İttifak olunca CHP’de aday patlaması oldu!

  Cumhuriyet Halk Partisi il başkanlığında önceki akşam bir toplantı vardı. Toplantıya, Ortahisar ilçe belediye meclisi için aday adayı olanlar davet edilmişti. 

ittifak.jpegİYİ Parti ile Millet İttifakı yapılmadan önce CHP’de Ortahisar belediye meclisi için, bir elin parmak sayısını geçmeyecek kadar başvuru olmuştu. İttifak yapıldıktan, Ortahisar ilçesi CHP’ye verildikten ve başkan adayı Salih Akyüz sahaya indikten sonra aday adayı sayısında gerçekten patlama oldu. 40 civarında isim belediye meclis üyesi olmak için sıraya girdi.
Müracaat edenler arasında kimler yok ki! Daha önce meclis üyeliği yapmış olan Müslim Hamzaçebi, Mehmet Çoban, Ömer Dayı, Bülent Doğru, Nurcan Göç’ün yanısıra Oktay Söğüt, Suat Bayraktar, Ertuğrul Akbulut, Erkan Kurt’tan Osman Şahinler’e kadar onca isim. Diğer yandan başkan adayı Salih Akyüz’ün ekibinde yer alan Cüneyt Zorlu, Sezgin Atasoy, Selahattin Bektaş... CHP il merkezindeki toplantıya Turgay Şahin de katıldı.
CHP’deki toplantı hareketli geçmiş. İl Başkanı Güzide Uzun, toparlayıcı bir konuşma yapmış. Seçime İYİ Parti ile ittifakla girildiğini, müracaat eden partililerin birçoğunun listede yer alamayacağını, meclis üyeliklerinin belirlenmesinde İYİ Parti il başkanı ve ekibi ile görüşüleceğini söylemiş.
Toplantıda keskin partililer meclis üyeliklerinde bir İYİ Parti’ye verilecekse 2 CHP’nin olması gerektiğini, kimileri de listede iki üç İYİ Parti adayının olması gerektiğini söylemiş.

***

Dün Turgay Şahin ile konuştuk. Şahin, ‘Toplantıda görüşlerimi açıkladım. Meclis listesinde mimar, mühendis, iktisatçı vs. olması gerektiğini, belediyeye gidecek arkadaşların işi bilmeleri gerektiğini söyledim’ dedi. 
Şahin’e İYİ Parti ile mutabakata varılıp varılmadığını sorduk. ‘O konuda bilgim yok. Sonuçta ittifak yapmışsan, karşı tarafında talebi olacak’ cevabını verdi. Şahin, yeni dönemde görev almak istemediğini açıklamıştı ancak görünen o ki, CHP listesinin ilk sırasında yer alabilir.

***

CHP’de yarım asırdır hatta daha fazla bir süre içerisinde hiçbir değişim ve yenileşme yok. Dün partide belirli görevlere kimler talipse bugün de aşağı yukarı aynı isimler talip. Çekilelim, yeni isimler görev alsın, diye düşünen yok denecek kadar az. İl ve ilçe başkanı da suyu akarına bırakmış görünüyorlar!
CHP, son genel seçimde Trabzon genelinde İYİ Parti’den iki- üç puan, Ortahisar da 8-10 bin fazla oy almış. Yani oylar üç aşağı beş yukarı eşit gibi. 
CHP, Salih Akyüz’ü veya bir başka ismi Ortahisar’da aday gösterse alacağı oy belli. Önceki seçimde AK Parti adayı Ahmet Metin 90 bin, CHP adayı Nazım Özcan 30-35 bin civarında oy almış. Salih Akyüz de, parti adayı olarak girse taş patlasın 10-15 bin oy daha fazla alır. O kadar. 
İş, ittifaka gelince durum değişiyor. İki partinin Ortahisar’daki oyu AK Parti’nin neredeyse ensesinde. Diğer bazı ilçelerde de durum aynı. İki parti de ayrı ayrı seçime girse, bize göre ikisi de nal toplar.

***

Böyle bir tabloda İYİ Parti, meclis üye adaylıklarının üçte ikisini CHP’ye bırakır mı? Veya CHP, İYİ Parti’nin yerinde olsa CHP’liler bırakır mı? Kesinlikle hayır.
CHP- İYİ Parti arasındaki meclis üyeliklerinin paylaşımında anlaşma sağlanamazsa, bize göre Salih Akyüz’e yazık olacaktır. Ve bu olay, ilçelere de yansıyacaktır. Sonuçta, Trabzon’daki ittifak Beşikdüzü dahil her yerde çökecektir. 

Samsun’da  ücretsiz otopark!

samsun-ucretsiz.jpgSosyal medyada Trabzon Büyükşehir ve Ortahisar Belediyesine kök söktüren Teoman Yılmaz, birkaç gündür sayfasında Samsun’da ki ücretsiz otoparkların görüntüsünü yayınlıyor.
Yalnız Türkiye’de değil dünyanın birçok ülkesindeki kentlerde saati 10 Euroluk da otopark vardır ücretsiz de. 
Trabzon’da da Asım Aykan’ın belediye başkanlığı döneminde Moloz’daki dolgu alanında kısa bir süre de olsa ücretsiz otopark vardı. Daha sonra Asım Aykan bu otoparkın işletmesini bir vakfa vermişti.
Şehir merkezlerindeki otoparkların ücretli olması hatta en işlek bölgelerdeki otoparkların daha yüksek ücretli olması normaldir. Bu olay yalnız Türkiye’de değil dünyanın her yerinde böyledir.
Dünyada çoğu kentler, araçların şehir içine girmemeleri için sürücüleri özendiren uygulamalar yaparlar. Bunlardan biri ücretsiz otopark uygulamasıdır. Aracını şehir dışında veya kenar mahallerde ücretsiz otoparklara park et, merkeze yürü veya toplu taşıma araçları ile ulaş. Teoman’ın yazdıklarından ve fotosundan anladığımız kadarıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi de böyle bir uygulama yapıyor. 
Trabzon’da da böyle bir uygulamanın yapılması için görüş bildirmemize rağmen. Büyükşehir belediyesi duymazlıktan geldi. Yeni Büyükşehir Belediye Başkanı, inşallah sahildeki dolgu alanlarında veya belirleyeceği bölgelerde ücretsiz otopark uygulaması başlatır.

*****************

Meselâ şu bizim Milli Görüşçüler! Karadeniz’deki derelerin çalınmasında doğa katliamlarında yokturlar. Madenlerde ölen işçiler için yapılan gösterilerde yokturlar. Tarımın mahv-ü perişan edilmesinde pancar çiftçilerinin yanında yokturlar. İş kazalarına karşı ortada yokturlar. Ekonomiyi esir almış bir bankacılık sistemine karşı ortada yokturlar. Birçok toplumsal olayda tafra olarak protestolarda komünistler kadar cesur değillerdir. Tarikatların çocuk istismarında yokturlar. Steril bir ideolojiyle siyasetin direkt patronluğuna konuşlanmışlardır. Ama iş söze geldiğinde Konya’nın köy delileri gibi ‘’İtirazımız vardır, itirazımız vardır!’’ diye ötüp dururlar. Hani onca toplumsal vakıaya karşı nerede itirazınız? 
(Metin Kondel)

****************

Trabzon Erkek Öğretmen Lisesi Müdürü Güven Hacısalihoğlu ile 40 küsur yıl sonra Trabzon’da buluştuk. Benimle beraber birçok ülkücüyü okuldan sürmüştü. Bizim için azılı bir komünistti ama kırk yıl sonra gördük ki memleket meselelerinde aynı şekilde düşünüyormuşuz.
İkimiz de 40 yıl öncede kalmamış fikirlerimizi güncelleyebilmiştik.
CHP İzmir Büyük Şehir Adayı Nurettin Soyer’in oğlu Tunç Soyer oldu. Nurettin Soyer MHP davasının savcısıydı ve bizim için hiç de hoş bir isim değildi. Çünkü derin acılar bırakmıştı hatıratlarımızda. Oğlunu bilemem ama bugün Nurettin Soyer’le sohbet etme şansımız olsaydı eminim ki benim okul müdürümle yaptığım sohbetten farklı olacağını sanmıyorum. Güncellenmiş her düşünce ortak düşünceler üretebilirken yıllar önceye takılı kalanların bir adım sonrasını görmeleri mümkün olmuyor.
Şimdi bizim yapacağımız tek şey Tunç Soyer’in Türk Milletine, Devletine ve Atatürk’üne nasıl baktığını öğrenmektir. Yargılamalarımızı bu açıdan yaparsak daha doğru olacağına inanıyorum. Bir evladı babasından dolayı yargılamayı doğru bulmuyorum.
Türk Milliyetçilerinin bütün zamanlardakinden daha akıllı olması gerektiği zamanlardayız. Bize öfke değil, akıl lazım. 
(Temel Kahveci)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar