İYİ PARTİ ne yapar?

iyi-parti.jpg

Meral Akşener ve arkadaşlarının partisi dün resmen kuruldu. Ankara Yenimahalle Belediyesine ait Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nin içi dışı kalabalıktı. MHP’den ayrılanların yanısıra eski DYP, ANAP’lılardan çok sayıda partili de orada idi.

Akşener’in genel başkanlığında kurulan partinin adı ‘İYİ Parti’ olarak açıklandı. ‘İYİ’ Osmanlıyı kuran Kayı Boyunu çağrıştırıyor. İYİ’nin açılımı ise insanlık, yenilik ve iyilik olarak sıralanıyor.
İYİ partinin logosu ise güneşin 8 oku. 8 ok, ‘Umut, adalet, cesaret, kararlılık, bilgi, medeniyet, gelecek ve zenginlik anlamına geliyor.
16 Nisan Referandumu ile Türkiye’de bugün olmasa bile 2019 başkanlık seçiminden sonra sistem değişiyor.
Parlamenter sistem rafa kalkıyor. TBMM’nin etkisi, gücü ve yaptırımı kalmıyor.
Hükümetler, parlamentodan çıkmayacak. Hükümeti, Başkan kim seçilirse o kuracak. Başkan, hükümetten ayrı başkan yardımcılarını belirleyecek. Türkiye’yi başkan ve ekibi yönetecek.
Böyle bir sistemde A, B veya C partisi yüzde 30-40 oy alsa ne yazar. Yeni sistemde başbakanlık makamı yok. Partilerin koalisyon yapması rafa kalkıyor.
Bütün bu nedenlerden ötürü, artık şu veya bu partinin fazla oy alması hiçbir şey ifade etmiyor!
Sistemde önemli olan, Başkanlığı kazanmak!
İYİ PARTİ genel başkanı Meral Akşener, konuşmasında da hedef olarak başkanlığı gösterdi… Ki doğru olan da buydu!
Meral Akşener’in başkanlığa aday olması için, seçime kadar muhalefetin en güçlü partisi ve başkan adayı olduğunu perçinlemesi gerekir.
Akşener ve Yeni Parti, bunu gerçekleştirebilir mi? Meral Akşener ve ekibi, İYİ Parti’yi merkez partisi olarak nitelendirmeleri ve kadrosunu da ağırlıklı olarak merkez ağırlıklı bir yelpazeden oluşturması doğru bir stratejidir.
İYİ Parti, seçime kadar merkez parti konumunda kalabilir mi?
Partinin merkezde durabilmesi, Akşener ve yönetici kadrosunun icraatına bağlı.
Teşkilatlarda ağırlıklı olarak MHP ve ülkücülere yer verirsen, kamuoyunda farklı bir algı oluşur.
Koray Aydın, ‘Kesinlikle merkezde olacağız. Bunu teşkilat yapılanmasında göreceksiniz’ dedi.
İYİ Parti, merkezde kaldığı sürece Meral Akşener’i başkanlığa taşıyabilir.
Sonuç olarak İYİ Parti ve Meral Akşener’in, alternatif olup olamayacağı önümüzdeki süreçte netleşir!
(Hasan Kurt)

*************

gümüşhane-yaylalarinda.jpg

Gümüşhane yaylalarında yıkım var mı?

Trabzonluların önemli bir kesiminin yaylaları Gümüşhane ve Bayburt’tadır. Mesela Trabzon eski belediye Başkanı Asım Aykan’ın Bayburt’un Balohor yaylasında 3 katlı bir evi vardır. Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun da Gümüşhane’nin bir yaylasında villası!
Dün Çaykara’dan arayan bir okurumuz, ‘Trabzon yaylalarındaki evler yıkılıyor, Gümüşhane ve Bayburt yaylalarındaki evler neden yıkılmıyor’ diye sordu.
Bu konuda net bilgimiz olmadığı için yorum yapamadık. Trabzon yaylalarında yıkım yapıldıktan sonra Gümüşhane ve Bayburt yaylalarındaki evler de yıkılır. Ancak, oralardaki yaylalarda Trabzon yaylalarında olduğu gibi yapılaşma yokmuş.

***************

kemal-üçüncü.jpg

Evet program açıklandı sahiplenildi. Artık üzerine konuşabileceğimiz somut bir tablo var. Öncelikle İYİ partiye gönül verenlere başarılar diliyorum. Statükoyu geriletecek ülkeden yana siyasi girişimleri destekliyoruz. MHP'de bulamadığınız/bulamadığımız milli yaklaşımların hangisini bu program ve söylemde bulduğunuzu milli gelenekte kendini ifade edenlere uzunca bir tahlille soracağım. Program ve parti siyasi olarak kendini bir yerde tarif etmiyor anlattıkları bildik merkez sağ programlar. İki üç madde hariç tamamı şu anki hükümetçe uygulanıyor bu politikaların bilenler biliyor. Eşit vatandaşlık araya sıkıştırılmış yine. Eğitim konusu zayıf ekonomi neoliberal dış politika erik dalı gevrektir kıvamında kurucu liderlerden biri strateji uzmanı. Türk dünyası MHP gibi başlık var. Sadece gönül coğrafyası sucuk menemen kıvamında. Evet merkez partiler ideoloji ideolojiye ideolo ve fikir özürlüsüdür. Türkiye’nin önündeki yegane çıkış müdafaa hukuk ve milli çözümdür. (Kemal Üçüncü)

****

Yakalı olarak 17 yıllık defteri kapattıktan sonra, on yılı aşkın süredir Talent-Hunter, Yönetici Mentoru, Kariyer Koçu, MBA ve Yüksek Lisans hocası, STK Yöneticisi olarak hizmet veriyorum...
Bizim işin en güzel, en besleyici, en zenginleştirici tarafı; binlerce adayın, mentinin, yöneticinin, danışanın, öğrencinin gözlerinden tekrar tekrar yeniden dünyaya bakmak ve onların yazılmamış romanlarını okumak...

ilham-süheyl.jpg
Bu süreç zarfında, bu kadar sentezden sonra; İnsan Kaynakları birimleri hakkında edindiğim realitelerden bir kaçı;
Bir kaç istisnai kurum dışında kurumların çalışanlarına bakış açısının hiç değişmemesi...
İnsanların güçlü yönlerine değil, sıkıntılı taraflarına odaklandıkları,
İş Birimleri tarafından ezilen, infazcı hale getirilen, etkisiz eleman formatları,
Güvenilir-aktivist özelliğine sahip İK Yöneticilerin olmaması,
Personel tabelasından insan kaynakları tabelasına geçildiği günden bu yana İ harfinin üstündeki nokta kadar bile İnsan Kaynakları birimlerinin değişmediği ve gelişmediği...
Israrla insanı merkeze almıyorlar, bu nedenle insanları, kendilerini ve kurumları yok etmeye devam ediyorlar... (İlham Süheyl)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar