İstenmeyen yol için sondaj başladı!

 

  Trabzon-Akçaabat arasındaki trafik sıkışıklığını gidermek için, Yıldızlı-Darıca arasında deniz dolgusu ile yapılması planlanan ve ilçe halkının bir kısmının karşı çıktığı yol için sondaj çalışması başlatılmış. 61saat internet sitesinin haberine göre, sahilin belirli bölgelerinde sondaja başlanmış… Site sondaj yapan makinenin de fotosunu yayınladı.
istenmeyen-(2)-001.jpg  Trabzon- Akçaabat arasındaki şehirlerarası yol, aynı zamanda şehir içi yol oldu. Yol, trafiği kaldırmıyor. Kaldırması da mümkün değil. Alternatif için önce Söğütlü ve Haçkalı hastanesi karşısında iki köprülü kavşak düşünüldü. Astarı yüzünden pahalı olduğu için vazgeçildi. Doğru yapıldı. Çünkü istimlak ve yapım bedeli ile büyük para tutuyordu. Ve ayrıca, trafiğin rahatlamasına da katkı vermiyordu. 
 istenmeyen-(3)-001.jpg Akçaabatlı olan Karayolları genel müdürü Abdülkadir Uraloğlu, Yıldızlı- Akçaabat çıkışı arasını Karadeniz sahil yolunun büyük bölümünde olduğu gibi deniz dolgusu ile geçilmesini planladı. Deniz dolgusu ile yapılan yollarda istimlak bedeli ödenmiyor. Maliyeti daha düşük.
Bu olayı, seçim öncesi gündeme taşıdık. AKP’li siyasetçiler, ‘yok böyle bir şey’ dediler. Tepki gösterdiler. Hala bu şekilde açıklama yapan ve tepki koyan siyasetçi de var. Akçaabat’taki STÖ’ler, ilçe kent konseyi deniz dolgusu ile yapılacak yola karşı olduğunu açıkladılar. 
istenmeyen-(1)-003.jpg  Siyasilerin bu cılız tepkisi, deniz dolgusu ile yapılacak yolu önlemez. Burada yapılması gereken iş, tüm Akçaabatlıların tepki koymasıdır. Karadeniz sahil yolunun Ordu ilinin sahilinden geçmesine tepki koyan, dönemin Ordulu siyasetçileri ve halkı yolu güneye aldırdılar. Ordu’dan geçen sahil yolu çevre yolu olarak yapıldı.
  Yıldızlı- Darıca arasındaki trafiği rahatlatmak için yapılması gerek iş, bu güzergahın tünel ile geçilmesidir. Tünel ile yapılacak yol da istimlak parası vs. bir ödeme yok. Akçaabat’ın üç-dört km. güneyinden geçecek bir çevre yolu da, arazinin yapısı nedeniyle çok büyük paralara mal olur, kullanışlı olmaz ve işe yaramaz.  Yıldızlı- Darıca arası kesinlikle tünel le geçilmeli. Tünel burada iki bölüm halinde yapılır. Darıca’dan Galanima vadisine eski tekel binasının önüne, oradan da derenin karşısından Sera gölü yakınlarına ve oradan da Akyazı tüneline bağlanır. Bize göre en uygun çözüm budur.

Büyükşehir’in şirketleri!

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin şirketlerinin yönetimleri, birkaç gün önce değiştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu şirket yönetimlerine bir iki istisna dışında tanıdığı ve güvendiği isimleri getirdi. Belediyelerin şirketlerinin yönetimlerinde yer alan isimler aslında buradan bir ek gelir elde ederler. Hemen her belediyede işleyiş aynıdır. Çoğu belediyelerde şirketlere partililer getirilir. AKP Trabzon eski milletvekili Kemalettin Göktaş, Ankara Halk Ekmek yönetiminde idi. 
  buyuksehirin-sirketleri-(2)-001.jpgTrabzon Büyükşehir Belediyesinin üç şirketine yapılan atamalar, parti il ve ilçe yönetimlerinde birileri rahatsız olmuş. Bunun nedeni de tahminimiz o ki, bu şirketlerin yönetimlerinde yer almamalarıdır. Yönetimde yer almak demek üç- beş kuruş huzur hakkı, maaş vs. almak demek. Bir de bu şirketlerde bir iki yakınını çalıştırmak demek!
***
  Büyükşehir’in en verimli şirketi söylenenlere bakılırsa Trabitaş adlı şirketmiş. Tüm otoparkların kontrolü bu şirkette imiş. Bu şirketin yönetim kurulu başkanlığına Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu eski arkadaşı, yakın dostu Adnan Gül’ü getirdi. Gül aynı zamanda Başkanın danışmanı. Adnan Gül, güveneceği, hesabı kitabı tutabilecek bir isim olan Gençlik ve Spor Trabzon eski il müdürü Şeref Özgür’ü yönetim kurulu üyesi yaptı. Şeref Özgür’ün ismi bir ara İYİ Parti il başkanlığı için de geçmişti. Hayrat’ta seçimi kaybeden Salih Öztel, partide güçlü bir isimmiş. Bu güç nereden geldiği de bilinmiyormuş! Büyükşehir’e bağlı bir Turkuaz adlı bir şirket var. 
   Büyükşehir Belediyesi’nde bir üst düzey yöneticiye Turkuaz şirketinin, ne tür faaliyeti olduğunu sorduk. Yetkili, bir türlü şirketin ne iş yaptığını söyleyemedi. İşte bu şirketin yönetimine, Büyükşehir Belediye Başkanının kayınbiraderi, özel kalem müdürü ve muhtarlarla ilgili daire başkanlığına vekalet eden Zülfü Turan getirildi. Şirketlerin yönetim kurulunda yer alan bir isim ise İçişleri Bakanlığında memur olan Mesut Aydoğan… Mesut Aydoğan, şirket toplantılarına herhalde Ankara’dan gidip gelecek ve ayrıca büyükşehir belediyesinin içişleri bakanlığındaki işlerini başkentten takip edecek.
***

  Büyükşehir Belediyesinin şirketlerin yönetimlerinde şu isimler yer aldı;
TRABEL AŞ 1-Murat Zorluoğlu (Belediye Başkanı) 2-Salih Öztel (Hayrat Belediye başkan adayı) 3-Süleyman Gün (Genel Sekreter Yardımcısı) 4-Ömer Odabaş (Mevcut Yönetimden)
TRABITAŞ AŞ 1-Adnan Gül (Başkan Danışmanı) 2-Şerif Özgür ( Emekli bürokrat) 3-Mehmet Yanık (Genel Sekreter Yardımcısı) 4-Mahmut Kalaycı (Mevcut Yönetimden)   
TURKUAZ LTD. ŞTİ. 1-Samet Ali Yıldız (Başkan Danışmanı) 2-Zülfü Turan (Özel kalem müdürü) 3-Mustafa Kurtuluş (Genel Sekreter Yardımcısı) 4-Mesut Aydoğan (İçişleri Bakanlığı Memuru)   *********************

  Borçlanan herkes köleleşir, milletler de, devletler de. Bunca borçlanıp, her şeyini satıp soğana, patatese bu milleti muhtaç etmenin nedeni nedir? 
  Bunca borca karşın bir fabrika yapmayıp, 60 bin kişilik cami yapıp da 6 kişinin gitmediği camiye olan ihtiyacımız nedir? Ve bunda amaç nedir?
  Bir milleti köleleştirmenin sistemi budur. Üretmeden geçici olarak borçla sağlanan bir refah dönemi yaşatarak ardından çöküntüyü yaşatmak.
  Suriyeliler mi? Onları en son darbe için barındırdıklarını hala fark edemeyen saf mümin kardeşlerim bilmenizi isterim ki acıyı da sevinci de seninle birlikte yaşayacağız. Elin Suriyelisinin bizim derdimizle ortak bir yönü yoktur… Ki çoğu buradan gönderilen 1915 tehcircilerinin torunlarıdır. Camilerde Suriyeli göreniniz var mı?
Evet, borçlanmak köleleşmektir. Bütün varlıklarımız satıldığı halde borçlarımızda bir azalma oldu mu? Hala mı hiç kuşku duymuyorsunuz?
Bu dönemin bilge lideri Temel Karamollaoğlu’dur. 
İmamoğlu mu? O, bu milletin geleceğidir. 
(Temel Kahveci)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar