İstanbul’da kim kazandı?

CHP’nin İstanbul il kongresinde milletvekilleriyle belediye başkanlarının adayı yarıştı ve başkanların adayı Canan Kaftancıoğlu seçimi kazandı. Genel Başkan Kılıçdaroğlu da Kaftancıoğlu’nu destekledi.
Partinin önemli isimlerinden Gürsel Tekin, Engin Altay, Muharrem İnce, İdris Akyüz gibi isimler mevcut başkandan yana idi. İlhan Cihaner, Ali Şeker gibi vekiller ve belediye başkanları son anda Kaftancıoğlu’na destek verdiler.
Dr. Kaftancıoğlu, parti içerisindeki sol ve farklı grupların temsilcisi olarak görünse de yönetimi ağırlıklı olarak Atatürkçülerden ve klasik CHP’lilerden oluştu.
CHP’nin İstanbul kongresi aslında partinin İstanbul ve Ankara belediye başkan adayları ile CB adayının belirlenmesine etki edecek bir kongre idi.
Kulislerdeki söylentilere göre, Mevcut başkan Canpolat seçimi kazansaydı, Gürsel Tekin İstanbul, Muharrem İnce de Ankara büyükşehir başkan adayı olma ihtimalleri yüksekti. Hatta yerel seçimde bu iki büyük kentin ilçe belediye başkanlıklarını da bu ekip belirleyecekti. Hatta CB adayının belirlenmesinde de bu ekip etkili olacaktı.
Tekin ve İnce’ye yakın isimler, genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu dışarıdan birilerinin yönlendirdiğini, CHP üzerinde de vesayet olduğunu ileri sürüyorlardı.
Kılıçdaroğlu, parti dışından güç odaklarının veya partide geçmişte etkili görevlerde bulunanlarının etkisinde miydi bilemiyoruz.
Bu ekibin başta İstanbul olmak üzere tüm il kongrelerinde etkin olmak istemeleri, bu görüşü doğrular mahiyette.
İstanbul’daki bu sonuçla, Kemal Kılıçdaroğlu kimilerine göre rahatladı, kimilerine göre parti dışındaki güç odaklarının tam kontrolüne girdi.
CHP Genel Başkan ve yönetimlerinin güç odaklarının veya farklı grupların kontrolüne gereceğini sanmıyoruz. Sonuçta, CHP, Cumhuriyetin kurucu partisi! Cumhuriyetin kurucu partisinde Cumhuriyet ve Atatürk karşıtları kıyıdan kenardan yer alabilir ama partinin genel politikasını değiştiremez. Değiştirdiklerinde CHP diye bir parti kalmaz. CHP’ye gönül verenler de bunun bilinci içerisinde.
İstanbul kongresi, sonuç olarak genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun istediği şekilde sonuçlandı.
Hasan Kurt

***

Cami Trabzon’u ikiye böldü!

cami-trabzon-(1).jpgcami-trabzon-(2).jpg
Trabzon’un Moloz sahilindeki dolgu alanında yapımına başlanılan protokol camisi, Trabzon’u ikiye böldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapılmasını istemediği ancak daha sonra iddiaya göre etkili bir ismin yapımına başlansın talimatı ile inşaatına başlanılan protokol camisinin yapım maliyeti kafa karıştırdı. Derneğin onursal başkanı Erdoğan Bayraktar caminin 65 milyona, Dernek başkanı İrfan Altıner ise 50 milyona, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu ise 30 milyon liraya tamamlanabileceğini söylüyor. Bayraktar’ın tahmini maliyet bedeli ile Gümrükçüoğlu’nun belirlediği bedel arasında tam 35 milyon lira fark var.
Bayraktar ailesi geçmişte Alemdaroğullları olarak tanınır ve bilinir. Kayıtlarda da bu şekilde geçiyormuş. Erdoğan Bayraktar’ın onursal başkan olduğu Alemdaroğlu derneğinin adı da buradan geliyor.

cami-trabzon-(3).jpgcami-trabzon-(4).jpg
Alemdaroğlu derneğinin başkanı İrfan Altıner, kurduğu bir şirket aracılığıyla Yalıncak sahilinde Köy Hizmetleri’nin eski arazisini Milli Emlak’tan turistik tesis yapmak amacıyla tahsisle aldığı söylenmişti. Kuzey Ekspres, bu olayı aylar önce gündeme getirmiş ve arsayı alan firmanın sözleşmeye uymadığını belgeleriyle yazmıştı. Trabzon’un en kıymetli arsası daha sonra bir başka firmaya devredilmişti. Firmanın yetkilisi bizzat gazetemiz yazarı Hasan Kurt’u aramış ve bürokratik işlemleri tamamlayamadığını belirtmiş ve işlemler tamamlandığında inşaata başlanacağını açıklamıştı. Ancak, o günden bugüne arsa üzerinde bir yapılaşmaya gidilmedi.
***

Erdoğan Bayraktar, Moloz’da cami yaptırma işine bir hayırsever olarak soyundu. Sülalesi adına Trabzon’da iz bırakacak bir eser yapmak istemiş de olabilir. Bunu makul karşılayabiliriz. Ancak, böyle bir eseri yapmak için önce bu kentin sakinlerinden, toplumun hemen her kesiminden onay alınması gerekir. Ve ayrıca Bayraktar, caminin yapım bedelini hayırsever Trabzonlulardan karşılayacağını söylüyor. Trabzon’da bu caminin yapımı için değil bir milyon, 10 bin liralık katkı yapacak kişi sayısı iki elin parmaklarını geçmez. 65 milyonluk cami yaptırma işi Trabzonlu hayırseverlerle yapılacak bir iş değil. Cami yapımına muhtemelen İstanbul ve Ankara’dan kaynak aranacak. Oralarda hayırseverlerin kapısı çalınacak!
Caminin yapımına Trabzon Büyükşehir Belediyesi katkı verebilir. Başkan vereceğini de açıkladı. Borç harç içinde yüzen, çalışanına maaş ödemede zorluk çeken, yatırımlarını parasızlık nedeniyle gerçekleştiremeyen bir belediye bu kadar büyük bir meblağı nasıl ve hangi kaynakla karşılayacak! Başkan camiye yapacağı katkının kaynağını da açıklamalı!

***
Dün, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müsteşar yardımcısı Mazhar Yıldırımhan ile görüştük.Bana öyle geliyor ki biri, Erdoğan Bayraktar beye de tuzak kurdu’ iddiasında bulundu.
Yıldırımhan, TOKİ’nin Pazarkapı mahallesindeki dönüşüm projesi nedeniyle iki-üç bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği Pazarkapı camisinin çevresindeki binaların yıkıldığını belirterek, ‘O bölgede bir Pazarkapı ve Çarşı camisi var. İki camimizde büyük! Pazarkapı camisinin çevresi açılıyor. Orada bunca cami varken, sahildeki dolgu alanına ve üstelik iki yol arasında yeni bir cami yapılmasını doğru bulmuyorum’ dedi.
Mazhar Yıldırımhan’a, ‘Caminin yapımına başlanması için etkili bir ismin emir verdiği söyleniyor’ dedik.
Yıldırımhan, ‘Ben böyle bir şey duymadım’ demekle yetindi…
***

Trabzon’un bunca çözüm bekleyen sorunu olmasına rağmen, Moloz’da dolgu alanında iki yol arasında adına ister protokol, ister VİP, ister şehir, ister Selahattin camisi densin, böyle büyük bir cami yapılması haklı olarak herkesin ama herkesin tepkisini çekiyor. Bu tepkiler, inanıyoruz ki, yakın bir zamanda sonuç verecek ve cami yapımı durdurulacaktır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar