İstihdam mı yoksa işten çıkarma seferberliği mi?

   Hükümet istihdam seferberliği başlattı. Ticaret ve Sanayi Odaları ve diğer kurumların yetkilileri de istihdam seferberliğinden dem vururlar.

istihdammi.jpgDiğer yandan ise Trabzon’da turistik işletmelerde son 6 ayda yüzlerce çalışan işten çıkarıldı. Özel Sağlık kuruluşlarında da işten çıkarmalar hız kesmeden devam ediyor. AK Parti’de yöneticilik yapmış bir işadamı bile onlarca çalışanın işine son vermiş. Şirket ve işletmelerde işten çıkarmalar devam ederken İş-Kur vasıtasıyla binlerce kişiye kısa süreli iş, başka bir ifade ile maaş verme işi devam ediyor.

Gelleci’nin yengesi!

gellecinin-001.jpgİYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Trabzon mitinginde kürsüye çıkan ve hükümeti eleştiren Asiye Gelleci’nin, AK Parti Çarşıbaşı eski meclis üyesi, gazeteci Aydın Gelleci’nin yengesi olduğu bildirildi. Yerel bir gazetede uzun süre çalıştıktan sonra ayrılan ve bu seçimde de İYİ Parti Çarşıbaşı belediye meclis üye adayı olan Aydın Gelleci’nin yengesi Asiye Gelleci’nin sosyal medyada paylaşılan ve Akşener’in mitingindeki söylemleri, ülke genelinde ses getirmişti.
 
Müteahhitler iş bırakıyor!

muteahhitler.jpgTürkiye genelinde yüzlerce müteahhit firma fesih hakkını kullanarak üstlendikleri işleri bırakıyor. Demir, çimento ve diğer malzemelerin fiyatının artmasını gerekçe gösteren firmalar, idareden fark talep ediyor, fark alamayınca işleri tasfiye ediyor. Bölgede irili ufaklı onlarca firmanın bu yolla iş bırakmak için müracaat ettikleri öğrenildi. İhaleyi yapan kurumların ise aynı işi tekrar ihale etmek için hazırlık yaptığı bildirildi. Karşıyaka-Uğurlu yolunu yapan firmanın da demir, çimento vs. gibi maddelere gelen fiyat artışlarını gerekçe göstererek, işi durdurduğu ve fesih hakkını kullanmak için idareye başvurduğu kaydedildi.

****************

  Seçim Kulis…Seçim Kulis…Seçim Kulis…

Ekim Ekspres’te 

ekim-ekspres.jpgAK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Osman Nuri Ekim, dün Trabzon’daki yerel gazeteleri ziyaret etti. Trabzon medyası ile düne kadar uzak duran Ekim, beraberinde Murat Üçüncü ve iki meclis üyesi ile birlikte gazete yöneticileriyle görüştü, projelerini anlattı. Ekim, Trabzon- Akçaabat arasında deniz dolgusu ile yapılacak yola karşı olduğunu söyledi. Gazetemiz sahibi ve yazarımız Hasan Kurt, genel yayın müdürümüz Erkan Şahinbaş ile bir süre görüşen Ekim, Akçaabat’ta oy rekoru kıracaklarını iddia etti.

Akçaabat’ta bir dönem sona erecek!

akcaabatt-ibir-donem.jpgİYİ Parti Akçaabat belediye başkan adayı Osman Akbulut, ‘Tüm göstergeler ve anketler bizi işaret ediyor. 1 Nisan sabahı Akçaabat için yeni bir başlangıç olacak. Akçaabat bizimle birlikte ayağa kalkacak’ diyor. İlçenin hemen her bölgesinde yaşayan insanların, değişim istediğini belirten Osman Akbulut, ‘Değişimin adresi artık belli oldu. Akçaabatlılar şimdiden kararını verdi’ dedi.

Sunguroğlu koalisyonu!

sunguroglu-001.jpegSaadet Partisi’nin Arsin Belediye Başkan adayı Ramis Sunguroğlu, iktidarın milletvekili ve bakanlarıyla ilçeye adeta çıkarma yaptıklarını belirterek, ‘Ne yaparlarsa yapsınlar Arsinli hemşerilerimin tercihi belli oldu. Arsin son üç dönemdir, yerinde saydı. Bunu biz değil ilçede yaşayanlar söylüyor’ diyor. Sunguroğlu, Arsin de önceki seçimlerde farklı partilere oy verenlerin bu seçimde kendisine oy vereceğini söylüyor.

Sessiz çoğunluk Küçükali diyor!

sessiz-cogunluk.pngCHP’nin Sürmene belediye başkan adayı Dr. Kemal Küçükali, sessiz çoğunluğun kendisini desteklediğini söylüyor. İlçede uzun süre doktorluk yapan Kemal Küçükali’ye, yıllar içerisinde muayene ve tedavi ettiği yüzlerce hastasının oy vereceğine inandığını söyleyen Kızılay eski genel başkanı Tekin Küçükali, ‘Sürmene’nin ilacı ve çaresi doktor Kemal Küçükali’dir’ diyor.

Çaykara ‘İYİ’ olacak!

caykara-001.jpgTrabzon’un ilçelerinde tek kadın belediye başkan adayı olan Hanife Birinci, il dışında yaşayan hemşerilerinden de tam destek geliyor. İYİ Parti’nin Çaykara belediye başkan adayı Hanife Birinci, Çaykara’da kadınların büyük çoğunluğunun kendisini desteklediğini belirterek, ‘Kadınların desteği, erkeklere de yansımış vaziyette. Çaykaralı hemşerilerim ilçemize kadın eli değmeli, diyor. Çaykara ve Uzungöl bizimle birlikte ‘İYİ’ belediyeciliğe kavuşacaktır’ diyor.

Recep Çebi rakipsiz mi?

receh-cebi.jpegAK Parti Araklı Belediye Başkanı ve başkan adayı Recep Çebi’nin, rakipsiz yarıştığı iddialarını muhalefet parti adayları propaganda olarak nitelendiriyor.  SP adayı Ümit Çebi, ‘Seçimi kimin kazanacağı 31 Mart akşamı belli olur. Araklılı hemşerilerim işi ehil olana teslim edecektir’’ dedi.  İYİ Parti adayı Hasan Suiçmez ise, ‘Araklı’nın her noktasına gittim. Hemen herkesle görüştüm.

receh-cebi.jpgBeklemediğim kesimlerden destek geliyor. Biz hiçbir adayı rakip olarak görmüyoruz. Maç yapmıyoruz ki rakibimiz olsun. Biz Araklı’ya daha iyi hizmet edeceğiz diye yola çıktık. Yapacaklarımızı da söylüyoruz.  Araklı, bizimle birlikte atağa kalkacaktır. Bunu herkes böyle bilsin’ diyor.

***************

Doğru Yol Partisi genel başkanı Süleyman Demirel’in 1987 yılında TBMM’de ANAP iktidarının bütçe görüşmelerinde yaptığı uzun konuşma Türkiye’nin bugün içinde debelendiği siyasi açmaza röntgen çekmesi açısından oldukça ilginçti. 12 Eylül askeri darbesinin baskısını üzerinden yeni atmış Süleyman Demirel’in yaptığı o uzun konuşma dört yıllık ANAP iktidarının politikalarını istatistiklerle ve analitik bir dille eleştiriyor.
Süleyman Demirel’in konuşması TBMM genel kurulunda muhalefet ve iktidar milletvekillerince bir ders gibi dinleniyor. İktidar partisinin bakanları harıl harıl not tutuyorlar. Süleyman Demirel hem iktidarı eleştiriyor hem de meclisi politika konusunda dehşet bir zekâyla bilgilendiriyor.
O konuşmada hem tiyatro var, hem mizah var hem de Türkiye’nin gelişmişlik röntgenini gözler önüne serecek türden olabildiğine ciddi bir konuşma. 
Süleyman Demirel bir muhalefet partisi lideri olarak sorumluluğunun bilincinde iktidara yüklenirken Türkiye ile ilgili yapılması gerekenler konusunda ciddi hedefler koyuyor. 
Demirel’in kullandığı dilde bir yıkıcılık yok. Aksine iktidarı icraatları üzerinde yeniden düşünmeye ve muhalefetin önerileriyle ilgili kolektif bir akıl yürüterek politika yapmaya davet var.
Bugün Türkiye’yi istila etmiş muhafazakâr İslamcı politika ile mukayese edildiğinde Türk demokrasisinin nerelere savrulduğunu ifşa ediyor olması bakımından oldukça manidardır.
(Metin Kondel)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar