanda beş-on bin kişilik ve üstelik protokol camisi olarak nitelendirilecek bir caminin yapılmasını doğru bulmuyoruz.

Çünkü bu caminin Cuma günleri dışında cemaati olmaz, ayrıca öyle bir ihtiyaç da yok. Ayrıca, Moloz’a yakın iki hatta üç büyük cami var. Birincisi 1830’lu yıllarda Trabzonluların, o bölgenin esnafının Kindinar’ın doğu yamaçlarında Kanlıkaya denilen bölgeden elden ele taşıyarak yaptırdığı Çarşı camisi, ikincisi ise Kilisenin yerine yapılan Pazarkapı camisi. Diğerlerini saymıyoruz… Ki bu camiler de Ramazan ayı haricinde sabah, akşam ve yatsı vakitlerinde boş!

Trabzon’un çok önemli üç camisi var. Biri İskenderpaşa, diğeri Ortahisar bir diğeri Bahçecik’teki büyük cami. Bunlara bir de Gülbaharhatun’u ekleyebiliriz. Bu camiler varken, gösteriş için beş on bin kişilik protokol camisi yaptırmak bize göre doğru değildir.

Dostlarımız, arkadaşlarımız bize kızsa da, biz eleştiri ve uyarılarımızı sürdüreceğiz.

 

**************

 

Fenerbahçe’nin

çay bahçesi!

 

Rizespor öteden beri bir avuç Rizeli bürokratın siyasi hesaplarla ayakta tuttuğu bir takımdır. Bir tür ''Türk komünizmi'' olan Kemalist Türkiye'nin son kamu iktisadi teşekkülü olan Çaykur'un sırtına vurulmuş suni bir yapıdır. Ve ciddi bir sosyolojik dayanağı yoktur. Fenerbahçe'nin çay bahçesidir. Çaykur'un fabrika müdürleri ambarlara alım yapacak işçi göndermezler ama Rizespor'u süper ligde tutma adına her çay üreticisinden kesinti yaparlar. Yani Rizespor Çaykur'daki bürokratların çay üreticisini istismar aracından başka bir şey değildir. Her yıl Türkiye'deki bütün genel müdürlerin, bürokratların, valilerin çayları hediye olarak bedava dağıtılır. Yani Çaykur'un siyaseten istismarının yanında sporda da bir istismarıydı Çaykur Rizespor. Bir futbol gerçeği olmuş olsaydı Trabzonspor'un Türk futbolundaki haklı mücadelesine en az iki resmi açıklamayla destek verme erdemini gösterebilirdi. Dolayısıyla Rizespor'un bu yıl küme düşmüş olması hak etmediği bir şey değildi. (Metin Kondel)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar