İslam dini ve laiklik!

Doktor Mahmut Haydar Ustaoğlu birkaç gün önce Fransa’daki saldırıdan sonra kısa bir değerlendirme yaptı ve şöyle dedi;

‘Fransa Peygamberimizin karikatürlerini yayınlayan dergiye yapılan saldırı nedeniyle ayakta. Bizde bir telaş bir telaş "İslam" terörle bağdaştırılamaz nutukları atan atana. 
İslam’ın saadet asrı dediğimiz Hülefa-i Raşidin diye anılan döneme bakın. Hz.Ebubekir hariç üç halife terörle şehit edildi. Hariciler toptan dinsiz ilan edilerek katledildi. Emevi hanedanı Peygamber torunlarını katletti. Karmatiler kılıçtan geçirildi. Uzatmayalım ama ahfadımız Osmanlı Alevi Türkmenleri katletti. Yakın tarihimiz 1826’da bir gecede yeniçerilerin hepsi katledildi.
İslam terörle anılamaz diyemezsiniz. Bunları mübah gören İslam teröristtir. Tarikatların önünü açın fazla değil 10 yıl sonra Türkiye kan gölüne döner. Şu yazdıklarımla bile bana katli vaciptir fetvası çıkaracak yüzlerce insan tanıyorum.
Efendim Avrupa'da 12 kişi öldürülmüş de İslam terörle suçlanamazmış. Ya din adına bizim katlettiklerimiz.
Eğri oturup doğru konuşalım asrın ihtiyacına cevap verecek İslam anlayışı ile yaşanan İslam'ın hiç ilgisi yok.
Yeniden okumalı ve yeniden düşünmeliyiz İslam nedir? Dinimiz neyi emrediyor? Ölümü ve öldürmeyi ilahlaştıran, din adına hırsızlığı meşrulaştıran bugünkü İslam anlayışı İslami terörizmin ana sebebi olabilir mi? 
Dünya ve Avrupa ne deri değil ben ne derimi düşünmeliyiz. Çünkü bu kafayla İslam’ı asrın idrakine söyletemeyeceğimiz gibi kendi nesillerimize de anlatamayacağız.’

***

Ustaoğlu, İslam tarihinde yaşanan olaylardan kısa bir kesit sundu. İslam tarihi irdelendiğinde daha yüzlerce olayla karşılaşırız. Okur-yazarlığın arttığı, teknolojinin geliştiği, haberleşmenin sınır tanımadığı günümüzde de ‘din’ eksenli ve Dini bir yönetim kurmak için mücadele veren, yüzbinlerce Müslüman var.

Bütün bu olayların kaynağını elbette İslam dinine fatura edemeyiz, etmemeliyiz.

Bu olayların temelinde cahillik, hoşgörüsüzlük, dini farklı yorumlama ve dini kullanma yatar.

Avrupa’da din savaşları oldu! Yüzbinlerce insan öldü. Ama Avrupa ülkeleri sonunda bu işi kökünden çözdü. Dini devlet işlerinden ayırdı. Dini bağımsız hale getirdi.

Tarihte ve bugün yaşanan bu olaylar, Atatürk’ün ne büyük bir deha ne büyük bir devlet adamı olduğunu bir kez daha ortaya koymaktadır.

Atatürk, din ile devlet işlerini birbirinden ayırdı ve laikliği getirdi.

Laiklik aslında dinin de sigortası idi.

Laikliğin olmadığı, dinin devlet yönetiminde egemen olduğu İslam ülkelerinin istisnasız hepsinde sorun var, sıkıntı var.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin durumu ortada!

***

Türkiye’de de son yıllarda laikliği ortadan kaldırmak isteyenler büyük mesafe kat etti. Din eğitimi veren okulların sayısının artması, tarikat ve cemaatlerinin önünün açılması ve devlet desteği almaları tehlikenin yaklaştığını göstermektedir.

Dini öğrenme adı altında açılan okullar aslında din falan öğretmiyor, siyasi bir kadro yetiştiriyor. Tarikat ve cemaat ekseninde de durum aynı! Amaç, dini eğitim veren okullardan ve tarikat yurtlarından yetişenlerin devlet kadrolarını ele geçirmesi ve nihayetinde de sistemin revize edilmesidir.

Türkiye’de böyle bir dönüşümü planlayanlar ve uygulamaya koyanlar ağır ağır hedefe ilerliyorlar. Türk halkının ise yarısından fazlası hala tehlikenin farkında değil! 

Din devletlerinde veya dini öne çıkaran ülkelerde; özgürlük ve demokrasi rafa kalkar.

Bu tehlikenin panzehiri, laikliktir. Zaten o nedenle bu kesimin hedefinde laiklik vardır!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.