İslâmla Araplaşarak kaybolan uygarlıklar!

islami.jpg Kazakistan’ın efsane Devlet Başkanı Nursultan Nazarbeyev, geçenlerde ezber bozan bir çıkış yaptı. Farklı kavimlerin ve Türklerin Araplaştığını öne süren Nur Sultan Nazarbayev, Türkiye’deki kültürel ve siyasi gelişmelere de dikkat çekti ve ‘Türkler Arap değildir. Atatürk özüne döndürdü ancak hızla Araplaşıyorlar’ dedi. İşte Nazarbayev’in Araplaşan veya Arap kültür ve sanat emperyalizminin altındaki ülkeler ve kaybolan uygarlıklarla ilgili söylemleri;
Köklü bir kültürü olan Farslar Arap değildir. Araplaştı,
Pakistanlılar Afganlar Arap değildir. Araplaştı,
Iraklılar Arap değil Sümerlerin Akadların Babillilerin Asurların torunlarıdır. Araplaştı,
Suriyeliler Arap değil Süryanidir, Araplaştı,
Mısırlılar Arap değil Antik Mısır medeniyetinin mirasçılarıdır. Araplaştılar,
Kürtler Arap değildir. Araplaştı,
Savaşçı Çeçenler Arap değildir. Araplaştılar,
Tunus Arap değil Kartacalı Anibal’in torunlarıdır. Araplaştılar.
Cezayirliler Libyalılar Faslılar Arap değildir Tuareg ya da Berberidir. Araplaştılar.
Lübnanlılar Arap değil tarihin gördüğü en iyi denizciler olan Fenikelilerin torunlarıdır. Araplaştılar.
Boşnaklar Arap değildir İslam’ı kabul etmiş Sırplardır. Araplaştılar.
Osmanlılar Arap değildir. Araplaştılar.
Türkler Arap değildir Atatürk özüne döndürdü ancak hızla Araplaşıyorlar.

Uydu verileri bana ait değil!

uydu.jpg  KTÜ emekli öğretim üyelerinden Jeoloji mühendisi Prof.Dr. Osman Bektaş, kuzeyden 22 güneyden 15 başlıklı yazımıza açıklama gönderdi.
Bektaş, Akyazı stadının deniz tarafından 22 milimetre yükselmesi ve güneyden de 15 milimetre alçalmasının tespitini kendisinin yapmadığını söyledi. Bektaş şöyle dedi:
  ‘Uydu verileri bana ait değil. KTÜ’de yapılan ve halen devam eden yayınlanmış bir doktora çalışmasının sonucudur. Uydu deformasyon verileri yerden yapılan gözlemlere uymaktadır. Dolgunun taşıma kapasitesi düşüktür. Sağlam zemine çakıldığı iddia edilen 4600 kazığa rağmen bu oturma ve deformasyonlar oluyorsa stattan çok daha büyük olan hastanenin akıbeti ne olur? Bütün dünya bu tür yapıları zemin iyileştirmesiyle yapıyor. Bizdeki klasik tipik Rize dolgusu.’
Osman Bektaş, doktora çalışmasında yazılanlar üzerine görüş belirtiyor. Yani kendisi çökme yükselme konusunda bir araştırma yapmamış. İkincisi, stat dolgu üzerine değil belirttiği gibi 4 bin 600 fore kazık üzerine oturtuldu. Fore kazıklar da denizin zemininden üç beş metre aşağıya kayaların üzerine oturtuldu.  Sonuçta dolgu taşla da yapılsa yapı fore kazıklar üzerine oturtulmak zorunda. Rize’deki dolgu üzerine yapılan binalarla Akyazı stadını karşılaştırmak elma ile armudu toplamak gibi bir şey. Rize’de vahşi dolgu yapıldı ve üzerine binalar dikildi. 
Osman Bektaş, Moloz’daki caminin çöküp çökmeyeceği konusunda görüş belirtmedi. 

Trabzon’da Ahmet İstanbul’da Ekrem!

trabzonda-ahmet.jpgAnavatan Partisi’nin efsane il başkanı Azer Benli, ‘İstanbul’da yaşasaydım Ekrem İmamoğlu’na oy verirdim ve çalışırdım’ dedi. 
Bayındırlık eski bakanlarından Trabzon eski milletvekillerinden Faruk Özak ile de iş ortağı olan Azer Benli, 31 Mart yerel seçimlerinde Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’e oy verdiğini söyledi. Benli, ‘Ekrem’in babası ile birlikte siyaset yaptım. Ekrem de bizim ocaktan yetişti. İstanbul da olsa gözümü kırpmadan Ekrem’e oy verirdim. İstanbul da yaşayan eski partili arkadaşlarım da duyumlarıma göre Ekrem için çalışıyorlar’ dedi.

***************

YSK, 23 Haziran'da yenileme kararı aldığı,
31 Mart İstanbul seçimlerinin iptaline sebep olarak gösterdiği;
"Kamu görevlisi olmayan sandık kurulu başkan ve üyelerinin görevlerine aynen 
devam edeceğini ve her hangi bir değişikliğe gidilmeyeceğini ilan etti!
Sözün bittiği yer... Tek kelimeyle Trajikomik! Peki yarın. mümkün değil ama, varsayalım ki AKP kazandı…  CHP de sırf bu sebepten dolayı; Seninkisi seçim de, bizimkisi iddaa kuponu mu derse?…
N'olcek gari.?! Amaç belli…Son tahlilde seçimi hepten iptal ederek... Kayyum'la İstanbul'u 5 sene daha Yandaşa, Haramilere peşkeş çekmek..
Hani derler ya ; ‘O işin mayası tuttu artık’ diye...
Ekrem İmamoğlu’nun da, bu halk nezdinde mayası tuttu!
Hiiiç kendinizi o yana bu yana atmayın! Zevk almaya bakın!
(Haydar Denizci)

**************

  Osmanlı İmparatorluğu, 1004 yıl “Byzantion”, 1116 yıl da “Konstantinopolis” olarak adlandırılan şehri fethettikten sonra isminin ne olacağı konusunda tartışmaya girmedi. Osmanlı döneminde “Konstantiniyye”, “Stanpolis”, “Dersaadet”, “Asitane”, “Darülhilafe” ve “Makarrı Saltanat” olarak da adlandırılan şehrin adı Cumhuriyet'in ilanından sonra “İstanbul” olarak kabul edildi.
ÖZ VE NET: İSTANBUL = TÜRKİYE CUMHURİYETİ NOKTA. 
(Kadir Can)

***************

  Medrese tahsilli, çeşitli sebeplerle içkiye düşmüş ve sürekli sarhoş gezen nüktedan Bekri Mustafa (IV. Murat dönemi) bir gün, Yeni Ayasofya caminin önünden geçmektedir. O sırada musallada bir tabut vardır, fakat namazı kıldıracak imam ortalarda yoktur. Beklemekten sıkılan cemaat, başında kavuğu, sırtında cübbesiyle geçmekte olan Bekri Mustafa’yı görünce, onu hoca zannederek namazı kıldırmasını söylerler.
‘Ben hoca değilim’, dese de kimseye dinletemez. Bekri Mustafa namazı kıldırdıktan sonra tabutun örtüsünü açar ve ölünün kulağına bir şeyler fısıldar. Cemaat ölüye ne söylediğini merak içinde sorar. Bekri Mustafa gülerek:
“Sen şimdi aramızdan ayrılıp ahirete gidiyorsun. Eğer orada, bu dünyanın ahvalini sana sorarlarsa, Bekri Mustafa Ayasofya’ya imam oldu dersin, onlar vaziyeti anlar” der.
Fıkra tadında bayramlar efendim. 
(Ayşe Sucu)

***************

İşte Türkiye tablosu

(Ömer Hayali)

Önceki ve Sonraki Yazılar