Ekrem Seymenoğlu

Ekrem Seymenoğlu

İYİ PARTİ VE CHP ANALİZİ! ZİRAAT MÜHENDİSLERİNE MESAJ

Trabzon için 2017 bitip 2018 başlarken neler oldu, neler yaşandı sizler için derlemek istedim.Öncelikle Trabzon siyaseti açısından sıcak gelişmelerin yaşandığını söylemek doğru olur.İYİ Parti İl Yönetim Kurulunu açıklarken CHP İl başkanlığı da yeni başkanını seçti. Merakla beklenen İYİ Parti İl Başkanlığına Hasan SAKA getirilirken yine çok merakla beklenen yönetim listesi de açıklandı. Listeye baktığımızda her çevreden her kesimden her bölgeden isimlere rastlamak mümkün görünüyor. Anap, Doğruyol, Demokrat, Milliyetçi hareket, cumhuriyetçiler, halkçılar derken var oğlu var. Meslek grubu olarak da çok çeşitlilik söz konusu. Hakim, mühendisler, doktorlar, eczacılar, avukatlar, sporcular, basın mensupları filan ne ararsanız havuzda mevcut. Belli ki başkan ve kurmayları konu hakkında baya çalışma yapmışlar. Henüz parti binasının tadilatının sürmesi nedeniyle saha çalışmaları çok aktif olmasa da basında ve kamuoyunda ilgi, alaka oldukça güzel. Yer ve konum seçimi olarak başkanlık binası son derece mükemmel. Adeta şehrin göbeğinde, kalbinin attığı yerde olmak büyük bir avantaj olacaktır. Tabelanın asılmasıyla birlikte görkemli bir görüntüye sahip olan teşkilat yakında Trabzon siyasetine damga vuracak gibi görünüyor.
CHP EZBERİ BOZDU
 Gelelim Cumhuriyet Halk Partisine. Türkiye’ de yıllardır ezberbozan CHP yine ezberi bozdu. Ve mevcut başkanın seçime tekrar girmeye delegeler tarafından ikna edilmesine rağmen seçimi kaybetti. Oldukça başarılı ve kariyerli isimlerle yönetim kadrosu oluşturulmasına rağmen ne yazık ki başkanın ‘ Metal Yorgunluğu ‘ kaynaklı olsa gerek seçim kaybedildi. Mevcut başkanın çalışmalarda ve muhalefette Trabzon kamuoyunda  sınıfta kalması da neden olarak sayılabilir. Muhalefet lideri dediğiniz de yırtan, koparan, mücadele eden, baskın karakterli isim akla gelmeli. Maalesef Turgay başkan nazik, beyefendi ve kibar insan olduğundan profile pek uymadı. Delegeler de zaten bunun farkındaydı. Fakat malum dönemde muhalefet partilerine lider bulmak biliyorsunuz ki oldukça zor, sahiplenen isim pek olmadı. Ortahisarda seçimde oldukça etkin ve başarılı olan grup ne yazık ki bu kez üzülen taraftı. Umarız seçilenler CHP’ nin bu değerli isimlerine kucak açar, küslük, dargınlık olmaz. Turgay beyin listesinde CHP‘ ye uzun dönem başarılı hizmet etmiş önemli isimler mevcuttu.
ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI...
Sıra geldi bir diğer seçim Ziraat Mühendisleri Odası seçimine. Benimde oy kullandığım seçimde mevcut yönetim bayrağı tekrar devraldı. Kaliteli ve mesleklerinde başarılı isimlerden oluşan yönetim beklenen üzere rahat şekilde seçimi kazandı. Rahat diyorum neden çünkü karşı tarafta da mesleğimizin değerli mühendisleri yer almış olsa da seçim ve yarış anlamında sınıfta kaldılar. Seçmene ulaşma, kendini tanıtma, derdini anlatma, vaatler sunma anlamında sıfıra yakın performans gösterdiler. Seçimde bir rakip vardı evet ama kimdiler, neydiler anlamayan birçok seçmen vardı. İzlenimi söylüyorum; birileri aday olun, burası da bizde olsun dedi ve alelacele bir adaylık mücadelesine girildi. Malumunuz burası bir meslek odası yeri geldiğinde hükümetin yaptıklarına veya yapmadıklarına muhalif olmaya aday bir oluşum. Böyle bir oluşumda ilçe müdürlüğü görevini yürüten bir başkanın olması demek iktidar ne derse ağam, paşam kabulümdür olurdu. Eminim ki birçok mühendis, meslektaşım oy kullanırken bu durumu aklına getirmiştir. Seçimin bir diğer konusu ise çarşaf liste tüzüğü olmasıydı. Genel merkez kaynaklı bu durum oy kullanırken kuyrukların olmasına, insanların bunalmasına ve birçok kişinin vazgeçip geri dönmesine sebep oldu. Neymiş efendim çarşaf liste olduğundan tüm liste tek tek elle yazılacakmış. Bu tamamen çağdışı bir uygulamadır. İnsanları bunaltmış, sinirlendirmiş ve öfkelendirmiştir. Pazar tatilini buraya ayıran insanlara bunu yapmanın kimseye hakkı yok. Genel merkez konuya derhal el atmalı ve mevcut yönetimde bunun takipçisi olmalıdır. Çalışmaları yakından takip ediyor, kendilerine başarılar diliyorum.

009-033.jpg

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.