ISPANAK

  Sırrını hikayesinde taşıyan Ispanak, neticede günün birinde çocukluğumuzdan, gençliğimize, orta yaş ve yaşlılığımıza kadar gizemini elbet saklayamayıp gerçekleri ortaya dökecekti.
İnandıklarımız biz istediğimiz için kabul ettiklerimizdir. Güvenmek ağır mesele. Gün gelir böyle seni yanıltan olur.
Ya zehirler, ALLAH korusun. Ya  hastanelik eder, ya da yavaş yavaş etkisini kaybeder. Yiyeceğin yemekten, inandığın insana kadar dikkatlice kontrol etmek ve otları ayırt ederek temizlemeyi iyi bilmek lazım.  
Yarı yolda bırakmadan önce düşünmek lazım. Öyle sadece inançla yürümez ki ıspanağın faydaları ya da insanlık ilişkileri.
Güven yüklediğimiz isim ya da kelime gün gelir seni böyle hasta eder, tehlike saçar, yıpratır.
Menfaat dünyasında ıspanak bile yabancı otlara karışıp başka çıkar peşine düşer oldu.
O bile bize doğru-yanlış kavramını sorgulatır oldu.
Hücrelerine kadar birçok anlam yüklenen insan, çoğu zaman istediğini yapamamış. Kendine ait olamamış. Hep birilerinin dokunuşuyla  ya da sözüyle  ya ıspanağı yemiş, ya da ayvayı yemiş.
Ayvanın insanda yarattığı boğulma hissi gibidir yanılmalar. Ayva gibi boğazın düğümlenir yanılınca. Gözünden yaş gelir. Zorlanırsın. Neden? Niçin diye…
Hep bilgisayarımın başına geçtiğimde konularımı belirlerken beni en çok uğraştıran meselenin konuyu belirleme ve ilk cümle olduğunu fark ettim. Aklıma ıspanak geldiğinde bir masal mı anlatsam, yoksa sadece düşüncelerimi mi yazsam diye gelgit yaşarken büyüklere masal anlatmaya ne hacet dedim, onlar zaten her gün dinliyorlar.
Louis Ferdinand Celine “Değer taşıyan tek hikaye vardır, oda bedelini sizin ödediğiniz”
Ben o yüzden kalbimle olan bağımı sürdürüp yine inanmak istediklerimi tercih ediyorum, yeri geldiği zaman da yanılan oluveriyorum. Avuntum  ise hiç değilse ben tercih ettim oluyor. Yani kendim ettim, kendim buldum.  Tıpkı Ispanak misali.
Ispanak hayal gücümüzü Temel Reis ile güçlendirdi. Tehlike anında pratik bir hareketle kapağını açıp yediği ıspanakla kolları güçlenen Temel tüm kötülüklerin üstesinden gelebiliyordu. Bugünün ıspanağı ile de herhalde hastanelik olan olurdu. Ümidini Safinaz’a bağlayarak ondan güç alan kurgusuyla Safinaz ve ıspanak yer değiştirirdi koca hikayede. Oysa  İnanç  bazen yanıltabiliyor işte... Kapak açıldığında altı boş olabiliyor. Ya da ıspanak yerine başka bir otla karşılaşabiliyorsun. Hatta ıspanak zehirli bile olabiliyor. Bugünlerde  deneme ve yanılma ile doğruyu bulmak gerekiyor. 
Artık bir masal kahramanı olmak isterseniz kim olmak istersiniz sorusunun karşılığı, kesinlikle Temel Reis olmayacaktır. Ispanak karizmayı çizdi.
Düşünün evinin geçimini ıspanak yada ona benzer otlarla geçindiren olsaydınız, ıspanakları bugün itibarı ile ne yapardınız? 
Evet bugün ki yazı, sakın ıspanak yemeyin boyutuna giderken, aslında mevzu ıspanak ama kızım sana söylüyorum gelinim sen işit gibi oldu.
Ey insana güç veren ıspanak sen nelere kadirsin.
Bugün günlerdir yemediğim lahmacun ziyafetinde, lahmacunu yeşillikle ödüllendiremedim ya, ona yanar ona üzülürüm.
Kendimizi korumanın çeşitli yolları varken bile bile ateşe atlamaya gerek yok. Çünkü yandığında gördüğün tek şey yine sensin.  Yani kendinsin. Ateşi izleyende, ateşin insanı küle çevirmesini bekleyende insan dediğimiz canlıdan başka nedir ki?
Hatalarımızda, hastalıklarımızda yanılmalarımızda, korkularımızda ıspanakta ki gibi bedene ve hücrelerimize giriveren virüsten başka nedir ki?
 O yüzden ne diyoruz aman virüslere dikkat!  Çünkü hızla çoğalıyorlar.

 

 

 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.