IŞİD’i kınama mı, yoksa prova mı?

HDP, PKK, KCK ve sol grupların Türkiye’nin çok sayıda il ve ilçesindeki yakıp-yıkma eylemleri, gerçekten KOBANİ’ye destek ve IŞİD’i kınama mı yoksa ayrılıkçıların başkaldırı provası mı?
Olan bitenleri, film şeridi gibi göz önüne getirdiğimizde bu olayların kınama değil bir ayrılıkçıların başkaldırı provası olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu başkaldırıya, tamamı olmasa bile bazı CHP’lilerin destek vermesi oldukça düşündürücü!
Tanrıkulu, CHP seçmenine çağrıda bulundu ancak, Tanrıkulu’nun çağrısına kulak veren olmadı ve CHP’liler sokağa inmedi. Aksine, sokaktakilere tepki verdi.
***
Nihat Genç, Türkiye’deki gelişmeleri yorumlarken, ‘Ortalık kaosa döndükçe, cumhuriyeti işgal edip parçalayanlar dahi, cumhuriyetin güzelliği karşısında çaresiz kalıp, şimdi PKK’nın Türk Ordusu’ndan yardım istemesi gibi ‘cumhuriyet’ değerlerinden imdat istemeye başlayacağı o günler başlamıştır’ diyor ve MHP ile CHP’ye şöyle sesleniyor;
‘Ey MHP bir lafım da sana, İslamcı iktidarın PKK’ya attığı kanlı kazık tutarsa önümüzdeki seçim MHP yüzde iki dahi alamaz, seninkiler topyekun Tayyipçi olur.
Ey CHP, iddia ediyorum, bu etnik-mezhepçi siyasetinle CHP önümüzdeki seçim barajını geçemez, çünkü artık günlük hayata karışan etnik-mezhebin kanlı çatışmaları karşısında halkın arayacağı tek şey ‘sağduyudur’ ‘güvendir’.
PKK’yla ortak naralar atıp iç savaşa katılan halinizle mi bu güveni vereceksiniz, ey, artık kimsenin saymadığı sayın Kılıçdaroğlu, Ey Tayyip sana da helal olsun, şu PKK’yı evirip çevirdin sonunda CHP’nin kucağına bıraktın ya, şeytanlığınıza şapka çıkartmamak ne mümkün..
Bu anarşist kaostan etnik-mezhepçi siyasetler ve siyasetçiler çıkamaz, etnik mezhep siyaseti dolmuş taşmış ve kördüğüme girmiştir, ülke 12 eylül öncesi günlerin eşiğindedir. Başta Sezgin Tanrıkulu bütün CHP’lilere PKK’yla seçim ittifaklarınıza bugünden başarılar dilerim’.
***
Suriye ve Irak’ta olaylar arı kovanına çomak sokmaya benzedi. Arıların nereye hücum edeceği ne tarafa gideceği belli değildir.
Suriye ve Irak’a, çomak sokarsan olacağı budur!
Bölgenin her yanı kan gölü!
Suriye ve Irak’a, çomağı kim veya kimler soktu?
Çomağı sokan, bu ülkeleri karıştıran ve sonunda bu bölgedeki enerjiyi kontrol altına almak isteyenler belli. ABD, İngiltere ve diğerleri!
Irak’ın bölünmesi, parçalanmasının ve Suriye’de Esat’ın devrilmesinin Türkiye’ye, Türk halkına ne tür bir yararı olur?
Türkiye; Musul-Kerkük’ü mü alacak, Şam vilayeti Osmanlı’da olduğu gibi TC’nin bir eyaleti mi olacak?
Bu devirde hiçbirinin gerçekleşme ihtimali yok!
Kürtler bir yana ABD ve İngiliz, Kerkük’ü Musul’u sana mı bırakacak. İsrail, Fransa, Şam’dan mı vazgeçecek. Rusya, kullandığı Suriye limanlarını mı terk edecek.
Peki, o zaman Türkiye neyin peşinde?
Mezhepçilik yaparak pastadan pay mı kapacak?
Sana pastadan bir dilim bile yedirmezler ve yedirmiyorlar!
Ne yapıyorlar, ‘müdahale et, savaşa gir’ diyorlar.
Gir ki, senin ülken de parçalansın!
Bölgede petrol kadar değerli olan Fırat’ın, Dicle’nin suyuna da sahip olalım.
Türkiye, hangi şartta olursa olsun mecbur kalmadıkça bu bölgeye asker göndermemelidir.
***
İŞİD’in Kobani’yi alması, Kürtleri bölgeden uzaklaştırması; büyük Kürdistan projesinin dört ayağından birinin kopmasıdır. Bu ayak, Doğu ve Kuzey Kürdistan için çok önemli bir ayaktı. Bu ayak düşünce, Büyük Kürdistan hayali de şimdilik suya düştü.
Türkiye’nin birçok kentinde IŞİD’i kınama ve KOBANİ’ye destek eylemlerinin, yakıp yıkmaya dönüşmesinin altında bu olay vardır. Bu olaya kalkışma provası diyenler olsa da biz aynı görüştü değiliz. Bu olay mağlubiyetin dışavurumudur.
Türkiye Cumhuriyeti Devleti, çok badireler atlattı, bu olayları da atlatacaktır. Burada Türkiye sevdalılarına düşen iş, oyuna gelmemeleri, birilerinin ekmeğine yağ sürmemeleridir.


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.