İSTİLA

Başka bir ülkeye sığınmış olan kişi sığınmacıdır.

Bizim ülkemize gelen sığınmacılar maşallah ellerini kollarını sallayarak hatta diledikleri şehri seçerek oraya yerleşiyorlar.

Kapılar açılmış elini kolunu sallayan hurra koskoca T.C.’ye giriyor.

Geçici olarak ülkeye sığınmıyor bildiğiniz yerleşmek için geliyorlar.

Bu nasıl bir saçmalıktır!

İstanbul’un dağı, taşı altın dediler. İstanbul’u kömüre boyadılar. İstanbul’da yaşayan biri olarak aman ha işiniz yoksa sakın gelmeyin derim.

Sınırı geçenler hiç eğreti gibi durmuyorlar, bildiğiniz bu topraklar kendi toprakları gibi istediklerini yapıyorlar. Tacizden, dilenmeye kadar.

İnsan hakları evrensel beyannamesini neredeyse tanımayan bir zihniyet kendi halkından çok başkalarının haklarını korumayı kendine nedense görev bellemiş. Madem yazdım nedenini de yazayım bari, bence sadaka kültüründendir tüm bu olanlar. Sadaka minnet duygusunu arttırır çünkü.

Zulümden kaçan ve uğradıkları baskıya karşı bir ümit bekleyen bu insanlar ellerini kollarını sallayarak bu kadar rahat hareket etmemeli.

Ülkemde çemberin dışında olması gereken bu mülteciler maalesef benden daha çok, çemberin içinde yer alıyorlar.

Mülteciler yaşadıkları kâbustan kurtulmak ve sığınmak için başvurdukları ülkeden cevap almak için aylarca bekletilirler. Bizde maşallah hiç beklemek yok. Kapılar açık buyur gel. Kim olursan ol. Yeter ki gel.

Ne yaparsan yap, hiçbir şekilde sınırdışı da olmuyorsun.

Savaşlar artık daha uzun sürüyor. Savaş mağdurları, savaşı istemeyenler savaşanlardan daha çok; Evleri saydıkları ülkelerden kaçıyorlar; Yıllarca yaşadıkları evlerini, atalarını, hayallerini, yaşanmışlıklarını geride bırakarak.

Mülteci olmak aslında bir trajedi;  Hayatlarını yeni bir ülkede idame ettirecek insanlar, tanımadıkları, bilmedikleri yeni bir başlangıç için yüreklilik gösteriyorlar. Onlar gittikleri ülkenin kural, kaide ve kırmızıçizgilerine sadık kalarak mülteciliği kabul ediyorlar. Ama bu bizim ülke için geçerli değildir. Kural ve kaide mülteciler için yoktur bizde. Kendilerinden olmayanlar için kural kaide söz konusu olabilir.

Evet mülteci olmak çok zor. Anlayabiliyorum. Empati sanırım onları anlayabilmenin en güzel olgusu.

Ülkeye giren mültecilerin fişlendiğini söyleyen Türk yetkililerine sormak isterim. Siz gençleri, kadınları fişlerken doğal da insanları canından bezdiren, dilencilikle zorla insanlara yapışan hatta duygu sömürüsü yapan bu insanlar hakkında bizler normalmiş gibi nasıl davranalım? Siz kendi vatandaşınızı normal görmekten aciz iken vatandaş başka milletten insanı nasıl normal görsün?

Hangi ülke savaştan kaçan sığınmacılara bu kadar rahat ve sınırsız bir şekilde imkân tanır ve üstelikte de cebine maaş koyar?

Almanya’ya çalışmak için giden ve yıllarca Almanlar tarafından aşağılanan Türk vatandaşlarınız için neden vatandaşlarımızı fişliyorsunuz diyemediniz?

İki kültür arasında sıkışmış olan Türk çocukları neden bu kadar duyarlı olamadınız?

Çocuk hangi ülkenin, ırkın ya da dinin çocuğu olursa olsun çocuktur. Sevilmeyi ve ilgiyi bekler. Ama arabanızla kırmızı ışıkta beklerken Arapça yazılarla yardım isteyen ve kafanızla hayır cevabı verdiğiniz çocuk eğer arabanıza tükürüyorsa işte burada yanlış giden bir şeyler var. Çünkü çocuk kullanılan bir meta ve her ne pahasına olursa olsun mutlaka para alacak olandır.  Bu konuda isyan ediyorum neden ülkemin güvenlik güçleri kırmızı ışık tacirlerine karşı duyarsız ve etkisiz.

Arabasında bile kilidi sürekli kapalı tutan şoför ışıktaki dilencilerden bıktı ve usandı. Çoğu Suriyeli olan bu dilenciler bence büyük tehlike saçıyor. Her an ezilme tehlikesi ile karşı karşıya kalarak ve karşısındakilere korku salarak. Diğer tehlikeler ise cabası.

Suriye bugün başka bir ülkede yaşama hakkı konusunda rekoru elinde tutuyor. Güvenli bölge seçimi konusunda geldikleri Türkiye error sinyali vermeye başladı. T.C vatandaşı ise isyanları oynuyor. Gelen sayısı 140 bin civarında. Ne olacak bunun sonu?

Bu görülen manzara göç değildir, başka bir milletin, Türk vatanını istilâsıdır.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum