İstanbul’da yaşayan Trabzonluların tercihi!

   İstanbul’da hakem kararı ile iptal edilen Büyükşehir Belediye Başkanlık seçimi, 23 Haziran’da tekrarlanacak. İmamoğlu’nun maçı galip bitirmesine rağmen, oyunda kural hatası yapıldığı iddiasıyla ve çoklarına göre keyfi olarak iptal edilen seçim için adaylar ve adayları destekleyenler gece gündüz demeden çalışıyor.
Dün İstanbul’da yaşayan Trabzonlulardan 20 ismi aradık. Seçim tahmini aldık. 20 isimden 15’i banko Ekrem İmamoğlu’nun kazanacağını söyledi. İki isim seçimin ortada olduğunu üç isim ise görüş belirtmedi.
Aradığımız isimlerden biri Trabzonspor’da bir dönem de yöneticilik yapan işadamı idi. ‘Ekrem’i severim oyumun rengini söylemeyeceğim ama bizim evdeki oyların hepsi Ekrem’e gidecek’ dedi. 

istanbulda.jpg
    AKP ye yakın bir işadamı da, ‘Trabzon’da AK Partiye oy veren yakınım arıyor, Ekrem’in babası Hasan İmamoğlu ile siyaset yaptık. Ekrem de has uşaktır. Sakın yanlış yapma, dedi ve Ekrem’e oy istedi. Bana öyle geliyor ki 23 Haziranda İstanbul’da yaşayan Trabzonluların yüzde 80’i Ekrem’e oy verecek gibi’ diye konuştu.
Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, Ramazan Bayramının ikinci günü Trabzon’a gelecek. İmamoğlu, daha sonra Giresun’a geçecek. 

Kadıköy’de iftar!

kadikoy-(1).jpgKadıköy Belediye Başkan yardımcısı Altan Şentürk, Trabzon’dan arkadaşları ve dostlarına, yakın dostlarına önceki akşam iftar verdi. Şentürk’ün iftarına Dr. Ergun Demirsoy, Şemsi Hancı, Mahmut Aksu, Şükrü Kuleyin, Süheyl Aygün, Hami Mandıralı, Giray Bulak, Dr. Cüneyt Ocak, Oral Güven, Zekeriya Turfanda gibi isimler katıldı. Eski günlerin yad edildiği iftarda espriler havada uçuştu. Ekip iftar sonrası Kadıköy’deki Trabzonsporlu futbolcular derneğine gitti ve sohbeti burada sürdüler. 
kadikoy-(3).jpgÖte yandan Trabzonspor eski teknik direktörü, Balıkesirspor hocası Giray Bulak da Altan Şentürk’ün iftarından bir gün önce Beylerbeyi’nde yakın dostları ile iftarda buluştu. İftara Sinan Vardar, Mehmet Kulaksızoğlu, Şükrü Kuleyin, Mahmut Aksu, Küçük Şenol, Şenol Erkuloğlu, Berkay Demiral gibi isimler katıldı. İftarda Giray Bulak’ın yeni sezonda çok sayıda kulüpten teknik direktörlük teklifi aldığı öğrenildi. Bulak, teklifleri değerlendirdiğini ve önümüzdeki günlerde karar vereceğini söyledi. 

kadikoy-(2).jpg

Akçaabatlılar ‘tünel geçiş’ istiyorlar!

akcaabatt.jpgTrabzon’da trafiğin en yoğun yaşandığı güzergahların ilk sırasında Yıldızlı- Akçaabat çıkışı yer alıyor. Bu güzergahta trafik yoğunluğunu azaltmak için Karayolları Genel Müdürlüğü, Yıldızlı-Akçaabat çıkışı arasının deniz dolgusu ile geçilmesinden karar kaldı. Bu karara Akçaabat’ta yediden yetmişe hemen herkes karşı çıktı.
Kuzey Ekspres, aylar öncesinden güzergahın geçişi için tünel önerisi yapmıştı. Darıca’dan başlayan tünel, Düzköy yolunda sahilden iki-üç km. içeriden çıkacak, sonra tekrar karşıdan tünele girecek ve Sera Gölünün deniz tarafından çıkacak ve sahil yoluna bağlanacak. Kuzey Ekspres dün bu projeyi tekrar gündeme getirdi, uygun görülmemesi halinde Yıldızlı–Akçaabat çıkışı arasında mevcut yol üzerinde çift katlı yol önerdi. 
  Dün Akçaabat Belediye Meclisi’nin İYİ Partili üyesi Erol Gedikli aradı. Gedikli, Akçaabatlılar olarak tercihlerinin tünel geçiş olduğunu belirterek, ‘İlk Belediye Meclis toplantısına bu olayı gündeme taşıyacağım, tüneli, iki katlı yolu enine boyuna tartışacağız. Deniz dolgusu ile yol yapılmasına kesinlikle karşıyız. Sahilden dolgu ile yol geçmesinin anlamı Akçaabat’ın iyice bitmesi demektir’ dedi. 

Ya devlet başa, ya kuzgun leşe!

ya-kuzgun.jpgTrabzon’un önemli isimlerinden, duayen doktorlarından Mahmut Haydar Ustaoğlu, okuyan, irdeleyen ve araştıran bir isimdir. Dr. Ustaoğlu, görüşlerini zaman zaman sosyal medyada takipçileri ile paylaşır. Biz de ara sıra Dr. Ustaoğlu’nun yazılarını köşemize alırız. Dr. Ustaoğlu, ‘ya devlet başa, ya kuzgun leşe’ deyiminin ne için söylendiğini şöyle açıkladı;
‘Bir devlet demokrasi ile yönetiliyorsa devletin temel yapısına düşman olmayan her fikir grubu iktidar şansına sahip olabilir. Hukuk düzeni içinde örgütlenen ve siyasi parti olarak kendini kabul ettiren her oluşum halkını ikna ederek iktidara sahip olur.
Eğer devletin temel yapısına düşmanlık eden bir fikir grubu iseniz iç hukuk yolları size kapanır. Çünkü demokratik devlet kendini korumak zorundadır. Bir takım güç odakları kullanarak(iç ve dış) demokratik devletin hukuk nizamını çökertirseniz grubunuzun fikrini iktidar yapabilirsiniz ama devlet nizamına düşmanlığınız devletinizi kolaylıkla çökertilecek noktaya doğru götürecektir.
Bu geri dönülemeyecek noktaya geldiğinizde "milli birlik" çağrısı yapma şansınız kalmaz. Çünkü devletin temel demokratik yapısına sahip çıkan kesim ve temel demokratik yapıyı yok etmeye çalışan kesim düşman iki gruptur. Artık ağa takılmış bir sinek olarak avcı örümceğin sizi yutmaya gelmesini beklersiniz.
İşte "Ya devlet başa, ya kuzgun leşe" atasözümüz bunu belirtmek için söylenmiştir.
Kuzgunun leşe hamle yapmasına az kaldı, maalesef!

Önceki ve Sonraki Yazılar