İYİ Parti tam gaz!

Kurucuları arasında Trabzon kökenli 10’a yakın ismin bulunduğu İYİ Parti, Trabzon’daki teşkilatlanmasını sürdürüyor. İYİ Parti Trabzon kurucu il başkanlığına atanan Hasan Saka, kısa süre içerisinde 8 ilçeye kurucu başkan atadı.

iyi-parti-003.jpg

İYİ Parti kurucu il başkanı Hasan Saka, ilçelere atanan başkanların kısa süre içerisinde yönetim kurullarını oluşturacaklarını söyledi. İYİ Parti kurucu il başkanı Hasan Saka, Ortahisar ilçe başkanını da yakın bir zamanda atayacaklarını belirterek, ‘Oluşturacağımız il yönetiminde farklı partilerden isimlerin yer alacak’ dedi.
Revi milletvekili adayı gösterilebilir?

revi-milletvkili.jpg

Trabzon siyasi tarihinde, kendi partisi içerisinde tartışılmayan il başkanlarının ilk sırasında AKP il başkanı Haydar Revi gelir. Revi’nin tartışılmamasının nedeni ise milletvekilliği veya belediye başkan adaylığı için hamle yapmaması olarak yorumlanıyor. Haydar Revi’nin, milletvekili veya belediye başkanlığına adayım dediği anda tartışılmaya başlanacağını söyleyen bir eski AKP yöneticisi, ‘Trabzon il genelinde yapılan tayin ve atamalarda zaten il başkanı ve teşkilatların pek etkisi olmuyor. Tayinleri Memur-Sen ve bağlı sendikaların yönetimleri ve partinin bir kanadı yaptırıyor. Trabzon’da yapılan tayinlerde il yönetiminin dahli olsa idi, onca Rizeli bürokrat Trabzon’da müdür olarak atanır mıydı? Sayın Bakan Soylu, yerelle pek ilgilenmiyor ve doğrusunu da yapıyor. Haydar Revi de uyumlu bir yönetici. Parti genel merkezi de Haydar Revi’den memnun. Ancak, son günlerde Haydar Revi’nin il başkanlığına yeniden getirilmemesi halinde milletvekili veya Ortahisar belediye başkan adayı gösterilebileceği söyleniyor’ dedi.

CHP’nin emeklileri!

CHP Trabzon il ve ilçe teşkilatlarında yarım asırdan bu yana değişik tarihlerde görev yapan ve bugün emekliliklerini yaşayan partililerin hemen hepsi, her kongre öncesinde desteklediklerini adaylar gibi çalışırlar, tanıdıkları delegeleri yönlendirmeye çalışırlar. Hatta bazıları yeniden yönetici olabilmek için çaba sarf ederler.
CHP’nin önümüzdeki günlerde Ortahisar ilçe kongresi var. Eski tüfekler neredeyse ikiye bölündü. Yarısı bir adaya diğer yarısı öbür adaya oy toplamak için gayret sarf ediyor. CHP’nin eski tüfeklerinin, kongreler öncesi meydana çıkmalarını eleştiren genç partililer, ‘Büyüklerimiz yerel ve genel seçim öncesi kenara çekilirler, parti kongrelerinde ise öne çıkarlar’ diyor.

Çobanlar da dertli!

çobanlar.jpg

Trabzon Valiliğinin bir süre önce emekli olan  ‘efsane’ basın ve halkla ilişkiler müdürü Salih Özkan, hafta sonu Tonya ve Akçaabat yaylalarında idi.
Salih Özkan, yaylalarda büyük ve küçükbaş hayvan kalmadığını, çobanların büyük sıkıntı yaşadıklarına bizzat şahit olduğunu belirterek şöyle dedi;
‘Akçaabat Sırt Yaylası'nda kahvehanede keçi çobanları ile sobanın başında sohbetin zevkini yaşadım. Ama bayağı dertliler. Hayvancılığın yok olmak üzere olduğu bir dönemde bu işi yapmalarının kıymetinin bilinmediğini söylüyorlar. Özellikle kimselerin olmadığı dağlarda, yaylalarda, yabani hayvanlara, hırsızlara karşı hayvanlarını korumak için silah dahi taşıyamadıklarından şikayetçiler. Hiçbir sosyal güvenceleri olmayan çobanlarımıza başta devletimiz olmak üzere hayvancılığın geleceği için herkesin sahip çıkması lazım’.
 
İskender Önal’ın
tespiti!

iskender-önal.jpg

Trabzonspor eski asbaşkanlarından işadamı İskender Önal’ın dün gazetemizde yayımlanan söyleşinde, ‘Trabzon’un girişi ve çıkışı direk olmayan bir yer. Türkiye’nin çıkmaz sokağı gibi’ dedi. Önal, Trabzon’da maliyetlerin yüksek olduğunu, aranılan kalifiye elamanın bulunamadığını, pazarlara uzak olduğunu belirtikten sonra ‘bölgede teknolojik yatırımların yapılması’ gerektiğini ifade etti. Önal, batı bölgelerine yapılan yatırımlarda alt yapıya harcanan paranın Trabzon’a nazaran yüzde 80 daha ucuz olduğunu, Trabzon’da bin liraya yapılacak işi o bölgelerde 100-200 liraya yapılabileceğini işaret etti.
İskender Önal, tespitlerine biz de katılıyoruz. Trabzon ve Doğu Karadeniz bölgesi gerçekten Türkiye’nin çıkmaz sokağı gibi…
Trabzon’un ve bölgenin Osmanlı’dan günümüze göç vermesinin nedenlerinden biri de, bölgenin konumu…

***

Türkiye temel eğitimin kitlesel başarısı açısından dünyanın en cahil insanların bulunduğu bir ülke haline getirildi. Devletin eğitim sistemi ortalama sonuç itibariyle tamamen çökmüştür. Kerrat cetvelini bilmeyen bir lise mezunu nesil yetiştirdik. İslamcı Müslümanlığın Milli Eğitim Bakanlığına hakim olmasının sonucudur bu. Cumhuriyet kurulduğunda eğitim sisteminin "Dini Eğitim" olmadığını vurgulamak için ifade edilen bir terimdi "Milli Eğitim". Milli Eğitim Bakanlığı "Dini Eğitim Bakanlığı" haline getirildi. Laiklerimiz de her cümlelerini inşallah diye bitirip her takdirlerini maşallah diye ifade ediyorlar "Yeni Türkiye"de. Ben de İslamcı Müslümanlığın siyasi ideoloji olarak devlete hakim olmasının yetiştirdiği Yeni Kuşağa bakıp Maşallah, bu harika nesilden bir çok Nobel ödülü alacak bilim adamı çıkacaktır İnşallah diyorum. Mübarek olsun Yeni Türkiye hepimize. (Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel)

***
Yunan halterci Valerios Leonidis Naim Süleymanoğlu'nun tabutunu öpmesiyle bütün Türkçü Twitter hesapları memnuniyetlerini belirtti.
O halde, faşizan paylaşımlardan kaçınıp Yunan Altın Şafak gurubuyla aynı duruma düşmemek lazım.
Herkes yazdığına çizdiğine dikkat etmeli.
Valerios Leonidis bu topraklardan göçen bir ailenin oğlu, Trabzon'dan göçmüşler, bu toprakların neresinden göçerseler göçsünler siyasi sorunlara rağmen her karşılaşacağınız Yunan yine de bu Anadolu gibidir, kalpleri temizdir, kucaklar. Türk insanı gibi.  (Metin Yılmaz)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar