İstihdamın fuarı olur mu?

   istihdamin-001.jpgSon yıllarda, Türkiye’nin dört bir yanında istihdam fuarları düzenleniyor. Ürün tanıtımı ve pazarlaması için yurt içinde ve dışında düzenlenen fuarların bir kısmına, katılımcılara devlet az da olsa katkı yapar. İstihdam fuarı, ticari bir fuar mı yoksa hükümet tarafından organize edilen fuar mı? Net bilgimiz yok. TTSO’nun internet sitesinde istihdam fuarının Trabzon’da 3 bin kişiye istihdam sağlayacağı şeklinde bir haber vardı. Trabzon’da değil üç bin kişinin 300 kişinin çalışacağı iş sahası yok. Trabzon’da hangi kurum, kuruluş veya kişi şirketi istihdam fuarından eleman alacak? Aldığı elemanı nerede çalıştıracak.
  
Belediye Meclisindeki Komisyonlar!

belediye-meclisi.jpegBelediye meclislerinde, çoğunluğu sağlayan başka bir ifade ile başkanlığı kazanan partilerin meclis üyeleri komisyon üyeliklerine seçilir. Ortahisar Belediye meclisinin ilk toplantısında da bu oldu. AK Partili Meclis üyeleri komisyonlara seçildi. Komisyon üyeliklerinin tamamının seçimi kazanan partilerden olması, komisyonlarda muhalefetten üye olmaması denetleme ve ortak akılla hareket edilmeyi de ortadan kaldırıyor.
 Zorluoğlu’ndan farklı başlangıç!

zorluoglu-029.jpgTrabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, başkanlığının ilk gününde vatandaşla buluştu. Başkanın, bu hareketi olumlu karşılandı. Bu arada, görevi devreden Orhan Gümrükçüoğlu’nun yeni başkana dosya sunup sunmadığı öğrenilemedi. Zorluoğlu ise, çalışacağı ekibi belirlemek için ince eleyip sık dokuyor. Zorluoğlu’nun deneyimli ve işi bilen isimlerle çalışacağı kaydedildi.

Büyükşehir’in borcu ne kadar?

buyuksehir-borcu.jpgTrabzon Büyükşehir Belediyesi’nin bankalara, şirketlere ne kadar borcu olduğu henüz açıklanmadı. Eski başkan Orhan Gümrükçüoğlu’nun görevi devrederken, belediyenin bilançosu hakkında kamuoyuna açıklama yapmadığını söyleyen bir belediye meclis üyesi, yeni başkan Murat Zorluoğlu’nun önümüzdeki günlerde kapsamlı bir açıklama yapabileceğini söyledi. Bu arada büyükşehir belediyesinde ve yan kuruluşlarda kaç kişinin çalıştığı konusunda çelişkili rakamlar veriliyor. Başkan Zorluoğlu’nun bu konuda da kamuoyunu bilgilendireceği kaydedildi.

*****************

Kutsal kapitalizm ülkemize hoş geldiniz!

  Avrupa'da sanayi-ticaret devrimi ve sömürü ile gerçekleşen sermaye birikimi Katolik ahlakı zorlayınca birikime izin veren Protestan ahlakı doğdu. Bu ahlak kendi efendilerini ve kölelerini doğurdu. Kutsal Kapitalizmin hikayesi böyle başladı.
İslam Peygamberinin vefatı ile başlayan kardeş kavgaları ve iktidar mücadeleleri dönemi Muaviye ile son buldu. İslamın Kapitalist ahlakı da böyle başladı. Bir de hadis eklediler külliyata; "Rızkın onda dokuzu ticarettedir"… Niçin ticarette de üretimde değil kimse sormadı. Ülkemizde DP ile başlayan ve halen süren dönemde Muaviye İslamı devrimci Muhammedi İslamı kapitalistleştirerek kutsallaştırdı.
Bu kutsallaştırma efendilerini ve kölelerini oluşturdu. Birey kalmadı. Muhammedi ahlak ta… Ki bu ahlakın en önemli savunucu sahabesi Ebu Zer el Gıffari sürgünde ve yalnız öldü. Cenazesi 17 kişi ile kaldırılan ufuk insan, önder Peygambere ne kadar benzediği buradan belli......
Efendilerimiz kutsal kapitalizm sahipleri söyleyin istediğinizi bendeleriniz ve köleleriniz sizin yalanlarınıza hazır! Dinin sahibi de sizsiniz artık. Ne isterseniz söyleyin inanalım!
Hak istemek mi? O da ne? Zinhar bölücü, PKK’lı, komünist, terörist ve hatta fetöşçü bilem olabilirsin! Böyüklerimiz her bir şeyi bilir ve ona göre yapar. Sorgulamak mı? O da ne? Hain, işbirlikçi, ajan ve hatta ajan provokatör olabilirsin. Sus ve dinle! Reizlerimiz gereğini halleder.
Biz sadece kuyruksallayan ve gerektiğinde havlayan kullarız.
Biz ölsek te olur. Yeter ki kutsal kapitalizmimiz yaşasın! 
(Mahmut Haydar Ustaoğlu)

*****************

Türkiye değişim ve dönüşüm arifesinde!

31 Mart yerel seçimlerine biraz dikkatle bakıldığında siyaset sosyolojisi bize AKP iktidarının sonuna gelindiğini haykırıyor! 
Bunu sırf AKP’nin kaybettiği İstanbul belediye başkanlığı sürecinde yaşananlardan bile anlamak mümkündür.
AKP şu haliyle devletleşmiş bir parti durumunda. Bunun için kendi siyasi geleceğini Türkiye’nin bekasının arkasına konuşlandırma düşüncesi içerisinde.
Evet, Türkiye’de bir beka sorunu mevcut ama bu zannedildiği gibi ülkenin beka sorunu değil, iktidardan gitmemek için direnen AKP’nin kendi sorunudur.
AKP iktidarı son iki dönemde Türkiye’yi çok kötü yönetti. İnsanların sahip olduğu bütün erdemleri masaya koydu ve kumarı kaybetti. Bu çok açık bir gerçek. 
Sürekli kendisini onaylayan sefil bir medya türetti. Bu sefil medyayla ülkede sözü bitirdi.
Yanlış ve başına buyruk yatırımlarla ekonomiyi çökertti. 
Anayasayı rafa kaldırdı, parlamenter sistemi işlersiz hale getirdi. Türkiye’ye başkanlık sistemini dayattı. 
Türkiye’nin bütün kurumlarını yeniden oluşturup kendine ait yeni bir Türkiye kurdu. 
Kuvvetler ayrılığını bozdu. Bütün kurumları tek bir kişinin elinde topladı. 
Demokrasiye hiçbir zaman inanmadı! Sosyal yardımlarla seçmenin siyasi iradesini ayarttı. 
Ortaya muhalif partilerin bütün gücünü emen obez bir meclis aritmetiği çıkarttı. Muhalif bloğu ötekileştirdi.
Türkiye’nin hiçbir yapısal sorununa köklü çözüm getiremedi. Sorunları sürekli öteledi. 
AKP on yedi yıldır iktidarda olmasına rağmen hiçbir konuda sorumluluk üstlenmedi. 
Ama artık bu haliyle Türkiye daha fazla ilerleyemiyor. Ortada ciddi bir siyasi kriz var ve bu krizin makul yöntemlerle aşılmaması için AKP iktidarı her yolu deniyor. 
Türkiye bugün siyasi açıdan büyük bir değişimin ve dönüşümün arifesinde. 
AKP iktidarı bu değişim ve dönüşüme ne kadar direnirse dirensin başarılı olamayacaktır. 
Ve yaklaşmakta olan bu yeni siyasi dalga onu bir sel gibi önüne katıp götürecektir. 
Bu güçlü siyasi dalga Ekrem İmamoğlu gibi kendi siyasi figürlerini de kendisi oluşturacaktır. 
İstanbul belediye başkanlığı ile ilgili son günlerde yaşananlar yaklaşmakta olan bu değişim ve dönüşüm olgusunun sancısını daha da büyütmekten başka bir şeyi ifade etmemektedir.
(Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar