Av.Çağla Yavuz Uzun

Av.Çağla Yavuz Uzun

İŞÇİNİN MAZERET İZNİ

Çalışma hayatında işçinin işgörme edimini yerine getirmesini engellemeyen ancak dürüstlük kuralı gereği de kendisinden çalışmasının beklenemeyeceği bazı durumlarda işçinin mazeretli sayılması gerekir. İşçinin ya da çocuğunun evlenmesi, eşin doğumu, eşinin ya da çocuğunun ölümü gibi durumlar buna örnek teşkil etmektedir.

2015 yılında yapılan 6645 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla, “Mazeret İzni” düzenlemesi getirilmeden önce, 4857 sayılı İş Kanunu’nda mazeret izni ile ilgili doğrudan bir düzenleme bulunmamaktaydı. Ancak İş Kanunu’nun 46. maddesinde evlenmelerde üç güne kadar, anne veya babanın, eşin, kardeşin ve çocukların ölümünde üç güne kadar verilmesi gereken izin sürelerinin hafta tatile hak kazanma koşulu açısından çalışılmış günler gibi hesaba katılacağı belirtilmekteydi. Bu düzenlemenin mantığına göre de işverenin maddede sayılan durumlarda işçiye izin vermesi gerektiği sonucuna varılmaktaydı.

Mazeret İzni süresi kaç gündür?

6645 sayılı Kanunla, işçilere açıkça mazeret izni hakkı tanınmıştır. Kanuna göre, “İşçiye; evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü hâlinde üç gün, eşinin doğum yapması hâlinde ise beş gün ücretli izin verilir.

İşçilerin en az yüzde yetmiş oranında engelli veya süreğen hastalığı olan çocuğunun tedavisinde, hastalık raporuna dayalı olarak ve çalışan ebeveynden sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla, bir yıl içinde toptan veya bölümler hâlinde on güne kadar ücretli izin verilir.” düzenlemesi getirilmiştir( Ek m.2).

Kanundaki mazeret izni düzenlemesinden anlaşıldığı üzere bu izinler ücretli izin olarak kullandırılmak zorunda olup, işverenin mazeret izni süresini ücretten kesmesi söz konusu değildir. Ayrıca Kanunda sayılan durumların varlığı halinde işveren, işçiye mazeret izni vermek zorunda olup, işçiye izin verip vermeme konusunda işverenin takdir hakkı bulunmamaktadır.

Kanunda işçinin kullanacağı mazeret izni sürelerinin işgünü olup olmadığı hakkında bir düzenleme mevcut değildir. İş Kanunu’nda işgünü olarak düzenlenmek istenen süreler açıkça belirtildiğinden ve mazeret izni düzenlemesinde bu şekilde açıkça bir düzenleme olmadığından mazeret izni sürelerinin işgünü olmadığı, takvim günü olduğu kabul edilmelidir. Örneğin cumartesi günü evlenen bir işçinin 3 gün olan mazeret izni cumartesi, pazar ve pazartesi olacak şekilde kullandırılır.

***

KAYNAKLAR

Prof. Dr. Nuri Çelik, Prof. Dr. Nurşen Caniklioğlu, Prof. Dr. Talat Canbolat, İş Hukuku Dersleri, Beta, İstanbul, 2018.

avcaglayavuz@gmail.com

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.