İşgalden kurtuluşa Trabzon savunması!

Trabzon’un Rus işgalinden kurtuluşunun 102. Yıldönümü nedeniyle Trabzon Büyükşehir Belediyesi bir etkinlik düzenledi. Söyleşi, 40. Uluslar arası Trabzon yarı maratonu ve Haluk Levent Konseri..

iygalden-kurtulusa-001.jpg

24 şubat yarı maratonu ilk kez 12 Eylül darbesi sonrası 1981 yılında düzenlenmişti. Maroton o yıldan bugüne devam ettirildi. 24 Şubat yarı maratonunda bir de halk koşusu var. 23 Şubat Pazar günü gerçekleştirilecek olan yarı maratona katılanlara Büyükşehir Belediyesi tohumlu kalem verileceğini açıkladı.

Etkinliklerin finalinde, Atatürk Alanı ve Meydan parkında akşam saat 20.00 de Haluk Levent Konseri var. 24 Şubat etkinlikleri kapsamında bir de, ‘işgalden kurtuluşa Trabzon savunması’ adlı bir söyleşi düzenlenmiş.

TV8 nin sabah haberleri sunucusu Cansu Canan Özgen hanımın moderatörlüğünde iktidarın tarihçisi olarak ün yapan Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil ‘işgalden kurtuluşa Trabzon savunması’ üzerine konuşacak.

Gazetemiz istihbarat şefi Levent Ustabaşı, dün sosyal medyada söyleşinin tanıtım afişini paylaştı ve altına da, ‘Gideceğim’ yazdı.

Bizde Levent’in bu paylaşımının altına, 'işgalden kurtuluşa Trabzon savunması' konusunda Trabzon'da onca tarihçi varken, birilerine para verip Trabzon'da konuşturmak yanlışın ötesinde bu kentin değerlerine hakarettir. Mesela; Bir Veysel Usta, Mesut Çapa; Kenan İnan, Mehmet Okur vs. dururken, iktidar yandaşlarına para akıtmayı kınıyorum’ diye yazdık. Özelden onca arayan oldu ve tebrik etti.

Belediyelerin, Üniversitelerin vs. bu tür etkinlikler, söyleşiler düzenlemesini olumlu buluyoruz. Bizim eleştirdiğimiz olay, Trabzon’da; Trabzon, ülke ve dünya tarihini en ince ayrıntısına kadar anlatacak ve bu konuda çok sayıda kitap yazmış isimler varken, Trabzon ile ilgili bir eser ortaya koymayan tarihçinin ve de TV sunucusu veya yazarın davet edilmesidir.

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil Osmanlı tarihi ve Abdülhamit üzerine çok sayıda kitabı var. İktidarın tarihçisi olarak nitelendirilmesinin nedeni de budur. Tarihçiliğine söz etmediğimizi açık ve net olarak belirtelim. Tarihçiliğine tarihçiler karar versin!

 Canan hanım, son dönemlerde iyi bir çıkış yakaladı. Maden Mühendisi olan Cansu hanım, BJK TV de mesleğe adım attı. Habertürk TV de sunuculuk ve tarihsel konuların ele alındığı öteki gündem proğramlarını ekrana getirdi. Sonra A habere, A Para ve  ardından TV8 de sabah haberiyle ekrana geldi. Canan hanım da iktidara yakın bir isim olduğundan davet edildi.

Ahmet Hoca ve Canan hanım, söyleşi de bakalım ‘işgalden kurtuluşa Trabzon savunması’ konusunda farklı bir şey söyleyecekler mi?

Ordu’daki kimsesiz Trabzonlular mezarlığı!

28 Aralık 2019 tarihinde, Ordu’nun yetiştirdiği değerlerden biri olan şair- yazar Hikmet Pala’nın, Ordu Bekirli köyünde ki, ‘Kimsesiz Trabzonlular mezarlığını’ köşemize almıştık.

ordu.jpg

Ruslar Trabzon’u ve çevresini işgal etmeden önce, il genelindeki Müslüman halkın büyük bölümü kara ve deniz yoluyla kenti terk etmeye başlamışlardı. Hikmet Pala, o günlerde yaşananları kısa ve özet olarak aktardıktan sonra Ordu’daki ‘Kimsesiz Trabzonlular Mezarlığı’nı ve bu mezarlığın son durumunu  fotoğrafladı ve Ordu ile Trabzon Büyükşehir Belediyelerine çağrıda bulunarak, kaderine terk edilen mezarlığın düzeltilmesini istedi...

Bizde Pala’nın bu isteğine yürekten katıldığımızı yazdık. . Pala’nın ‘kimsesiz Trabzonlular mezarlığı’ başlıklı yazısını yazısını internetten okuyabilirsiniz.

Geçtiğimiz hafta Ordu Büyükşehir Belediyesinden, Trabzon’a bir davet gelmiş. Aslında, ordu’dan davet gelmeden Trabzon büyükşehir belediyesi girişimde bulunmalıydı.

Neyse; sosyal medyada Trabzon Yazarlar Birliği başkanı Mustafa Durmuş’un konu ile ilgili bir paylaşımını okuduk. Paylaşım şöyle;

09.02.2020 tarihinde Ordu Büyükşehir Belediyesinin daveti üzerine Ordu iline giderek Perşembe ilçesi Bekirli köyündeki kimsesiz Trabzon'lu muhacirler mezarlığı konusunu Ordu Büyükşehir Belediyesi Gnl. Skrt sayın Çoşkun Alp, mezarlıklar müdürü Ali Cenap Eraslan, Bekirli köyü muhtarı Ziya yıldız, Ordu B. Bel. meclis üyesi Perşembe belediyesi meçlis üyesi Alper Bektaş, Ordulu Tarihci yazar Hikmet Pala, Trabzon Yazarlar Derneği yön. Kurulu olarak bizleri kabul ederek Bekirli köyü mezarlığının durumunu masaya yatırarak her yönü ile ilmi ve teknik olarak fikir alışverşinde bulunduk. görüşmelerimiz her yönü ile mükemmel bir şekilde sonlandı.’

Mezarlığın durumu masaya yatırılmışsa, her yönüyle ilmi ve teknik olarak fikir alışverişinde bulunulmuşsa, demek ki iş icraya kaldı. Anladığımız kadarıyla Trabzon Yazarlar birliği Trabzon Büyükşehir Belediyesi adına Ordu’da ki Trabzonlu kimsesizler mezarlığını düzenleyecek. Yazarlar Birliği, bir de Trabzon Maşatlıkta ki Katolik Mezarlığına da bir el atsa Trabzon’daki sonuçta mezarlık!

Doktorunuz diyor ki;

Böbreklerden geçen kan temizlenir, artık ürünler idrarla vücuttan atılır. Bazen artık ürünler içerisindeki minareller üst üste birikerek böbrek taşı denilen tortuları oluşturur. Böbreğin içinde hareketsiz duran taş bir bulgu vermeyebilir. Ancak taş, böbrekle idrar kesesini birleştiren kanala düşerse bulantı kusma ile birlikte şiddetli ağrı ve bazen de idrarda gözle görülebilen kanama olur. Ağrı(renal kolik) kıvrandırıcıdır, aralıklı gelir. Böğür ve böbrek bölgesinden başlayan ağrı karına yayılır, kasıklara kadar iner. Böbrek taşı aşağı doğru indikçe işeme ihtiyacı artar. Hasta çoğu kez soluktur, huzursuzdur, terler, yerinde duramaz,yürür,kıvranır. Taşın olduğu bölgeye biraz sertçe vurulursa ağrı daha da artar. Genelde yarım santimden küçük taşlar ağrı kesicilerle yönetilebilir, hasta bol su içebilecek durumda ise evinde taşın düşmesini bekleyebilir. Altı hafta bekledikten sonra düşmeyen taşlar şok dalgalarıyla kırılır ya da ameliyatla(açık veya kapalı) alınır. (Dr. Kemal Küçükali)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar