İskenderpaşa’nın taşınması doğru mu?

 

Milli Eğitim Bakanlığı eski müsteşarlarından rahmetli Bener Cordan, Fatih Eğitim Enstitüsünde hem enstitü müdürü idi hem de Halk Edebiyatı hocamızdı. Bener Hoca ile o yıllarda 1970’li yılların ikinci yarısında tanışmıştık.

Sonraları dostluğumuz, ağabey-kardeş ilişkimiz teklemeden bu dünyadan göçene kadar devam etti.

Bener Hoca Trabzon Milli Eğitim Müdürü iken bizde Tercüman Gazetesi’nin bölge temsilcisi idik. Gazetenin bürosu Uzunsokak’ta idi. O yıllarda Trabzon valisi olan Enver Hızlan, KTÜ rektörü Prof. Dr. Kemal Gürüz, rektör yardımcıları. Milli Eğitim Müdürü Bener Cordan, Emniyet müdürü ve diğer üst düzey bürokratlar hafta sonları mutlaka gazeteye gelirlerdi.

Büronun karşı tarafında, eski As sineması aralığında Ali Baba’nın tatlıcı dükkanı vardı. Ali baba o daracık dükkana üç-dört masa sığdırmıştı. Tatlıları da meşhurdu! Ekmek tatlısı, tavuk göğsü, dondurma..! Kış aylarında peynirli, kıymalı partileri. Allah selametini versin Kemal hoca, peynirlinin yağlı kısmını ağzına koymazdı. Ucundan biraz yerdi o kadar. Tatlılara ve dondurmaya kimse hayır demezdi.

Zevat kapıdan içeri girer girmez, Ali baba servis yapardı.

Hepsine helali hoş olsun.

Bener hoca ile eğitim sistemini ve Trabzon’daki okulları masaya yatırırdık. Saatlerce konuşurduk.

Ben; Anadolu ve İmam Hatip Liselerinin kesinlikle kapatılmasından veya sayılarının mümkün olduğunca aza indirilmesinden yana idim.

Türkiye’de İlahiyat Fakültelerinin alt yapısını oluşturacak İmam Hatip liselerinin sayısının 50’yi geçmemesi, Anadolu ve Fen Liselerinin de o kadar olması ve bu okulların kent merkezlerinde değil belirlenen ilçelerde ve yatılı olması gerektiğini söylerdim.

Bu okulların birinin Arap-Acem, diğerinin de İngiliz- Amerikan emperyalizmine hizmet ettiğini savunurdum. Hala bu görüşteyim.

İlk ve orta öğretimde, eğitim dilinin kesinlikle Türkçe olmasını belirtirdim.

Bu arada şunu belirteyim, yabancı dil öğrenmek farklı, yabancı dilden eğitim vermek çok farklıdır.

Bener Cordan’ın Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü döneminde Trabzon kent merkezindeki bazı okulların kapatılması, başka bir ifade ile taşınması gündeme gelmişti.

Bener Cordan, daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarlığına getirildi.

Cordan ile eğitim üzerine yaptığımız sohbetler azaldı ancak devam etti.

Rahmetli Cordan, Trabzon kent merkezinde ticari alan içersinde kalan bu okulların arsasının satılması ve elde edilecek para ile kentin yeni mahallelerine okul yapılması fikrinde idi.

Muzaffer Tunç’un Milli Eğitim Müdürlüğü döneminde de bu olay yine gündeme gelmişti.

 

İskenderpaşa İlköğretim Okulu

 

Trabzon Valisi rahmetli İsmet Gürbüz Civelek, İskenderpaşa İlkokulunun bahçesinde yeni bir okul yaptırmak için kolları sıvamıştı. Rahmetli Civelek, kat karşılığı yaptıracağı okula ‘Vali İsmet Gürbüz Koleji’ adını verecekti.

O günlerde haftalık Trabzon Ekspres Gazetesi’ni çıkarıyordum.

İskenderpaşa ilkokulunun bahçesinin Uzunsokak tarafına yaptırılacak olan okula ve bu okula valinin adının verilmesine sert tepki göstermiştim. Ticaretin ve trafiğin yoğun olduğu bölgede okul yaptırmanın, mevcut okulun kapasitesinin arttırılmasının ileride büyük sakıncaları olacağını yazdık, söyledik. Milli Eğitim Müdürü Muzaffer Tunç da bizim gibi düşünmesine rağmen Valiyi ikna edemedi.

Vali Civelek, eleştirilere rağmen okul yaptırma işinden vazgeçmedi.

Bahçenin Uzunsokak tarafında dükkan katı İbrahim Usta’nın olmak şartıyla okul inşaatını başlattı. Yeni okula ismini verdirmekten vazgeçti. Çünkü yeni yapılan ek bina İskenderpaşa’ya aitti. Bu durumda İskenderpaşa’nın adını değiştirmesi gerekiyordu. Buna cesaret edemedi.

Tarihi İskenderpaşa İlkokulu,  eski ve yeni olmak üzere iki binada eğitim vermeye başladı.

Birinci bina Maraş Caddesi’ndeki eski yapı, ikincisi Uzunsokak tarafındaki yeni binanın üst katları.

Okulda derslik sayısı artınca, okulun mevcudu da artmaya başladı.

İskenderpaşa İlkokuluna eskiden bir veya iki mahalleden öğrenci gidiyordu. Trabzon’daki tüm ilkokullarda da durum aynı idi. Her öğrenci kendi mahallesindeki okula giderdi.

Sonraları bu yapı değişti.

Tarihi Cudibey ve Kurtuluş ilkokulları tanjant yol güzergahında kaldığı için yıkıldı. Karma Ortaokulu Cudibey adını aldı ve öğrencileri bu okulda toplandı.

Birkaç yıl öncesine kadar ilkokullar, 5 yıldı. Sonra okullar ilköğretim okulu oldu ve eğitim süresi de 8 yıla çıkarıldı.

 

Öğrenci sayısı- mahalle nüfusu

 

İskenderpaşa İlköğretim Okulunun mevcudu ne kadardır, bilmiyorum. İki bin civarında olduğunu sanıyorum. İki bin öğrencinin yüzde sekseni özel ve resmi servis araçlarıyla bu okula geliyor. Dumlupınar ve Cudibey’de de durum aynı.

Öğrenci servis araçları, trafiği alt üst ediyor!

Bu okullar, bulundukları mahallenin öğrencilerini alsalar belki de sorun olmayacak.

Çarşı mahallesinin nüfusu bin veya binbeşyüz, mahallenin ilköğretim okulunun (İskenderpaşa) mevcudu 2 bin beş yüz!

İskenderpaşa, Kemerkaya, Gazipaşa, Hacıkasım, Cumhuriyet mahallerinin nüfusu 5-6 bin, bu mahallerdeki Dumlupınar, Cudibey, Yavuz Selim İlköğretim okullarındaki öğrenci sayısı daha fazla.

Eğitim ve öğretim de bir planlama, düzenleme vardır. Bu nasıl mantıktır?

Öğrenciler; ilçelerden, köylerden, uzak mahallerden minibüslere binecek, kent merkezinde trafiğin, gürültünün en üst düzeyde olduğu bölgede eğitim görecekler.

Merkezdeki bu üç okula ilgi gösterilmesinin nedeni, bu okullarda daha iyi eğitim verildiği iddiasıdır.

Bahçesi olmayan, öğrencilerinin yarısı bahçeye indiğinde yürüyemeyen, tuvaletlerine sıra ile girilen, hatta sıra gelmediği için duvar diplerine işenen, teneffüslerde koridorlarda yoğunluktan adım atılamayan, 40-50 metrekarelik sınıflarda 60 öğrencinin ders gördüğü bir okulda nasıl iyi eğitim verilebilir?

Bu okulun öğretmenleri derya olsa ne yazar?

Burada şunu da belirteyim, bu üç okuldaki öğretmenlerin büyük çoğunluğu deneyimli ve tecrübeli öğretmenler. Ancak, deneyim ve tecrübe çok fazla bir şey de ifade etmiyor.

Bu üç okulda başarılı olan öğrencilerin yüzde 90’ı dershanelere gidiyor, yüzde 50’si de özel ders alıyordur. Bir de bu okullarda öğrenim gören öğrencilerin, ailelerinin ekonomik durumları diğer okullarda öğrenim görenlere oranla biraz daha üst düzeyde!

Bu üç okulun genel tablosu budur!   

Bu tabloda müsaade edin de, başarılı öğrenci yetişsin!

Bu okullardan İskenderpaşa’nın Ayasofya Müzesinin bitişiğinde yaptırılan yeni okula taşınması gündeme geldi.

Gerçi bu konuda resmi bir açıklamada henüz yapılmadı.

Ancak, okul yönetiminden ve velilerden tepki gelmeye başladı.

O mahallede oturanlar dışında çocuğunu bu okula, servis aracı ile gönderen bir veli neden tepki gösteriyor.

Eğer okul, yeni bir binaya taşınacaksa; öğretmeniyle, sınıf mevcudu ile birlikte taşınacak.

Yeni okulun bahçesi, sınıfları geniş, trafik derdi yok! Her şeyiyle modern!

Milli Eğitim Müdürlüğünün, merkezdeki bu üç okulun taşınması veya mevcutlarının üçte iki oranında azaltılması yönünde yapacağı her girişim, eğitim ve öğretim açısından doğru bir karardır.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.