İşsizliğin panzehiri olacakmış!

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Başkanı Onur Adıyaman, Arsin’de deniz dolgusu ile kazanılacak yatırım adasının Trabzon’da işsizliğin panzehiri olacağını söylemiş!

DOKA Başkanı da siyasiler gibi atıyor! Arsin’de denizden ne kadar alanın doldurulacağı ve dolgu süresinin ne kadar süreceği henüz belli değil.

işsizliğin.jpg

Akyazı’da ortalama 7-8 metre derinlikteki yaklaşık 800 dönüm alan o günkü para ile 30 milyon liraya dolduruldu. Derecik’ten yakın mesafeden malzeme taşındı. Dolgu ucuza mal edildi. Arsin’de daha ortada fol yok, yumurta yok, şimdiden denizden doldurulacak alanın işsizliğin panzehiri olacağı söyleniyor. Gazeteci Murat Taşkın, Arsin’deki dolgu alanının sahile yakın kesimlerinde derinlik olmadığını ancak bir kaç yüz metre ileride derinliğin 30 metreyi aştığını söylüyor.

Dolgu için plan, proje yapılmadan, ne kadar alanın doldurulacağı belli olmadan bu tür söylemler, insanın aklına Sürmene Çamburnu’ndaki tersane işini getiriyor. Tersanede de 5 bin kişi çalışacağı söylendi. Bugün Sürmene’de özel sektöre ikram edilen tersanede güvenlik görevlileri ile birlikte 50 kişi bile çalışmıyor.

Kaşüstü’nde eziyet 2019’a kadar sürecek!

kaşüstü.jpg

Yomra ilçesinin Kaşüstü bölgesindeki trafik sorununu kısmen çözecek olan dal-çık projesinin ağır aksak sürdüğü bildirildi. Dal-çık projesinin bir yıl sarkmasının sorumlusu olarak yapımcı firma gösteriliyor. 2017 yılının ocak ayında başlayan çalışmaların tek yönde ilerlediğini belirten bir uzman, ‘Yapımcı firmanın araç- gereci yetersiz. Bu tür acil işlerde çalışmalar karşılıklı olarak yapılır, tek yönden yapılmaz. Yomra tarafından da yapım başlasaydı, dal-çık projesi 2018 yılının ortalarında biterdi. Bu gidişle o proje iki yılda tamamlanmaz’ dedi.

Yapımcı firma çalışanları ise çalışma alanlarının kısıtlı olduğunu bu nedenle işin yavaş gittiğini ileri sürüyorlar.

Revi’nin kardeşi il milli eğitim müdürü olmalı!

Bazı internet siteleri ve yerel gazetelerde AKP il başkanı Haydar Revi’nin kardeşinin Sürmene milli eğitim müdürlüğüne getirilmesi eleştirildi. Haydar Revi’nin kardeşi 30 yılı aşkın süredir Milli eğitim teşkilatında görev yapıyor. 

revinin-kandeşi.jpg

Milli Eğitim teşkilatında bu kadar uzun süre görev yapan bir eğitimcinin ilçe milli eğitim müdürlüğüne getirilmesini gündeme getirmek, tartışmak yanlışın ötesinde ayıptır. Trabzon’da çok sayıda okulun müdürü Eğitim- Bir Sendikasının dayatmasıyla müdür yapılıyor, bu kesimin sesi çıkmıyor. Haydar Revi’nin 30 küsur yıllık eğitimci, üstelik şarkta görev yapan kardeşi ilçe müdürlüğüne atanması gündem yapılıyor. Trabzon il veya Ortahisar ilçe milli eğitim müdürlerinin imam-hatipli veya eğitim-bir senli olmalarından başka ne gibi özellikleri var. Bırakın bu işleri…

Haluk Pekşen kaç kilo verdi?

haluk-pekşen.jpg

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan başlattığı ve Pazar günü İstanbul Maltepe sahilinde görkemli bir mitingle sona erecek olan Adalet yürüyüşüne çok sayıda milletvekili de katılıyor. Kemal Kılıçdaroğlu’nu bir an olsun yalnız bırakmayan ve mitingde güvenlik ve düzeni sağlama konusunda da büyük gayret sarf eden Trabzon milletvekili Haluk Pekşen’in, 22 günde kaç kilo verdiği merak edildi. Pekşen, ‘Biz bu yürüyüşü kilo vermek için değil Adalet için yapıyoruz. Elbette birkaç kilo verdik. Mevsim itibarıyla çok yorucu bir yürüyüş oluyor. Tartılmadım ama herhalde birkaç kilo vermişimdir. İnanıyorum ki Türkiye bundan sonra daha farklı bir Türkiye olacaktır’ dedi.

Aktürk’ün çıkışı!

aktürk.jpg

Trabzon Muhtarlar Federasyonu başkanı Bekir Aktürk, ‘Trabzon’un mahalleleri hizmet bekliyor’ demiş. Muhtar Aktürk’ün bu ifadeleri hükümete ve büyükşehir belediyesine değil de muhtarlara söylemesi muhtarlar arasında eleştiri konusu oldu. İsminin açıklanmasını istemeyen bir muhtar, ‘Gece gündüz çalışıyorum. Mahalleme hizmet getirebilmek için uğraşıyorum. Ama karşılığını alamıyorum… Başkan Aktürk bu sözleri bize değil büyükşehir belediye başkanına söylemeliydi’ dedi.

Bir başka muhtar ise, Aktürk’ün bu ifadeleri muhtarlar üzerinden büyükşehir belediye başkanına söylediğini iddia etti.

 

**************

Yıl; 17 Nisan 1987. ANAP iktidarının Devlet Bakanı Ali Bozer verdi başvuru dilekçesini.

Bozer, Diş işleri Bakanı değildi. MDP 'den ANAP'a geçmiş, ‘Avrupa’ çevreleriyle ‘bağlantılı’ idi. Temsilen gitmesinde dahi sembolizma var.

AB’nin daha 6 üyesi varken Türkiye başvuru yaptı. 50 yılı aştık!

87'den bugüne de 30 yılı!.

Hangi bina 30 yılda bitmez?

Hangi çocuk 50 yılda doğmaz?

Çek başvurunu geri!

Eğer; bırak askıya alınmayı. Sana net yol haritası ve final için tarih verilmiyorsa, çek başvuruyu! Gümrük Birliği için de teknik bilgim yetmez. Zararına göre ne yapılabileceğine bakmalı.

Densizlik! Oğuz Bey'den beri batıya gidiyoruz. Yine de gidecek bu kervan! (Osman Ataman)

Önceki ve Sonraki Yazılar