İyi dersler öğretmenim

Tatilden döner dönmez; yereldi, geneldi, Dolardı, Avroydu ve TCMB’nin uçurduğu faize kendimi öyle kaptırdım ki, bu gün eğitim ve öğretimin ilk günü olduğu aklımda çıkıverdi… Allahtan, benim üç numaranın okul hazırlığı için hanım “kalk oğlanın eksiklerini giderelim pazartesi okul başlıyor” deyince durumun  farkına vardım ve yazmayı düşündüğüm konuyu bir hafta erteledim..
Sevgili öğretmenim;
Benim üç numaranın ilkokuldaki ilk gününü hatırlıyorum da nasıl korkuyordu. Şimdi 7. sınıfa gidiyor. Sabah okula giderken, akşam eve geri gelirken uyması gereken trafik kurallarını ilk sizden öğrendi
Sevgili öğretmenim;
Size emanet ettiğimiz çocuklarımızı, her sabah boy sırasına sokup kılık kıyafetlerine baktınız. Yüksek sesle İstiklal Marşımızı söylemelerini istediniz. Açık fikirli bireyler olarak yetişmeleri için korkmamaları gerektiğini de öğretin.
***
Sevgili öğretmenim;
Türküm doğruyum okunmuyor, karatahta dönemi sona erdi. 
Ne yazık ki ezbercilik bitmedi! 
Ülke olarak eğitim alanında ileri milletlerin çok gerisinde kaldık… Ortada böyle vahim durum varken şimdi de karma eğitimi tartışmaya başladık.
Sevgili öğretmenim;
Geleceğimiz olan çocuklarımızın, okullarında mescit açarak evrensel standartlarda bilim insanı, sanatçı, edebiyatçı yetiştirebileceklerini düşünenlerin yanıldıklarını...  Çocuklara itikattan önce, fikriyatı ve kör inançtan önce akılcılığı örenmeleri gerektiğini anlat…
Sevgili öğretmenim;
Size emanet edilen çocuklara bilginin değişe bileceğini, yeni bilgiler üretmeleri için daha çok çalışmaları gerektiğini...
Servetin, silahın ve egoların değil, haklılığın insana güç verip yücelteceğini geleceğin kuşaklarına anlat…
Sevgili öğretmenim;
Yeni nesil çok şansız... Bilgisayar başından kalkıp okula geliyorlar.
Tatillerini elerindeki akıllı telefonlar ve yanlarından eksik etmedikleri tabletlerdeki abuk sabuk oyunların başında geçiriyorlar. Paranın her kapıyı açacağını şimdiden hatmettiler.
***
Sizden isteğim, bu günün küçüklerine, başka dünyaların da olduğunu, ekranda göremediklerini sokakta göreceklerini anlat... Hırsızların eninde sonunda adaletin eline düştüğünü, ince zekanın, kaba kuvvetten üstün olduğunu, bu küçük yaşta iyice akıllarına yerleşmesini sağlayın.
Sevgili öğretmenim;
Çocuklarımız bizler gibi kitap okumuyorlar… Emanet aldığınız yavrularımız atomun çekirdeğinin bölünmesini öğrenirken, aynı zamanda insanlık için mücadele etmeyi de öğrensinler. Kadir kıymet bilmeyi her koşulda karşılarındakine saygı duymayı da öğrensinler.
Kendi doğruları için mücadele ederken, başka fikirlerle yüzleşmeyi, hayatı paylaşmayı, ötekileştirmemeyi de bellesinler…
Sevgili öğretmenim;
Sizden bu gün çok önemli bir isteğim daha var… Unutturulmak isteyenlere inat, geleceğimiz olan fidanlarımıza, Çanakkale kahramanını, Kurtuluş Savaşı’nın Başkomutanını, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve onun silah arkadaşlarını anlat… Bu vatanın gelecekteki nesilleri sizin eseriniz olacak!.. İyi dersler öğretmenim.   

‘Yüz Lira’nın 
sadece adı var…

Madem bu gün eğitim yılının ilk günü ve ders zili çaldı…  O zaman yine eğitimden devam edelim… Öncelikle şunu belirteyim büyük küçük çocuk okutan tüm anne ve babaların Allah yar ve yardımcı olsun.
Bu güne kadar çocuklarımın okul ihtiyaçlarını hanım hallettiği için ben deniz “pahalı mı ucuz mu?“ diye çok da merak etmezdim… Ama bu sene bu iş bana kaldı… Doğruca kırtasiyecinin yolunu tuttuk…   
Defter, kitap fiyatları ülkedeki faiz oranı gibi uçmuş… Dört orta boy defter, yardımcı ders kitabı ve birkaç kurşun kalem ile birlikte silgiden oluşan sette bir mavilik uzattım… Geriye dolmuş parası bile kalmadı… Sizin anlayacağınız Yüz lira’nın sadece adı var.

Fındık umurlarında değil

Türkiye’de yaşanan ekonomik dalgalanmalardan,  fiyat artışlarından sadece tüketiciler sıkıntı çekmiyor… Bölgenin tek geçim kaynağı olan fındığa bel bağlan yüz binlerce fındık üreticisi de dertli mi dertli… 
Kısacık tatilde kimle konuşsam kime selam verip ayaküstü sohbet etsem, muhatap olduğum ilk soru “fındık fiyatından haberin var mı” oldu… Tezvirata hiç gerek yok işin doğrusu,  ülkeyi yönetenlerin şu sıralar fındığı ve fındıkçıyı düşünecek durumda değiller… Acı ama gerçek bu!..

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.