İstanbul’da iki düğün!

Hafta sonu, iki dostumuzun düğünü için İstanbul’da idim. Önce Bülent Akyazıcı- Ebru Hazaroğlu’nun düğününe gittim… Trabzon ve İstanbul’dan çok çok sayıda tanıdık. Nikah ve ardından gece geç saatlere kadar devam eden düğün töreninden erken ayrıldım.
Bülent-Ebru çiftinin düğün töreni tarihi Feriye Sarayı’nda idi. Mekanın adı her ne kadar saray olsa da, bugün saraylıktan eser kalmamış. En güzel yanı, boğazın kenarında, tarihe camiye ve boğaz köprüsüne nazır manzarası… ABD Başkanı Bush, bile bu görkemli manzaraya dayanamamış ve orada poz vermişti.
Ortaköy’deki bu düğünden erken ayrıldık ve Yeşilköy Havalimanı yakınındaki Wow Oteldeki bir başka düğüne, Muammer Saka’nın kızının düğününe gittik. Otelin bahçesine girişten içine kadar her taraf güvenlik güçlerinin kontrolünde! 50-10 metre aralıklardaki bariyerleri aşıp düğünün yapıldığı geniş salona girdik. Oteldeki güvenliğin nedeni Cumhurbaşkanının gelecek olması. Cumhurbaşkanı, programının yoğunluğu nedeniyle gelemedi ve mesajını Bakan Soylu okudu..
Salon o kadar büyük ki, bir ucundan öbür ucu görünmüyor…
Kapıdan içeri girdiğimizde, görevlilerden biri elindeki listeden ismimizi aradı... Buldu ve oturacağımız masayı göstermeye giderken, Ali Kırali bizi gördü. ‘Abi, bizim masa müsait’ dedi ve bizi masasında oturttu. Salonun protokol masalarında siyasiler ve düğün sahiplerinin masaları. Trabzon’dan da düğüne epey giden oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu eşi ile gelmişti. Mazhar Yıldırımhan, Nusret Yılmaz, Ahmet Metin Genç, Orhan ve Özcan İlarslan kardeşler, Yener Kum, Süleyman Hacısalihoğlu, Fethi Türkoğlu, Ömer Sağıroğlu, Şemseddin Hancı, Aris Altay, Giray Bulak, Mahmut Aksu, Gençağa Meriç, Coşkun Bülbül, Murat Başman, Ali Kırali, Şeref Malkoç, Mehmet Atalay, Nuri Albayrak, Sebahattin Öztürk, Mustafa Aydın, Osman Pepe’yi gördük.  
İki düğünde, Trabzon, Rize ve Artvin ağırlıklıydı... Saka’nın damadı Artvinliydi… Ve iki düğün de güzeldi ve iki düğünde Türkiye’nin farklı renkleriydi…

Akşener, Artvin’e geliyor!

akşener-005.jpg

İYİ Parti genel başkanı Meral Akşener, hafta sonu Artvin’e gelecek. Cumartesi günü sabahı Trabzon’a gelecek olan Akşener, buradan Artvin’e geçecek. Akşener, akşam tekrar Trabzon’a dönecek ve gece İstanbul’a gidecek.
Artvin’de esnaf ziyaretinde bulunacak olan Meral Akşener, vatandaşlarla sohbet edecek ve kadınlarla bir araya gelecek.

Elektriğini üreten şehir ünvanı!

elektriğini.jpg

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, Büyükşehir Belediyesi olarak iki HES projesi yapacaklarını açıkladı.
Gazetemiz sahibi ve yazarımız Hasan Kurt, Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin Galyan Barajından elektrik üretmesi gerektiğini, baraj gölüne Maçka’dan tünelle ek su takviyesi yapması gerektiğini defalarca yazmıştı. Kurt, projenin maliyetli bir iş olmadığını ısrarla savunmuştu.
Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun HES müjdesini vermesinin gecikmiş olmasına rağmen doğru bir proje olduğunu söyleyen Kurt, Trabzon Büyükşehir Belediyesinin, Galyan’dan üreteceği elektrikle yılda en az 30 milyon liralık bir ek gelir elde edebileceğini söyledi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, toplam gücü 450 KVA olacak olan HES projesinin 2018 yılında ihale edileceğini söyledi. Gümrükçüoğlu, ‘Bu proje Ortahisar Bölgemizin Esiroğlu’nda Atasu Barajından,  mevcut yerimizden gelen hat münasebetiyle devreye sokulacak olan Ortahisar Esiroğlu 450 KVA’lık HES yapılması işidir. Enerji ve Tabi Kaynaklar tarafından yapılmakta. Bu konuda Enerji Bakanlığı hibe olarak destek verdi. Enerji Bakanımızı şehrimizin evladı olması münasebetiyle bu konuda ayrı bir destek vermiştir. 450 KV’lık Ortahisar Esiroğlu HES Projesinin Enerji Bakanlığına düşen kısmının bağış olarak takdim etmiştir’ dedi.
Başkan Gümrükçüoğlu, bir HES Projesinin daha olduğunu kaydederek, ‘100 KVA’lık HES… Kendimiz bunu yapmaktayız. Boru tipi... Mevcudun dışında yeni bir HES yapılmasını ihtiva etmemektedir’ dedi.
Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Galyan’da projelendirilecek HES’i yapması halinde, Türkiye’de de belki de bir ilki gerçekleştirecek ve elektriğini üreten şehir ünvanını alacak.

Ortahisar’daki tarihi binalar!

ortahisardaki.jpg

Trabzon’un Ortahisar ilçesinin, merkezinde Ortahisar mahallesinde kale surları içindeki tarihi binaların bazıları vatandaştan satın alınarak restore edilmişti. Belediye eski başkanlarından Atay Aktuğ döneminde ve farklı zamanlarda istimlak edilen binaların önceleri turizm amaçlı kullanılacağı söylenmişti. Hatta bazıları önceleri bu amaç doğrultusunda kullanıldı, sonra binalar geri alınmıştı.  Dün Ortahisar mahallesinden arayan bir okurumuz, tarihi binaların ihalesiz olarak Ensar, Birlik Vakfı ve Milli Türk Talebe Birliği gibi vakıf ve derneklere verildiğini söyledi.

***

‘Kemal Kılıçdaroğlu Alevi, ona oy verilir mi’ diyen bizim……sağcılar, Malatya'daki rezaleti kınayarak, ‘Bizde Aleviyiz bizim kapımızı işaretlediniz aslında’ diyerek sosyal medyada araziye uyum çalışmalarına katılmışlar.
Bunlar arasında Kemal Kılıçdaroğlu'nu insan olarak çok sevdiğimi ve bazı beğenmediğim siyasetine rağmen oyumu CHP'ye vereceğimi söylediğim için bana ‘o Alevi ona nasıl oy verirsin’ diyen Devlet Bahçeli fanı birisini de görünce sinirlendim.
Sosyal medya tam anlamıyla iki yüzlü çok karakterlilerin mekanı oldu, hesaplarımı kapatıp gitmek istiyorum bu platformlardan’ (Metin Yılmaz)

***

Bize doğru denenlerin aksine! DiniDAR gurup haşa 'Komünizm Allahsızlıktır!' dedi. Lakin şu anda 'Dünyanın en büyük ekonomisi' dünya devi Çin, hala Komünist parti tarafından yönetiliyor. Demek ki komünizm açık piyasa ekonomisine uyarlanacağı gibi, halkın kanını emen sömürgen padişahlık yerine, eşitliği savunan SAF mümin Müslümanlığa da uygulanabilir... (Kemal Ulusoy)
***

ABD'de evsizlerin sayısı 560 bin. Bunların 60 bini ise savaş gazisi. Hani büyük devletti, hani refah toplumu diyordu birileri ABD için. Türkiye'de evsiz, sokakta yatmakta olan gazi var mıdır? (Musa Alioğlu)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar