İşçisiz ve memursuz 1 Mayıs!

Trabzon Atatürk Alanı çevresinin en eski esnafından biri olan Yıldız Büfe’nin patronu Adnan Çalık’a, ‘1 Mayıs kutlamalarına katılım nasıldı’ diye sorduk.  Yıldız, ‘Katılım her geçen yıl düşüyor’ demekle yetindi.
Aynı soruyu gazetemiz sahibi ve yazarı Hasan Kurt’a da sorduk. Kurt, ‘Memlekette işçi mi kaldı’ dedikten sonra şöyle devam etti:
‘1 Mayıs kutlamaları önceki yıllarda daha görkemli idi. Dün, Maraş caddesi güzergahındaki kortejde Türk-İş’e bağlı az sayıda işçi, emekli memur ve öğretmenler, CHP’nin emekli mensupları ve sol gruplar olarak bilenen bazı derneklerin az sayıdaki üyeleri, yine az sayıda üniversite öğrencisi… Bunu da normal karşılıyorum. Çünkü devlet kuruluşlarında işçi kalmamış, taşeronlaştırılmış. Kortejde taşeron işçi de yoktu. Memur ve işçilerin önemli bir kesimi hükümetin kontrolündeki sendikada! Mesela Belediyelerde çalışanlar, etkinlikte yoktu. Üniversite gençliğinden de geçen yıllara oranla katılım çok düşüktü. Maraş Caddesi’nin kaldırımlarındaki insan sirkülasyonu neredeyse yürüyenler kadardı. Ayrıca, tahminim o ki Bine yakın da emniyet görevlisi vardı.1 Mayıs etkinliklerine eskiden sağ veya merkez partiler pek ilgi göstermezdi. Bu yılki etkinlikte İYİ Parti’nin temsilcileri vardı’.  

işsisiz.jpg
1 Mayıs kutlamalarına katılımın her geçen yıl giderek azalmasının nedeni yorumlayan CHP eski ilçe başkanlarından Nuri Aydın, işçi ve memurların hükümet baskısından korktukları için meydana çıkamadıklarını söyledi. Aydın, ‘Kutlamada emekçileri mumla aradık’ dedi.

Teoman Yılmaz’dan
Başkan’a 9 soru!

teoman-yilmaz.jpg

Teoman Yılmaz, emekli yüksek makine mühendisi bir isim. Yılmaz emekli olduktan sonra özel sektörde kısa süre çalıştı. Diğer yandan da sosyal medyada Trabzon’un sorunlarını gündeme getirmeye başladı. Kısa sürede binlerce takipçiye ulaştı. İl genelinde belediyeden, hükümetten şikayetçi olanlar Teoman’a haber yağdırmaya başladı. Teoman da haberleri sosyal medyada yayınlamaya başladı. Bu arada kendisi de haber peşinde koştu.
Dün, emekçilerin işçilerin, çalışanların, alınteri akıtanların bayramı idi. Teoman Yılmaz, bu önemli günde sayfasında bir fotoğrafa yer verdi ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanına, belediyede taşeron işçi olarak çalışan işçiler adına 9 soru sordu. İşte o sorular;
1-Bu fotoğraftaki öğle yemeğini başkan her öğle bizim yediğimiz gibi yer mi?
2-Bu yemeğin maliyeti ne kadardır?
3-Bu yemeğin belediyeye fatura bedeli ne kadardır?
4-Toplu iş sözleşmesi imzalamadığı işçiler var mı?
5- Belediyede çalışan işçiler arasında yüksek bazda ücret farklılıkları ve sosyal haklar eşitsizliği var mı?
6-Yemek parasını alamayan işçi var mı?
7-Verilen yemeği başkan kendisi bir hafta yemeye dener mi?
8-Diğer belediyelerle, Büyükşehir belediyesi ücretleri arasında bir karşılaştırma listesi yayınlar mı?
9-Temsilci ve delegelere, falan ismi seçeceksin diye bir baskı ya da yönlendirme uygulamış mıdır?

Ankara’daki Trabzon günlerine gidiyorlar!

AKP’nin milletvekili aday adayları, il ve ilçe yöneticileri, gençlik kolları, belediye başkan ve çalışanların önemli bir kısmı 3 Mayıs günü Ankara’da olacaklar. Başkente gidecek olan çok sayıda milletvekili aday adayı Trabzon günlerine katılacak ve Ankara da yaşayan Trabzonlulara broşür dağıtacaklar. Milletvekili aday adayları daha sonra Trabzon’a dönecekler ve Cumartesi günü yapılacak olan temayül yoklamasına girecekler. Cumartesi günü yapılacak temayül yoklamasında, belediye başkanlarının yanısıra, partinin değişik kademlerinde yer alan yaklaşık 1900 üye milletvekili aday adayları için oy kullanacak. Temayül yoklamasına mevcut milletvekilleri katılmayacak. Temayül yoklamasında çıkan sonuç Ankara’ya bildirilecek. Milletvekili aday sıralamasında son kararı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan verecek.

Reklam için aday
adayı olmadılar!

AKP’nin Trabzon’dan milletvekili aday adayı olanların sayısı mevcut vekillerle birlikte 60’ı buldu. AKP’den aday adayı olanlar 6 bin lira başvuru ücreti ödüyorlar. AKP’den aday adayı olanların yatırdıkları para, parti genel merkezine gitmiş. AKP’ye yakından takip eden bir gazeteci, milletvekilliğine aday adayı olan isimlerin yarısının reklam ve partiliklerini tescil etmek için başvuruda bulunduklarını iddia etti. AKP’de ilk ona girecek isimlerin belli olduğunu öne süren gazeteci, ‘Bu isimlerin yarısı temayül yoklamasında sınıfta kalır. Geri kalan yarısını da genel merkez eler’ dedi.
AKP’yi takip eden gazeteci her ne kadar bu şekilde görüş bildirse de bize göre, aday adayları arasında isim yapmak veya partili olduklarını kanıtlamak için başvuruda bulunanlar yok denecek kadar az. O nedenle aday adaylarının hepsinin şansı var.

İlçe seçim kurullarında
yeterli eleman var mı?

Cumhurbaşkanlığına 100 bin imza ile aday olacağını açıklayan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, için partinin il ve ilçe teşkilatları seferberlik ilan etti. İYİ Parti Trabzon il Başkanı Hasan Saka, ‘Trabzon’da il genelinde 600 civarında teşkilat yöneticisi ve bu sayının birkaç katı kadar üyemiz var. Trabzon’da Meral hanım için imza verecek onbinler var’ dedi.
Kaşüstü’ndeki Adliye Sarayında, 4 Mayıs’ta başlayacak ve 9 Mayıs akşamı sona erecek olan imza verme işlemlerinde ilçe seçim kurulunda kaç personelin görev alacağı bilinmiyor. Meral Akşener haricinde SP genel başkanı Temel Karamollaoğlu için de imza verileceğini hatırlatan İYİ Parti il başkanı Hasan Saka, ‘Yalnız Ortahisar ilçe seçim kurulunda değil ilçelerde de yoğunluk yaşanabilir. İlçelerin seçim kurulu başkanları yoğunluğu önlemek için herhalde tedbir alırlar’ dedi.
Cumhurbaşkanı adayları için imza verecek olanların nüfus kimlikleriyle ilçe seçim kuruluna gitmelerinin yeterli olacağı açıklandı.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar