Turhan Eyüboğlu

Turhan Eyüboğlu

İsmet Zeki Eyüboğlu’nun Anısına!

Büyük Üstad İsmet Zeki Eyüboğlu’nun 14. ölüm yıldönümü nedeniyle doğum yeri olan Trabzon’un Maçka ilçesinde 12 Kasım Pazar günü bir etkinlik düzenlendi.
Aile büyüğümüz İsmet Zeki Eyüboğlu'nun 14. ölüm yıldönümü... Gerçi böyle sanatçılarımızın biz ölmediğine inanan insanlardanız. Bu dünyada sanat ve kültür adına bıraktığınız her eser görmemezlikten gelinse bile her insanın yaşamında bir gün muhakkak karşısına çıkacaktır. Bu karşımıza çıkmak bir araştırma, bir şiir, bir çeviri ve düştüğünüz durumu anlatan bir yazı şeklinde olabilir. Hazır bir fırsat yakaladım bu bilgilendirmeyi yapmak istiyorum.
 “Uyanmak, yataktan kalkıp yüzünü yıkadıktan sonra kahvaltıya oturmak değildir, düşünsel alanda üreticiliğe soyunmaktır! Uyanmak, geleceğe uzanmaktır! Yarının karanlığını yırtacak ışıldağı yaratmaktır.”
Türk düşünce dünyasının önemli ismi İsmet Zeki Eyüboğlu, 1925 yılında Trabzon’un Maçka ilçesinde doğdu. 1948 yılında Vefa Lisesi’ni, 1953 yılında da İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümünü bitirdi. Klasik Filoloji ve Tarih bölümlerinde okudu. Aynı üniversitede “Lucretius’ta Bilgi Kavramı” başlıklı teziyle yüksek lisans yaptı.
İyi bir araştırmacı, iyi bir çevirmen olarak bilinen ve ele aldığı konulara yaklaşımındaki özgünlüğüyle dikkat çeken İsmet Zeki Eyüboğlu, Divan Edebiyatı, Türk Dili, Tasavvuf Edebiyatı ve Tarihi, Alevi-Bektaşi Kültürü, Anadolu Uygarlıkları, felsefe, mitoloji, arkeoloji, Karadeniz Folkloru gibi pek çok alanda eserler vermiştir. Başta Latince, Almanca ve İngilizce olmak üzere pek çok dil bilen Eyüboğlu, çevirileriyle de Türkçeye pek çok yapıt kazandırmıştır.
1995 yılında Hacı Bektaş Barış Ödülü, 1996’da Edebiyatçılar Derneği Onur Ödülü’ne sahiptir.
Almanca, Latince, Arapça, Farsça gibi dillerden yaptığı çeviriler dışında Dünya, Cumhuriyet, Soyut, Varlık, Yansıma, Türk Dili, Aydınlık, vb. yayın organlarında birçok araştırma ve incelemeleri yayımladı.
Başlıca yapıtları :
Destanlar İçinde Fatih, İnsanın Boyutları, Divan Şiirinde Sapık Sevgi, Uygarlığın Işıldakları, Baki, Karadeniz Aşk Türküleri, Şeyh Bedrettin ve Varidat, Kendi Sözleriyle Atatürk İlkeleri, Bütün Yönleriyle Bektaşilik, Anadolu Uygarlığı, Geçmişin Yaşama Gücü, Türk Dilinin Etimolojik Sözlüğü, Yedi Askı (İslamiyet Öncesi Arap Şiirinden Seçmeler, Mevlana Celalettin, Hacı Bektaş Veli, Uygarlığın Çıkmazları, Pir Sultan Abdal, Yunus Emre, Sömürülen Alevilik, Abdal Musa, Hatayi (Şah İsmail), Felsefe Açısından 12 Eylül – Boşluğun Egemenliği, Kaygusuz Abdal, Gelin Canlar Söyleşelim, Tanrı Yaratan Toprak: Anadolu, Dilin Kemiği, Dilin Kapısı, Toplum Sarsıntıları, Anadolu Gerçeği, Felsefe Yazıları, Anılar, Uyanış, İrticanın Ayak Sesleri, Nietzsche: Eylem Ödevi, Atatürk Anadoludur, Yoksul Özdeyişler
Başlıca Çevirileri:
Aenas (Vergillius), Tragedyanın Doğuşu (Nietzsche), Sevişme Yolu (Ovidius), Tarih Üstüne (Nietzsche), Gezgin ile Gölgesi (Nietzsche), Düşünceler (Pascale,), Zerdüşt’ün Şiirleri, Pratik Usun Eleştirisi (Kant), Dörtlükler (Mevlana), Dönüşümler (Ovidius), Nutuk (M.K.Atatürk-Günümüz Türkçesiyle)
Ey Yolcu
Bir gün Maçka’ya düşerse yolun
Arama bir anıt
Bir yapıt Kara Zıpkalılar için
Bakınma boşuna sağına, soluna,
Sorma zenginine, yoksuluna,
Dağlara çevir gözlerini,
Kara Zıpkalılar
Tarihe dağlarla yazıldılar.
Onlar birer kurşun gibi
Dağlara sıkıldılar
12 Kasım 2003 tarihinde aramızdan ayrılan büyük Usta’yı saygı ve sevgiyle anıyoruz.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.